Готуємося до заокруглення сум готівки в чеках

В обраному У обране
Друк
Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2018/№ 16
З 01.07.2017 р., як ви, ймовірно, вже чули (про цю новину не сурмив хіба що ледачий) запрацюють нові правила заокруглення сум у чеках, продиктовані поступовим виведенням з обігу монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Діяти такі правила будуть тільки при проведенні розрахунків готівкою. Пропонуємо розібратися із цією новиною трохи детальніше.

При проведенні безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюється (згідно з п. 6 постанови № 25).

Розпочнемо з того, що головний ньюсмейкер постанова № 25* — набере чинності з 01.07.2018 р. (згідно з п. 9 цієї постанови).

* Постанова Правління НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 р. № 25.

Отже, з означеної дати НБУ припинить чеканити монети, що й до того нечасто траплялися, номіналом 1 і 2, а також 5 і 25 копійок. Тобто з монет номіналом менше гривні «у справі» залишаться тільки 10 і 50 копійок. Але стосується зазначене нововведення лише додаткового випуску таких монет. Його більше не буде. А ось з обігу такі монети не вилучатимуть до прийняття окремого рішення Правління НБУ про їх вилучення. Щось підказує, що воно не змусить на себе довго чекати…

З метою подальшої «дієздатності» монет дрібних номіналів банки України будуть зобов’язані забезпечити (згідно з п. 3 цієї постанови):

1) приймання без будь-яких обмежень від клієнтів таких монет для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети та банкноти інших номіналів;

2) видачу клієнтам таких монет за наявності їх у залишку операційної каси.

Якщо залишити в подальшій перспективі планують лише монети номіналом 10 і 50 копійок, то, відповідно, й заокруглення цін орієнтуватиметься на десятки копійок.

Правила заокруглення НБУ окреслив у п. 4 постанови № 25. Причому застосовуватися вони будуть повинні, по-перше, у випадку відсутності монет дрібних номіналів. Тобто якщо монети (щоб дати решту) в касира є, в заокругленні немає потреби!

По-друге, проводити заокруглення загальних сум готівкових розрахунків за необхідності потрібно буде не лише в чеку за товари (роботи, послуги), але й в акті про видачу коштів або іншому документі, що оформляється при поверненні коштів.

При заокругленні повинні використовуватися загальні правила заокруглення. Нагадаємо їх:

1) сума, яка закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

2) сума, яка закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Інша новина — з 27.04.2018 р. будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 грн. За своєю суттю, це вже давно копійки… Вони будуть перебувати в обігу нарівні з монетами номіналом 1 грн. і банкнотами номіналом 1 і 2 грн. попередніх років виготовлення (що передбачено рішенням № 148-рш**).

** Рішення Правління НБУ «Про введення в обіг обігових монет номінальною вартістю 1 та 2 гривні» від 13.03.2018 р. № 148-рш.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити