Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Перехідні» доходи: як відобразити в «прибутковій» декларації?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter 911.com
Бухгалтер 911 Лютий, 2017/№ 8
В обраному У обране
Друк
Ситуація. Мале підприємство у 2015 році було на єдиному податку, а з 01.01.2016 р. перейшло на загальну систему. Є «перехідні» угоди. Зокрема, у 2015 році була отримана передоплата, з якої сплачений єдиний податок, а відвантаження сталося у 2016-му. Чи потрібно в декларації з податку на прибуток заповнювати додаток РІ, щоб двічі не платити податок? Де саме можна показати ці дані?
єдиний податок → загальна система, податок на прибуток, податкова звітність

На жаль, у ПКУ не передбачено різниць, що дозволяють піти від подвійного обкладення зазначених доходів. Це — наслідок переходу обліку з податку на прибуток на бухгалтерські «рейки» (з 01.01.2015 р.). По факту виходить, що страждають від цієї проблеми платники податків — колишні спрощенці, які раніше відобразили єдиноподатковий дохід (згідно з п.п. 2 п. 292.1 ПКУ). Будучи платниками податку на прибуток, вони повинні віднести на фінрезультат як дохід від реалізації, так і собівартість реалізованих товарів img 1.

Податківці (що, втім, недивно) не перейнялися img 2 проблемами таких платників і у своїх роз’ясненнях голосують «за» подвійне оподаткування (листи ДФСУ від 10.11.2015 р. № 23920/6/99-99-19-02-02-15 і від 31.08.2016 р. № 18892/6/99-99-15-02-02-15 у частині оплачених на спрощенці товарів, а також від 04.03.2016 р. № 4878/6/99-99-19-02-02-15 і від 18.10.2016 р. № 22490/6/99-99-15-02-02-15 у частині послуг).

Крім того, аналогічного плану роз’яснення до 01.01.2017 р. «красувалося» в категорії 102.12 ЗІР і в розряд недіючих було переміщено лише у зв’язку з формальними підставами.

І що, невже все так і залишити?! Адже це верх податкової несправедливості! Раз ПКУ в цьому плані міняти не поспішають, звернемося до ГКУ. Частина 2 ст. 17 цього Кодексу встановлює, що з метою вирішення найважливіших економічних і соціальних завдань держави закони, якими регулюється оподаткування суб’єктів господарювання, повинні передбачати в тому числі й усунення подвійного оподаткування.

У листах від 29.12.2015 р. № 27999/6/99-95-42-01-16-01, від 13.09.2016 р. № 19830/6/99-95-42-01-15 і від 11.08.2016 р. № 17515/6/99-99-15-03-02-15 податківці самі посилаються на цей непорушний принцип.

img 3Але якщо правила і положення інших актів суперечать ПКУ, для регулювання відносин у сфері оподаткування п. 5.2 цього Кодексу велить застосовувати правила і положення саме ПКУ.

Тим більше що п.п. 6 п. 292.11 ПКУ усуває подвійне оподаткування в разі зворотного переходу (із загальної системи оподаткування на спрощену).

Тобто ми схильні вважати, що і в цьому випадку не має бути подвійного оподаткування. Навіть незважаючи на відсутність прямих норм ПКУ. Але якщо так, то як це реалізувати в декларації?

Через відсутність інших альтернатив найвідповіднішим для цього вважаємо рядок 4.2.10 «Сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 01 січня 2015 року…» додатка РІ (у ній показуємо фінрезультат за «перехідними» операціями).

img 4Підкреслюємо: задіяти цей рядок можуть у тому числі й низькодохідні платники, адже відповідне коригування встановлюють Перехідні положення ПКУ.

При цьому свої дії необхідно додатково пояснити в декларації і готуватися обстоювати свою правоту перед податківцями img 5.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно