Теми статей
Обрати теми

Критерій чистих активів для підписання договору: запитання з життя

Смердов Віталій, партнер податкової практики Crowe Mikhailenko
З другої половини минулого року такий балансовий критерій, як чисті активи, набув сакрального значення не лише для бухгалтерів, а й для юристів та керівників. Адже тепер від їх розміру залежить правомочність директора на підписання договорів. При цьому час від часу ця норма породжує в юридично-бухгалтерській тусовці нові запитання. Сьогодні ми розберемо декілька з них.

Наріжним каменем цього питання є Закон про ТОВ*, який у ч. 2 ст. 44 передбачає, що рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, які є його предметом, перевищують 50 % чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, приймаються виключно загальними зборами.

* Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII.

Нагадаємо, що чисті активи — це різниця між активами і зобов’язаннями. Активи — усі розділи Активу балансу (рядок 1300 балансу), зобов’язання — усі розділи Пасиву, крім розділу I. «Власний капітал».

Відповідно, у «звичайному» балансі (форма № 1), як і в балансі за формою № 1-м і за формою № 1-мс, чисті активи — це рядок 1495 «I. Власний капітал. Усього за розділом I». При цьому беріть до уваги значення графи 4 «На кінець звітного періоду»

Спочатку після введення цієї норми бізнес не розумів, як себе з нею поводити, і багато хто просто її ігнорував. Зараз, майже через рік після її появи, практика показує, що цього обмеження більшість так чи інакше намагається дотримуватися. У зв’язку із цим виникають запитання.

Як зафіксувати в договорі відомості про чисті активи?

Закон цього не деталізує.

Тобто, суворо кажучи, дані про чисті активи можуть бути включені до тексту договору. Формулювання при цьому є вільним, але, як це часто буває, — чим детальніше, тим краще. Наприклад, воно може виглядати таким чином:

«Підписанням цього Договору Сторони підтверджують, що станом на останнє число календарного кварталу, що передує даті підписання цього Договору, ціна цього Договору не перевищує 50 % чистих активів Сторін за даними бухгалтерського обліку».

При цьому інформування контрагента про розміри чистих активів (а точніше, про неперевищення правочином 50 % їх розміру) допустимо й будь-яким іншим способом. Зокрема, на практиці іноді вдаються до обміну листами. Їх зміст може бути таким же, як ви бачили вище.

Інша річ, чи потрібно документально підкріплювати такі твердження, — а саме, чи потрібно додавати як підтвердження копію балансу або бухгалтерську довідку з даними про це?

Із цією метою, нагадаємо, підходить фінансова звітність тільки станом на кінець попереднього кварталу — у розрахунку від дати укладення договору, а не від дати здійснення операції. Сама операція може здійснюватися й пізніше — причому повторно отримувати дані про чисті активи не потрібно

Навіть незважаючи на те, що на дату здійснення операції розмір чистих активів контрагента міг зменшитися.

Строго кажучи, Закон такого «документального підкріплення» не вимагає. З іншого боку, сторона може дати викривлені дані, а гарантією того, що згадане підтвердження є правдою, слугує саме баланс. Тому, в ідеалі, його копію все ж бажано надавати.

Але, як ми вже зазначали, згідно із законом це не обов’язково. Тому якщо ви, наприклад, довіряєте своєму контрагентові, то вимагати підтвердження у вигляді балансу не потрібно**.

** Читайте також статті: «Укладаємо договір з ТОВ: як дізнатися, чи має право ваш контрагент його укладати?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 36); «Директорські та навколодиректорські запитання: зміна назви професії, підтвердження повноважень і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 39).

Контрагент посилається на те, що дані фінансової звітності є конфіденційними

Відомості у фінансовій звітності дійсно можуть містити інформацію, розкривати яку готові не всі (наприклад, відомості про основні засоби, грошові кошти на рахунках, про зобов’язання тощо).

Але віднедавна ці дані не є конфіденційними. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» в поточній редакції прямо передбачає такі положення:

— фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією і не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом (наприклад, такі обмеження можуть бути щодо державних підприємств оборонного комплексу);

— підприємства зобов’язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних осіб і фізичних осіб у порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі