Процедуру проведення держконтролю за дотриманням роботодавцями законодавства про працю визначає Порядок № 295*.
У його п. 27 зазначено: за наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзної інспекції, після розгляду зауважень об’єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці:
1) проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзної інспекції;
2) за результатами такого аналізу виносить припис та/або вживає заходів з притягнення роботодавця (посадової особи, винної в допущенні порушень) до встановленої законом відповідальності.
При прочитанні цієї норми відразу ж виникає запитання: у яких випадках слід чекати і припису, і фінансових санкцій (адмінштрафу), а у яких — усе може обмежитися тільки приписом?
Відповідь на це запитання — у п. 29 Порядку № 295 (ср. ). Так, одночасно з винесенням припису будуть прийняті заходи із залучення об’єкта відвідування до фінансової, а його посадових осіб — до адміністративної відповідальності, якщо в ході інспекційного відвідування або невиїзної інспекції буде виявлено, що роботодавець:
— використав працю неоформлених працівників (штраф — у розмірі 30 мінзарплат, адмінштраф — у сумі від 8500 грн. до 17000 грн.);
— несвоєчасно і не в повному обсязі виплачував працівникам заробітну плату (штраф — у розмірі 3 мінзарплат, адмінштраф у загальному випадку — у сумі від 510 грн. до 1700 грн.);
— не дотримувався мінімальних гарантій в оплаті праці (штраф — у розмірі 10 мінзарплат, адмінштраф у загальному випадку — у сумі від 510 грн. до 1700 грн.).
Причому факт сплати фінансових санкцій (адмінштрафу) не знімає з роботодавця обов’язку усунути виявлені порушення.Якщо ж у ході інспекційного відвідування або невиїзної інспекції виявлені інші порушення трудового законодавства, ніж ті, що перелічені нами вище, то роботодавцеві буде вручено припис на їх усунення без застосування «штрафного покарання». Це прямо вказано в п. 28 Порядку № 295.
Якщо припис буде виконаний у встановлений у ньому строк (усунені роботодавцем помилки, які були виявлені інспекторами Держпраці), ні фінансові санкції до роботодавця, ні адміністративні штрафи до його посадових осіб застосовуватися не будуть.
А ось якщо підприємство вирішить проігнорувати вимоги припису, то до фінсанкцій за ст. 265 КЗпП і адмінштрафу за ст. 41 КпАП його посадові особи отримають ще й адмінштраф за ст. 1886 КпАП.
За невиконання законних вимог інспектора Держпраці.