Антитютюновий закон vs заклади громадського харчування
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 13 Закону № 2899* паління кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства заборонене. Давайте придивимося до цих законодавчих рядків уважніше.
По-перше, зверніть увагу на формулювання. Заборонено паління саме в приміщеннях закладів. Відповідно до п. 2 Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 р. № 1442, приміщення, — це частина внутрішнього об’єму будови, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу.
Тому доходимо висновку, що паління кальяну за межами приміщення під заборону не потрапляє. Тобто допускається, приміром, щоб ваші відвідувачі використали цей «агрегат» на літньому майданчику .
Єдине, про що треба пам’ятати, — це інші обмеження, передбачені Законом № 2899. Так, ваш літній майданчик не повинен розташовуватися на території: установ охорони здоров’я; навчальних закладів; дитячих майданчиків; спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд і установ фізкультури та спорту; на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.
По-друге, продаж послуги з паління кальяну і його безпосереднє паління — це різні речі. Той факт, що у вас у відповідному прейскуранті вказані послуги з паління кальяну, ще не означає однозначного порушення положень Закону № 2899 (ср. ). Цей висновок підтверджується судовою практикою (див., наприклад, ухвали Апеляційного суду Сумської області від 30.03.2016 р. у справі № 591/5791/15-ц; Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 р. у справі № 808/8491/13-а)**.
** Див., відповідно, за посиланнями: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/ 56968045 і http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/ 40911841.
Проте врахуйте: це не означає, що ви не повинні дотримуватися інших вимог Закону № 2899. Зокрема, розміщувати у відповідних приміщеннях графічний знак про заборону паління з написом «Куріння заборонено!».
Крім того, ні в якому разі не дозволяти вашим відвідувачам користуватися кальяном у приміщеннях закладу.По-третє, заборона поширюється на паління будь-яких кальянних «заправок» — як із вмістом тютюну, так і без нього. Адже законодавець чітко відокремлює паління тютюнових виробів від паління кальяну. І на підтвердження цього висновку достатньо подивитися на формулювання ч. 2 ст. 13 Закону № 2899.
Забороняється паління тютюнових виробів, а також… кальянів.Ліцензія на роздрібну торгівлю
Якщо говорити виключно про кальян як про предмет без наповнення, то він причиною ліцензування не стане . Але оскільки у більшості випадків «заправка» для кальяну все-таки містить тютюн (код УКТ ЗЕД 2403 11 00 00), то ліцензія буде потрібна. Адже згідно з ч. 13 ст. 15 Закону № 481*** роздрібна торгівля тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Тютюн для кальяну належить до тютюнових виробів.Ми, по суті, продаємо тютюн для кальяну, який покупець палить, використовуючи наш кальян.
Тому і виходить тут роздрібна торгівля тютюновими виробами, яка і передбачає отримання відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю. Подібні висновки формулюють і податківці в консультації з категорії 115.03 ЗІР.
«Роздрібний» акциз, єдиний податок
Чи обкладаються кальян і тютюн до нього акцизним податком?
Власне кальян не є підакцизним товаром, оскільки має код 9614 00 90 00.
А ось тютюн для кальяну (суміш із вмістом тютюну) туди цілком вписується, оскільки потрапляє в позицію 2403 (код 2403 11 00 00). І саме цей код є серед вказаних у п.п. 215.3.2 ПКУ.
Чому ми акцентуємо увагу на вмісті тютюну в «заправці»?
Річ у тому, що додаток до Закону № 584**** має примітку до підпозиції з кодом 2403 11 00 00. Під тютюном для кальяну розуміють призначену для паління за допомогою цього «агрегата» речовину, що складається з суміші тютюну і гліцерину, із вмістом або без вмісту ароматичних олій та екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату.
**** Закон України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII.
При цьому продукти, які не містять тютюну, але призначені для паління за допомогою кальяну, виключаються з підпозиції 2403 11 00 00.
Проте будьте уважні!
Те, що «заправка» без тютюну не потрапляє в підпозицію «тютюн для кальяну», ще не означає, що вона випадає з позиції 2403 в принципі. Тобто вона обкладається акцизом!
У свою чергу, на єдиному податку забороняється здійснювати експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (за деякими винятками, в які наш випадок не потрапляє).