Резонно виникає запитання: що робити, якщо з працівника стягаються аліменти в розмірі менше 50 % прожитмінімуму?
Не поспішайте панікувати і збільшувати суми відрахувань із зарплати.
![img 1](/cache/image/real/7d/7d6ca01c637a807339ce117afee93823.png)
По-перше, тут необхідно враховувати положення ст. 128 КЗпП. Нагадаємо: за загальним правилом відрахування не повинні перевищувати 50 % зарплати. І тільки в разі, коли стягаються аліменти на неповнолітніх дітей, сума не повинна «перевалювати» за 70 %.
По-друге, керуватися слід діючим рішенням суду і постановою державного або приватного виконавця.
Відповідно, якщо в роботодавця є постанова виконавця про те, що з працівника необхідно стягнути, наприклад, 1/4 заробітку, але не менше 30 % прожитмінімуму, то ви стягуєте аліменти саме в такому розмірі.
Так потрібно діяти до тих пір, поки вам не прийде нова постанова виконавця або заява одержувача з новими виконавчими листами.
Та ж ситуація з аліментами у твердій грошовій сумі. Поки не буде нового судового рішення, а потім і постанови виконавця (заяви одержувача на підставі цього рішення з новими виконавчими листами), ви стягуєте аліменти по-старому. Про це свідчить і редакція ч. 3 ст. 184 СКУ, яка запрацює з 8 липня з набуттям чинності Законом, що коментується.
![img 2](/cache/image/real/7d/7d6ca01c637a807339ce117afee93823.png)
Тут зазначимо: раніше суди за звичаєм таким чином і визначали розмір аліментів. Тепер же це стало законодавчою нормою. Але, знову ж таки, не поспішайте міняти розмір відрахувань. Чекайте нової постанови виконавця (на підставі судового наказу)!
Ще один момент, на якому слід зупинитися, — це вид цивільного судочинства.
Строго визначені розміри аліментів як частина від доходу встановлено тільки для наказового судочинства. Його суть у тому, що суд приймає рішення тільки за відсутності суперечки. Ні більше, ні менше встановити розмір аліментів у частині від доходу служитель Феміди в такому разі не зможе.
А ось якщо «аліментне» питання розглядатиметься в позовному судочинстві, суд, залежно від обставин, може призначити інший розмір аліментів. Зокрема, для зменшення обсягу виплат горе-батько повинен подати відповідний позов.
![img 3](/cache/image/real/7d/7d6ca01c637a807339ce117afee93823.png)
Якщо раніше роботодавці зобов’язані були індексувати тільки аліменти у твердій грошовій сумі, визначені судом, то тепер такій процедурі підлягають і подібні виплати на підставі договору між батьками.
Проте тут є одне «але». Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII, на який посилається СКУ, поки що передбачає тільки індексацію аліментів у твердій грошовій сумі, встановленій судом. Тому індексацію «твердо-договірних» аліментів доведеться стягувати через суд.
![img 4](/cache/image/real/7d/7d6ca01c637a807339ce117afee93823.png)
Тут врахуйте: наявність заборгованості з виплат не означає, що ви автоматично повинні відраховувати із зарплати «аліментника» ще й пеню.
По-перше, такі суми стягаються тільки за наявності провини горе-батька. Установлення провини — це компетенція виключно суду!
По-друге, ви не можете відраховувати із заробітної плати таку пеню, навіть якщо до роботодавця звернеться сам одержувач аліментів. Усе знову ж таки впирається в наявність провини другого з батьків.
Тому стягувати додатково із зарплати пеню разом з боргом ви зможете тільки на підставі відповідного судового рішення. А точніше — постанови виконавця або заяви одержувача аліментів, до якої додаються виконавчі листи.
Крім того, погасити борг з урахуванням «штрафних санкцій» може сам працівник, і тоді підставою для відрахувань стане його заява.
![img 5](/cache/image/real/7d/7d6ca01c637a807339ce117afee93823.png)
Якщо із зарплати відраховуються додаткові витрати на дитину і ви бачите борг, то не кидайтеся стягувати інфляційні й 3 % річних.
На це є декілька причин. По-перше, знову ж таки наявність провини «аліментника», яку необхідно все-таки довести.
По-друге, стягуються ці суми на вимогу одержувача. Тобто як мінімум ця вимога має бути направлена на ім’я «аліментника». При цьому наявність самої вимоги ще не доводить провину горе-батька.