Розрахунок коригування: розбираємо ваші ситуації

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Лютий, 2017/№ 9
В обраному У обране
Друк
Сьогоднішня наша стаття присвячена розрахунку коригування до податкової накладної. Як показують ваші запитання, заморочок з його складанням, реєстрацією в Єдиному реєстрі і відображенням у ПДВ-звітності не зменшується. Тому сьогодні чергова добірка запитань-відповідей за цією темою.
коригування ПДВ

Виправляємо розрахунок коригування

Зареєстрували в лютому 2017 року розрахунок коригування до податкової накладної за 2016 рік (на зменшення — реєстрував покупець). Але в ньому не вказаний код УКТ ЗЕД. Як тепер це виправити?

Спершу зазначимо, що податківці в листі № 1312* вказували, що якщо розрахунок коригування датований 2017 роком, то в ньому треба проставляти коди товарів УКТ ЗЕД (а з прийняттям нової форми податкової накладної — і коди послуг). Причому не важливо, складається такий розрахунок коригування до «старих» податкових накладних (тобто з датою складання до 1 січня 2017 року) або до нових. Власне кажучи, ці ж вимоги слідують і з п. 21 Порядку № 1307**.

* Лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17.

** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Тому, якщо в розрахунку коригування, складеному у 2017 році, не проставлений код УКТ ЗЕД на товар, слід виправити помилку. Як це зробити? Оскільки розрахунок коригування до розрахунку коригування скласти неможливо, то в цьому випадку треба (роз’яснення в категорії 101.07 ЗІР):

«скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, у якому будуть враховані показники розрахунку коригування, складеного з помилкою <…>».

Приклад. 20.02.2017 р. підприємству повернений товар від покупця в кількості 20 шт. на суму 1200 грн. (у т. ч. ПДВ — 200 грн.). Продавець склав розрахунок коригування до такої податкової накладної. Покупець зареєстрував його. Але потім виявили, що в розрахунку коригування не вказаний код УКТ ЗЕД.

Первинний («помилковий») РК

У цьому випадку складаємо до податкової накладної (!) другий розрахунок коригування, яким:

першим рядком «анулюємо» неправильний запис у попередньому розрахунку коригування. Для цього треба перенести «помилковий» запис розрахунку коригування, але з протилежним знаком (якщо коригування було на «+», то запис робимо з «мінусом», і навпаки);

другим рядком указуємо правильний запис.

«Виправляючий» РК

Такий розрахунок коригування є «нульовим». Тому ані в декларації покупця, ані в декларації продавця не відображається (лист № 28193***, роз’яснення в категорії 101.20 ЗІР) . Реєструє його сам продавець.

*** Лист ДФСУ від 27.12.2016 р. № 28193/6/99-95-42-03-15.

І ще один момент. Деякі бухгалтери намагаються розрахунком коригування скоректувати ще й «стару» податкову накладну, додаючи до неї код УКТ ЗЕД. Але так чинити не треба. Адже якщо податкова накладна складена до 01.01.2017 р., то в ній не повинен був проставлятися код УКТ ЗЕД****.

**** Із ситуацією, коли за допомогою розрахунку коригування («нульового») виправляється проблема відсутності в податковій накладній коду УКТ ЗЕД, вам допоможе розібратися стаття «Податкова накладна з «проблемним кодуванням»: виправляємо ситуацію» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 3).

Відображаємо розрахунок коригування в декларації

Податкова накладна складена і зареєстрована в січні (25.01.2017 р.). А ось розрахунок коригування до цієї податкової накладної складений і зареєстрований у лютому (04.02.2017 р.), тобто до граничних термінів реєстрації податкової накладної. Розрахунок коригування відображати в січні чи лютому?

Розрахунок коригування в даному випадку треба показати лютим. Адже він не може бути показаний раніше періоду його складання.

Нагадаємо, що згідно зі ст. 192 ПКУ продавець і покупець коригують податкові зобов’язання і податковий кредит за результатами періоду, у якому проведений перерахунок. Але при цьому, якщо йдеться про «збільшуючий» розрахунок коригування, то:

продавець зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання відразу в періоді виникнення підстав для коригування (незалежно від того, зареєстрований розрахунок коригування чи ні);

покупець має право збільшити податковий кредит тільки після реєстрації розрахунку коригування продавцем. При цьому податківці вважають, що тут треба керуватися тим же правилом, що і з податкових накладних.

Див., наприклад, лист ДФСУ від 22.01.2016 р. № 2052/7/99-99-19-03-02-17.

Так, якщо розрахунок коригування зареєстрований вчасно, то його відображають у періоді складання, якщо несвоєчасно — у періоді реєстрації. Також не варто забувати, що п. 198.6 ПКУ надає покупцеві право включати податкову накладну / розрахунок коригування в податковий кредит упродовж 365 к. дн. Тому розрахунок коригування можна включити до ПДВ-декларації за будь-який наступний звітний період, але не пізніше ніж 365 к. дн. з дати складання такого розрахунку коригування.

Якщо розрахунок коригування «зменшуючий», то:

продавець має право зменшити податкові зобов’язання тільки після реєстрації розрахунку коригування покупцем. Відзначимо, що на податкові зобов’язання термін у 365 к. дн. не поширюється.

Тобто продавець має право зменшити податкові зобов’язання в тому звітному періоді, у якому виникло право на таке зменшення.

Інакше кажучи, якщо розрахунок коригування зареєстрований вчасно, зобов’язання зменшуйте в місяці його складання, несвоєчасно — у місяці його реєстрації. Якщо вчасно не провели — зменшуйте через подання уточнюючого розрахунку;

покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит відразу ж у періоді виникнення підстав для коригування (незалежно від того, своєчасно чи несвоєчасно зареєстрований розрахунок коригування і чи зареєстрований він узагалі).

«Приправимо» для наочності все вищесказане «табличкою реакції продавця/покупця» .

Вид розрахунку коригування

Зареєстрований

Продавець

Покупець

«Збільшуючий»

(+)

Своєчасно

У періоді складання розрахунку коригування

У періоді складання розрахунку коригування, але не пізніше 365 к. дн. з дати складання розрахунку коригування

Несвоєчасно

У періоді реєстрації розрахунку коригування, але не пізніше 365 к. дн. з дати складання розрахунку коригування

«Зменшуючий»

(-)

Своєчасно

У періоді складання розрахунку коригування

У періоді складання розрахунку коригування

Несвоєчасно

У періоді реєстрації розрахунку коригування

Розрахунок коригування до невідображеної податкової накладної

Придбали товар у постачальника й отримали зареєстровану податкову накладну. Але вирішили відразу не показувати податковий кредит. Тепер від продавця надійшов розрахунок коригування. Чи обов’язково показувати цей розрахунок коригування?

У п.п. «б» п.п. 192.1.1 ПКУ сказано, що в разі зменшення суми компенсації покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит за результатами такого податкового періоду, якщо він збільшив суму податкового кредиту у зв’язку з таким придбанням.

Тобто поки не показаний податковий кредит, зменшувати нічого. Але треба враховувати, що відкладати «зменшуюче» коригування на наступні податкові періоди теж немає підстав. Тому правильніше в періоді виникнення підстав для коригування показати і (1) «відкладену» податкову накладну, і (2) розрахунок коригування. Інакше податківці можуть зацікавитися тим, чому у вас не показаний «зменшуючий» розрахунок коригування, який «пройшов» за Єдиним реєстром податкових накладних.

Коригування підсумкової податкової накладної

Зареєстрували податкову накладну на кінцевого споживача (з типом причини «11»). Тепер виявили помилку — покупець був платником ПДВ. Як відкоригувати підсумкову податкову накладну?

Тут у першу чергу зазначимо: якщо в день постачання товарів/послуг за готівковий розрахунок покупець вас не проінформував про свій ПДВ-статус, тоді можете залишати все як є . Вимагати податкову накладну покупець може тільки в день видачі касового чека (див. «Вісник податкової служби України», 2012, № 32, с. 5). Наступного дня вимагати податкову накладну від продавця покупець не має права.

Якщо ви знали про ПДВ-статус покупця (він надав вам документи), але помилково включили операцію в підсумкову податкову накладну, то ситуацію треба виправити.

Нагадаємо, що фіскали завжди висловлювалися проти складання розрахунку коригування до підсумкової податкової накладної. Вони рекомендують коригувати зобов’язання, відображені в підсумковій податковій накладній, шляхом коригування показників поточної податкової накладної. Але це не наш випадок. Адже їх висновки стосуються тільки однієї ситуації — повернення товару роздрібним покупцем. У нашому ж випадку немає повернення товару, а саме, помилково включена операція в підсумкову податкову накладну.

Тому ситуацію виправляємо розрахунком коригування.

У його «шапці»:

— у полі «Підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем)» проставляємо позначку «Х»;

— у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» — позначку «X» і тип причини «11».

У полі «Отримувач» вкажіть «Неплатник» і ІПН «100000000000».

Як заповнити табличну частину, розглянемо на прикладі.

Приклад. У підсумкову податкову накладну помилково потрапила операція платникові ПДВ (продаж на суму 600 грн., у тому числі ПДВ).

Тоді табличну частину заповнимо так:

«Виправляючий» РК

Такий розрахунок коригування треба зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєструє його сам продавець (адже податкова накладна не видавалася покупцеві). У декларації цей розрахунок коригування не відображаємо, адже він, по суті, анулює помилкову операцію, якої не було і якій не місце в декларації.

Після цього продавець випише «звичайну» податкову накладну на покупця — платника ПДВ (датою операції).

При цьому відзначимо, що якщо зобов’язання за підсумковою податковою накладною вже були включені в декларацію, то платникові достатньо буде підкоригувати (подавши уточнюючий розрахунок) тільки додаток Д5 до декларації за період, у якому були показані податкові зобов’язання.

У ньому потрібно суму постачання з операції із загального коду «100000000000» поставити за конкретним ІПН вашого покупця.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд