Травма виробнича або побутова
Відразу попередимо: усі нещасні випадки, профзахворювання й аварії, які сталися з працівниками, підлягають розслідуванню роботодавцем. Цього вимагає ст. 22 Закону про охорону праці.
При цьому порядок розслідування нещасного випадку залежатиме від того, пов’язаний він з виробництвом чи ні.
![img 1](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Згідно з п. 5 ст. 1 Закону № 1105** і п. 7 Порядку № 1232 нещасний випадок на виробництві — ця обмежена в часі подія або раптова дія на працівника небезпечного виробничого чинника або середовища, що сталися в процесі виконання ним трудових обов’язків, унаслідок яких завдана шкода здоров’ю або настала смерть.
** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.
А ось нещасними випадками невиробничого характеру є не пов’язані з виконанням трудових обов’язків травми (у тому числі отримані внаслідок завданих тілесних ушкоджень іншою особою), отруєння, опіки тощо, а також травми, отримані в результаті стихійного лиха, контакту з тваринами тощо, які призвели до ушкодження здоров’я або смерті потерпілих (п. 2 Порядку № 270***). Але зосередимо свою увагу на виробництві.
Перелік обставин, за яких нещасний випадок вважається пов’язаним з виробництвом, наведений у п. 15 Порядку № 1232. Перерахуємо ті з них, які пов’язані з темою, що розглядається нами сьогодні:
— проїзд працівника на роботу або з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем згідно з укладеною угодою;
— використання працівником власного транспортного засобу в інтересах підприємства з дозволу або за письмовим дорученням роботодавця або безпосереднього керівника робіт;
— прямування працівника до об’єкта (між об’єктами) обслуговування за затвердженим маршрутом або до будь-якого об’єкта за дорученням роботодавця;
— прямування працівника до місця або з місця відрядження згідно зі встановленим завданням, у тому числі на транспортному засобі будь-якого виду і форми власності.
У свою чергу, п. 5 Порядку № 1232 визначає, що нещасні випадки, що сталися з працівниками під час прямування на роботу або з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, який не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, розглядаються як невиробничі.
![img 2](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Крім того, перелік обставин, коли нещасний випадок не визнається пов’язаним з виробництвом, наведений і в п. 16 Порядку № 1232. Це, зокрема:
— використання в особистих цілях, без відома роботодавця, транспортних засобів, устаткування, інструментів, матеріалів підприємства (окрім випадків, що сталися внаслідок їх несправності, що підтверджено відповідним висновком);
— алкогольне, токсичне або наркотичне сп’яніння, не обумовлене виробничим процесом, що підтверджено відповідним медичним висновком.
З проїздом на роботу / з роботи розібралися. А що ж з перервою для відпочинку та їжі? Стаття 66 КЗпП уточнює, що така перерва не включається в робочий час.
![img 3](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
Водночас визнаються пов’язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками під час їх перебування на території підприємства або в іншому місці роботи в період перерви для відпочинку і харчування, технологічної перерви, якщо настання нещасного випадку пов’язане з дією небезпечних або шкідливих виробничих чинників, що підтверджено медвисновком.
![img 4](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
Важливо! Час початку і закінчення щоденної роботи на підприємстві, а також час початку і закінчення перерви для відпочинку і їжі встановлюються Правилами внутрішнього трудового розпорядку відповідно до законодавства.
Саме положеннями цього документа роботодавець керуватиметься для відповіді на запитання, чи входить час, коли стався нещасний випадок, у робочий час працівника.
А що слід розуміти під територією підприємства? Виходячи з Порядку № 1232 — це земельна ділянка, що перебуває у власності підприємства, надана йому в користування або використовувана ним на підставі договору оренди.
Тепер пропонуємо детальніше проаналізувати декілька «нещасних» ситуацій.
... дорогою на роботу / з роботи
Ситуація 1. Працівник підприємства під час прямування на роботу пішки спіткнувся, впав і отримав травму. Сталося це за 15 хвилин до початку робочого дня на території, що не належить підприємству.
Ситуація 2. Працівник підприємства вранці добирався на роботу власним легковим автомобілем, потрапив у ДТП і отримав травму. Домовленості з роботодавцем про використання автомобіля для потреб підприємства немає.
В обох ситуаціях ми маємо справу з побутовою травмою. Чому не з виробничою? Тому що, як ми сказали вище, нещасним випадком, пов’язаним з виробництвом, може бути визнана травма, якщо вона отримана працівником дорогою на роботу / з роботи на транспортному засобі:
— що належить підприємству;
— наданому роботодавцем згідно з укладеною угодою;
— що належить працівнику, але використовується ним в інтересах підприємства з дозволу або за письмовим дорученням роботодавця або безпосереднього керівника робіт.
А травма, отримана працівником дорогою на роботу або з роботи, (1) якщо він пересувався пішки, громадським, особистим або іншим транспортом, що не належить підприємству і не використовується у його інтересах, (2) на території, що не належить підприємству, розслідується як нещасний випадок невиробничого характеру (п. 5 Порядку № 1232 і п.п. 1 п. 3 Порядку № 270).
![img 5](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
Причому тут абсолютно неважливо, протягом якого відрізку часу до початку робочого дня / після його закінчення така травма була отримана! Тож у цих ситуаціях подія з працівниками однозначно є нещасним випадком невиробничого характеру і розслідується роботодавцем відповідно до Порядку № 270.
... в обідню/технологічну перерву
Ситуація 1. В обідню перерву працівник вийшов за межі території підприємства в особистих справах і отримав травму в результаті наїзду автомобіля на пішохідному переході.
Нещасний випадок, описаний у ситуації 1, стався:
— по-перше, не на території підприємства і в неробочий час;
— по-друге, коли працівник не виконував свої службові обов’язки за трудовим договором або за розпорядженням роботодавця.
Про що це говорить? Про те, що перед нами — чистої води побутова травма, тобто нещасний випадок, не пов’язаний з виробництвом.
![img 6](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Ситуація 2. Під час технологічної перерви працівник вийшов на вулицю, оступився і вивихнув ногу.
Що розуміють під технологічною перервою? Перерва, коли основний процес на якийсь час зупиняється з причин, пов’язаних зі специфікою роботи устаткування, або триває без участі людини. Так пояснюють «трудовики»****.
**** Див. за посиланням: http://lg.dsp.gov.ua/item/622-gu-derzhpratsi-informue-osoblivosti-rozsliduvannya-neshchasnikh-vipadkiv-shcho-stalisya-pid-chas-perervi.
Якщо нещасний випадок стався під час технологічної перерви, створена на підприємстві комісія з розслідування нещасного випадку повинна виявити, чи існує зв’язок між нещасним випадком і впливом небезпечних або шкідливих виробничих чинників, а після цього визначити, чи пов’язаний цей випадок з виробництвом.
Порядок розслідування невиробничого нещасного випадку
Факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактична установа. При цьому документом, що підтверджує цей факт, є виданий цією установою листок непрацездатності або довідка (п. 4 Порядку № 270). У них повинно бути вказано, що причиною непрацездатності є невиробнича травма.
![img 7](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Розслідувати нещасні випадки, що сталися з його працівниками під час руху на роботу / з роботи, роботодавця зобов’язує п. 11 Порядку № 270 (ср. ). Також незайвим буде вивчити нещасний випадок, який стався з працівником під час перерви. Для розслідування роботодавець створює спецкомісію.
А чи можна не проводити розслідування? Фонд соцстраху в листах від 09.01.2009 р. № 04-06/Г-228з-3 і від 07.06.2016 р. № 2.4-46-920 зазначає, що для цілей призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, обов’язкова наявність акта розслідування нещасного випадку невиробничого характеру не передбачена. Але якщо такого акта не буде, то вже не спецкомісія, а комісія із соцстрахування (далі — соцкомісія) для цілей призначення / відмови в призначенні лікарняних зобов’язана буде сама з’ясувати обставини і причини нещасного випадку.
Загалом, або спецкомісія, або соцкомісія, але хтось усе одно цю роботу повинен буде провести. Тож рекомендуємо все-таки розслідувати нещасні випадки невиробничого характеру згідно з Порядком № 270. Дивіться, як це повинно відбуватися.
![img 8](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Перший етап. Рішення про проведення розслідування керівник підприємства приймає самостійно. Причому на підставі звернення потерпілого або особи, що представляє його інтереси, — обов’язково, а на підставі листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичної установи — добровільно, тобто на власний розсуд.
Як ми вказали вище, нещасний випадок розглядає комісія з розслідування нещасного випадку, створена роботодавцем, у якого працює потерпілий громадянин. Створюють таку спецкомісію протягом доби з дня отримання звістки про нещасний випадок (п. 10 Порядку № 270).
![img 9](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
У ході розслідування вона з’ясовує обставини і причини виникнення нещасного випадку. Тут знадобляться листок непрацездатності (довідка лікувально-профілактичної установи), а також пояснення потерпілого працівника і свідчення очевидців.
Увага! У разі тимчасової непрацездатності, викликаної захворюванням або травмою внаслідок алкогольного, токсичного сп’яніння або дії наркотиків, листок непрацездатності видають з відповідною позначкою про це. Проте така позначка не є перешкодою для розслідування нещасного випадку невиробничого характеру. Інша річ, що в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності в цій ситуації може бути відмовлено.
![img 10](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Другий етап. За результатами розслідування комісія складає Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ (невиробничий травматизм), наведеною в додатку 3 до Порядку № 270. Під час його складання використовують класифікатори подій, через які стався нещасний випадок (додаток 4 до Порядку № 270), причин нещасного випадку (додаток 5), місця подій (додаток 6).
![img 11](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
Оплачуємо працівнику лікарняний
Допомога по тимчасовій непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві і професійним захворюванням, виплачує Фонд соцстраху. Робить він це починаючи з 6-го дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).
![img 12](/cache/image/real/4e/4e345b60a7e833494513e58db9cc1bfa.png)
Підставою для призначення виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю є листок непрацездатності, якщо, звичайно, він належним чином оформлений.
Як ми вже сказали вище, Акт за формою НТ не є підставою для призначення страхових виплат. Але якщо він є, висновки, наведені в такому Акті, комісія із соціального страхування враховує при прийнятті рішення про виплати за листком непрацездатності, виданим у зв’язку з побутовою травмою.
Щоправда, у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності працівнику може бути відмовлено, якщо отримана ним травма пов’язана з алкогольним, токсичним сп’янінням або дією наркотиків (п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону № 1105).
Але потрібно сказати, що запис у лікарняному листі, наприклад, про алкогольне сп’яніння не завжди означає, що комісія обов’язково прийме рішення про відмову в оплаті такого лікарняного.
Річ у тому, що вказана норма Закону № 1105 передбачає, що лікарняний лист не оплачується лише в тому випадку, якщо алкогольне сп’яніння стало причиною отриманої травми (див. листи ФТВП від 07.10.2011 р. № 2966-07, від 26.02.2009 р. № 04-29-352). А, як показує практика, це не завжди так. Наприклад, працівник повертався додому з гостей і на нього напали, є довідка слідчого про те, що не алкогольне сп’яніння спричинило травму. У такому разі працівник має право розраховувати на оплату всього періоду лікування.
![img 13](/cache/image/real/96/96c357d64f7c1eb79131080046c3771f.png)
Документи і довідки, що підтверджують цей факт, додаються до протоколу комісії про призначення оплати. При перевірці Фонду вони будуть підтвердженням правильності прийнятого комісією рішення.