Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Трудові перевірки: «усе життя попереду»

Юрій Товстоп’ят - податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter 911.com
Бухгалтер 911 Січень, 2017/№ 5
В обраному У обране
Друк
Зростання мінзарплати, а разом з нею і штрафів за порушення законодавства про працю з початку цього року спричинило підвищену увагу до цієї сфери. Де та межа, яку в цьому аспекті не повинні переступати перевіряючі? Хто взагалі має право проводити перевірки? Пропонуємо з’ясувати усе тут і зараз.
трудове законодавство

Ціна питання. Розпочнемо з неї, адже саме цим пояснюється надзвичайна значущість обговорюваної теми. Перелік проступків, що караються, знайдете в ст. 265 КЗпП. Наведемо лише найпоказовіші з них:

Штрафи за порушення трудового законодавства

з/п

Вид правопорушення

Розмір штрафу,

грн.1

1

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, і виплата зарплати (винагороди) без нарахування і сплати ЄСВ і податків

960002

2

Недотримання мінімальних держгарантій в оплаті праці

320002

3

Недопущення до проведення перевірки з питань дотримання законодавства про працю, створення перешкод в її проведенні

9600

4

Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення порушень з п. 1 таблиці, створення перешкод в її проведенні

320000

5

Порушення інших вимог трудового законодавства, окрім передбачених абз. 2 — 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП

3200

1 У КЗпП розміри штрафів прив’язані до розміру мінімальної зарплати, діючої на момент виявлення порушення. Ми ж наводимо грошовий «еквівалент», актуальний упродовж 2017 року.

2 За кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Зверніть увагу, що ці штрафи поки уповноважені накладати лише посадові особи Держпраці — згідно з Порядком № 5091. Підставами ж для цього можуть бути, знову ж таки поки:

1 Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509 (далі — Порядок № 509).

(1) рішення суду про оформлення трудових відносин з працівником, що виконує роботу без укладення трудового договору, і встановлення періоду такої роботи або роботи на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

(2) акт про виявлення під час перевірки ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складений посадовою особою Держпраці2.

2 Або її територіального органу.

img 1Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Тобто боятися тут, знову-таки поки, треба перевірок Держпраці (про майбутні зміни читайте далі). Вона уповноважена на здійснення держнагляду і контролю за дотриманням законодавства про працю роботодавцями.

При цьому перевіряючі керуються у тому числі Положенням № 963 і Порядком № 3904.

3 Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96.

4 Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затверджений наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 р. № 390.

А податківці? Так, вони теж можуть перевіряти питання дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Але — з метою перевірки дотримання податкового законодавства. Важливо: накладати штрафи згідно зі ст. 265 КЗпП податківці не уповноважені! Також акт перевірки податківців не є підставою для накладення штрафів «трударями». Але цей останній момент збираються змінити — зробити так, щоб штрафи «трударі» могли накладати і на підставі акта перевірки податківців. Це перша частина «родзинки» img 2. Знову ж таки, тільки на проектній стадії.

img 3«Трудове питання» може бути предметом фактичної податкової перевірки. Нюанси проведення таких перевірок можна знайти, зокрема, в ст. 80 ПКУ.

Друга частина «родзинки» — «клонування» інспекторів праці і повноважень Держпраці.

На обрії «вималювалися» ще одні «несподівані перевіряючі» — виконавчі органи міських рад міст обласного значення і об’єднаних територіальних громад.

Частина 3 ст. 34 Закону № 2805 надає їм право у встановленому законодавством порядку: (а) здійснювати на відповідних територіях контроль за дотриманням законодавства про працю і зайнятість населення; (б) накладати штрафи за порушення законодавства про працю і зайнятість населення.

5 Закон України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

Стримує їх поки лише відсутність відповідної нормативки. Вона ще на проектній стадії. Але логіка така, що вказані особи діятимуть «під личиною» інспекторів з праці. І штрафи за ст. 265 КЗпП накладатимуть так само, як Держпраці img 46. Як довго триватиме проектна стадія, сказати важко. Але до цього моменту, виходить, «насолити» нам можуть лише «трударі».

6 Відповідні проекти знайдете тут: http://dsp.gov.ua/повідомлення-про-оприлюднення-проек- 52/.

«Гоп-стоп, ми підійшли...» «Користуючись випадком», на стежку перевірки вийшли... «липові» перевіряючі. У зв’язку з цим корисними можуть стати поради прес-служби Дніпровського ГУ Держпраці. Вимагайте в осіб, які прийшли з перевіркою «під личиною трударів», представитися і пред’явити (1) службові посвідчення, (2) направлення на проведення перевірки конкретного роботодавця і (3) підставу для проведення перевірки, якою може бути звернення, доручення, лист управління ПФУ, управління ФСУ, рішення суду і т. д. Співробітники Держпраці, що не мають належним чином оформлених службових посвідчень та інших документів, не мають права брати участь у перевірках роботодавців.

img 5При отриманні відмови викликайте поліцію для встановлення осіб, які прибули для проведення перевірки, і їх повноважень.

Крім того, має сенс переписати дані службових посвідчень (П. І. Б., посада, орган, який представляє особу, номер посвідчення, дату видачі, термін дії) на окремий аркуш паперу.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно