Дохід від експорту у ФОП загальносистемника

Нестеренко Максим, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2019/№ 15
В обраному У обране
Друк
Підприємець на загальній системі займається експортом. Виручка в інвалюті спочатку заходить на його розподільчий рахунок. А наступного дня банк продає частину цієї валюти (обов’язковий продаж) і залишок зараховує на валютний рахунок підприємця. Через місяць залишок валюти підприємець вирішує продати на міжбанку. Як йому облікувати такий інвалютний дохід і комісію, утриману банком при продажу валюти?

Дохід від експорту. Щойно інвалюта надходить суб’єктові господарювання, він зобов’язаний частину її продати. З 01.03.2019 р. обов’язковому продажу підлягає 30 % інвалютної виручки (п. 25 розд. ІІІ Положення № 5*).

* Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.

За загальним правилом дохід підприємця-загльносистемника виникає на дату надходження грошових коштів (п. 177.2 ПКУ).

Отже, в частині 30 % валютних надходжень, які підлягають обов’язковому продажу, сума «підприємницького» доходу визначається сумою гривень, які надійшли на поточний рахунок підприємця від обов’язкового продажу інвалюти.

Та тут є одне «але»: гривні від обов’язкового продажу, зазвичай, надходять на рахунок експортера вже за мінусом комісії банку. Проте, на нашу думку, суму комісії все-таки варто включати в «гривневу» складову експортного доходу.

Щодо інших 70 % валюти незрозуміло, як їх перерахувати в гривні. У ст. 177 ПКУ про це ні слова . Фіскали пропонують загальносистемникам визначати такий дохід шляхом перерахунку в гривні за курсом НБУ на дату фактичного отримання інвалютного доходу (категорія 104.04 ЗІР). Тому 70 % валютної виручки загальносистемник перераховує в гривні за курсом НБУ на дату надходження коштів на валютний (не плутати з розподільчим) рахунок.

Що стосується курсових різниць на дату балансу, то підприємець не зобов’язаний їх визначати, адже він не веде бухобліку і вимоги П(С)БО 21** його не стосуються.

** Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затверджене наказом Мінфіну від 10.08.2000 р. № 193.

Продаж валюти. Загальносистемник, який вирішив добровільно продати валютну виручку, повинен відобразити підприємницький дохід на суму різниці між еквівалентом проданої валюти за курсом міжбанку та її еквівалентом за курсом НБУ на дату зарахування валюти на валютний рахунок від контрагента.

На цьому раніше наполягали фіскали у випадку, якщо курс міжбанку вищий, ніж курс НБУ (консультація в категорії 104.04 ЗІР, втратила чинність 07.02.2019 р., хоча навряд чи це свідчить про зміну позиції фіскалів). Зате якщо раптом курс міжбанку буде нижчим, ніж курс НБУ, сума від’ємної різниці до витрат загальносистемника не включається (категорія 104.05 ЗІР, втратила силу 07.02.2019 р.).

Комісія банку. За послуги з продажу інвалюти банк бере комісію. Для підприємця-загальносистемника плата за таку послугу є витратами, які він може включити до складу своїх витрат на підставі п.п. 177.4.4 ПКУ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд