Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Наступ» на підприємців, або Що приготували проекти № 6757 і № 6758?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Серпень, 2017/№ 32
В обраному У обране
Друк
Початок другої половини літа відзначився внесенням на розгляд ВРУ низки законопроектів, принаймні один з яких може стати дійсно доленосним для підприємців. Які ж сюрпризи вони в собі приховують? Приготуйтеся до серйозної розмови.
готівкові розрахунки, РРО, детінізація економіки

Законопроект № 67581

1 Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо заходів з детінізації обігу товарів і послуг та уніфікації обліку доходів та витрат фізичними особами — підприємцями» від 17.07.2017 р. № 6758.

Товарний облік, якого зараз формально в підприємців немає (є лише облік доходів та витрат), хочуть підприємцям прищепити. Причому як єдиноподатникам, так і загальносистемникам.

«Зайти» хочуть, зокрема, через Книгу обліку доходів та витрат. Такі спроби колись уже були — свого часу загальносистемники виводили залишки товарів у вартісному вираженні на початок і на кінець року. Але це не зовсім те. Що хочуть зробити зараз?

Форму Книги обліку доходів та витрат хочуть зробити єдиною для: (1) підприємців-загальносистемників; (2) тих єдиноподатників груп 2 і 3, які зобов’язані у своїй діяльності застосовувати РРО; (3) єдиноподатників групи 3 — платників ПДВ; (4) незалежних професіоналів.

img 1У підприємців-єдиноподатників групи 1, а також груп 2 і 3 (без ПДВ), що користуються «РРО-імунітетом», залишиться право вести Книгу обліку доходів (як зараз).

При цьому вичерпний перелік інформації такої Книги імовірно виглядатиме таким чином (п. 177.10 ПКУ):

— назва, дата складання, номер первинного документа, який підтверджує придбання товарів (послуг), вартість придбаних товарів (послуг), суму ПДВ;

— найменування і податковий номер юридичної особи, фізичної особи — підприємця, у якої здійснено придбання товарів (послуг), або прізвище, ім’я, по батькові, податковий номер (серія і номер паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідному контролюючому органу і має позначку в паспорті) фізичної особи, у якої здійснено придбання товарів (послуг);

— назва і реквізити розрахункового та/або платіжного документа, що підтверджує проведення розрахунків з особами, у яких були придбані товари (послуги);

— сума понесених витрат;

— сума отриманих доходів із зазначенням документа, який їх підтверджує.

Як «стимул» «обліково-книжкові» порушення хочуть «обкласти» штрафом від 5100 грн. до 10200 грн.

img 2Зараз же це скромний «адмін» до 136 грн. (якщо не йдеться про неоприбутковування готівки).

Далі. Насадження такого товарного обліку в Книзі обліку доходів та витрат загрожуватиме ще і таким моментом. Відкриється шлях, що нині блокується судами, до штрафу за ст. 20 Закону про РРО:

«До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Зауваження, що цей штраф не стосується єдиноподатників — неплатників ПДВ, очевидно, підправлять.

Загрожувати цей штраф буде тим підприємцям, які за новими правилами будуть зобов’язані застосовувати Книгу обліку доходів та витрат (див. вище) і здійснюватимуть розрахункові операції («готівку», карткові розрахунки) в розумінні Закону про РРО. Отож img 3.

Але виходить, що підприємці-єдиноподатники групи 1, а також груп 2 і 3 (без ПДВ), що користуються «РРО-імунітетом», «поза грою» і, так само як і раніше, вестимуть Книгу обліку доходів й товарним обліком «страждати» не будуть? І так і ні...

Спрощена система оподаткування і РРО-«імунітет». Проблема в тому, що так, облік у них залишиться фактично старий, але ось список РРО-пільговиків хочуть переглянути.

Усі поблажки для підприємців-єдиноподатників хочуть перемістити в ст. 101 Закону про РРОПКУ всі РРО-норми прибрати).

У цій редакції проекту фізособам-єдиноподатникам дозволено не застосовувати РРО і розрахункові книжки при здійсненні розрахункових операцій у готівковій та/або в безготівковій формах2 при проведенні ними:

2 Із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, електронних грошей, жетонів тощо.

1) «в одному місці продажу»;

img 4Що мали на увазі під цією фразою, не до кінця зрозуміло. Судячи з усього, під дію норми потраплять ті підприємці, які використовують у своїй діяльності лише одне місце продажу.

2) діяльності з надання населенню побутових послуг, визначених п. 291.7 ПКУ, незалежно від місця здійснення такої діяльності.

А де ж реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, запитаєте ви img 5?

Ніде. Авторам законопроекту, потрібно розуміти, існуюча зараз концепція чужа. «Ми підемо іншим шляхом».

РРО-новації. Є ще низка новацій, безпосередньо не пов’язаних з підприємцями. Серед них:

— урегулювання обов’язку застосування РРО при здійсненні торгівлі дистанційним способом. Хоча, заради справедливості, зазначимо, що питання «у яких саме випадках при дистанційній торгівлі потрібний РРО» зрозумілішим не стане img 6;

— спрощення реєстрації РРО завдяки можливості її проведення шляхом персоналізації на веб-сайті контролюючого органу згідно зі ст. 7 Закону про РРО;

— підвищення відповідальності за порушення законодавства про застосування РРО і введення мінімального обсягу відповідальності без прив’язки до вартості товарів. Відповідним чином підправити планують ст. 17 Закону про РРО (ср. 025069200). Про бонус img 7 у вигляді штрафу 1 грн. за перше порушення доведеться забути img 8. А замість 100 % вартості товарів (робіт або послуг), проданих з порушенням, хочуть зробити за першої ж провини 200 % img 9.

img 10Єдине пом’якшення — штрафувати за непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи будуть, якщо сума операції перевищить 850 грн. Тобто дрібні порушення — поза штрафом.

Законопроект № 67573

3 Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо створення умов для детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» від 17.07.2017 р. № 6757.

Тут головна мета, окрім виведення «з тіні» готівкових розрахунків, також «вибілювання» обігу товарів, що реалізуються без офіційного відображення тими суб’єктами господарювання, які РРО застосовувати зобов’язані, проте реально їх не використовують.

img 11Цей проект — не альтернатива попередньому, а цілком самостійний продукт на «цю ж тему».

Можливо, найважливішим у ньому положенням є введення механізму компенсації вартості купівлі споживачам (покупцям), які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків при придбанні товарів (послуг) вартістю більше 850 грн. Їх завдання — направити відповідну заяву (скаргу) в контролюючі органи.

img 12Порядок проведення такої компенсації покликаний урегулювати окремий законопроект № 67594.

4 Проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо питань відшкодування покупцям частини штрафних санкцій за порушення порядку проведення розрахункових операцій» від 17.07.2017 р. № 6759.

Перевірку поданих покупцями (споживачами) письмових звернень або скарг проводитимуть у два етапи. На першому проводитимуть камеральну перевірку поданого звернення із запрошенням продавця товарів (послуг), що є предметом скарги. На другому — якщо не підтвердиться факт продажу товарів (послуг), покупцеві в ході такої перевірки5 буде призначена фактична перевірка дотримання всіх вимог законодавства про застосування РРО, оприбутковування товарів та обліку їх руху, дотримання порядку ведення касових операцій img 13.

5 Або продавець не з’явиться для її проведення.

При цьому планують запустити портал перевірки розрахункових операцій. За його допомогою можна буде перевірити достовірність отриманого покупцем у пункті продажу товарів розрахункового документа; оформити скаргу на продавця товарів за порушення порядку проведення розрахункових операцій і в режимі реального часу відстежити рух такої скарги через контролюючий орган.

Проект покликаний також визначити на законодавчому рівні системи зберігання, збору й обліку даних РРО і можливість використання електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, подання яких є обов’язковим згідно із Законом, як джерел податкової інформації.

На цьому все.

Ще раз підкреслимо, що йдеться лише про законопроекти. Коли вони будуть прийняті, чи будуть прийняті в незмінному/уточненому/зміненому вигляді, з точністю сказати не може ніхто. Водночас зрозуміти «вектор» прийдешніх змін за цими законопроектами можна вже зараз.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно