Теми статей
Обрати теми

Квітнево-травневе перенесення робочого дня: що потрібно врахувати

Александрова Олеся, експерт з кадрових і податкових питань
Розпорядженням КМУ від 10.01.2019 р. № 7-р робочий день з вівторка 30 квітня переноситься на суботу 11 травня. На що вплине таке перенесення і що потрібно врахувати, якщо підприємство дотримається рекомендацій КМУ? Поговоримо про це у статті.

Передусім звертаємо увагу, що рекомендації про перенесення застосовуються виключно для працівників, які працюють на умовах п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю.

Для перенесення робочого дня з 30 квітня на 11 травня у вас ще до 28.02.2019 р. мав бути готовий відповідний наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів. Адже за правилами він видається не пізніше ніж за 2 місяці до такого перенесення.

На що впливає перенесення? Що потрібно при цьому врахувати?

1. Рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи і норми робочого часу в місяцях, у яких введено перенесення робочих днів.

Так, якщо 30 квітня буде перенесено на 11 травня, то при 5-денному робочому тижні і 8-годинному робочому дні норма часу:

— у квітні зменшиться і становитиме 20 робочих днів, або 160 годин (був 21 робочий день, або 167 годин*);

* Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю при однаковій тривалості часу роботи за день протягом робочого тижня ви могли бачити в «Бухгалтер 911», 2019, № 1.

— у травні — навпаки, збільшиться і становитиме 22 робочі дні, або 174 години (був 21 робочий день, або 167 годин).

Норма тривалості робочого часу в годинах при 36-годинному робочому тижні у квітні становитиме 144 години, у травні — 158,4 години.

Зверніть увагу: перенесення робочих днів у цілому за рік не впливає на тривалість робочого часу, фонд оплати праці тощо.

2. Пам’ятайте: тривалість перенесеного робочого дня повинна повністю зберегтися. Так, для 40-годинного робочого тижня з вихідними днями в суботу і неділю тривалість робочого дня 11.05.2019 р. (субота) повинна збігатися з передбаченою для 30.04.2019 р. (вівторок) і становити 7 годин, оскільки 30.04.2019 р. передує святковому дню — Дню праці 01.05.2019 р.

3. Виходити на роботу і надавати відпустки потрібно за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи.

Якщо працівник перебував у відпустці в день, який для відпрацювання переноситься на суботу, то, вийшовши з відпустки, працівник повинен відпрацювати в цю перенесену суботу. І якщо він не вийде на роботу в суботу, це може бути кваліфіковано як прогул.

Наприклад, працівник з 22.04.2019 р. по 03.05.2019 р. перебував у відпустці. У цьому випадку він повинен відпрацювати перенесений день у суботу 11 травня. При тому що 30 квітня для нього є законним днем відпустки (по суті, це вихідний день, який включається в дні відпустки).

До речі, схожа ситуація виникає в разі, якщо ви прийняли на роботу працівника в травні. Такий новоприйнятий працівник усе одно повинен виходити на роботу 11 травня за зміненим підприємством графіком роботи.

4. Якщо на період відпустки припадає 28 квітня (Пасха) або 1 травня (День праці), пам’ятайте, що на святкові (неробочі) дні відпустки продовжуються, хоча такі дні не оплачуються.

Наприклад, працівникові надано щорічну відпустку 22.04.2019 р. на 14 календарних днів. На період його відпустки припадає і 28 квітня, Пасха, і 1 травня — День праці. У зв’язку з цим тривалість відпустки працівника збільшується на 2 дні. Тобто останній день відпустки припадає на 7 травня, відповідно працівнику потрібно виходити на роботу 8 травня.

При цьому працівникові буде оплачено 14 днів щорічної відпустки, а не 16.

Водночас на 30 квітня відпустка не продовжується, оскільки це просто вихідний день.

5. У Табелі обліку використання робочого часу день, який переноситься (наприклад, 30 квітня), зазначаєте як вихідний (для працівників, які перебувають у відпустці, — як відпустку). А день, коли проводиться відпрацювання (субота 11 травня), — як робочий (проставляєте години (дні) роботи).

Святкові (неробочі) дні, навіть якщо вони припадають на відпустку, в Табелі обліку використання робочого часу табелюються значком, передбаченим для відображення святкових (неробочих днів), якщо такий значок прийнятий для позначення на підприємстві (Табелем за формою № П-5 спеціального кодування для таких днів не передбачено). Ну а якщо такий значок на підприємстві не передбачений, то святкові / неробочі дні, які припадають на період відпустки, просто прокреслюються (можна залишити таку комірку не заповненою).

6. Що стосується оплати лікарняних, то з ними зараз жодних проблем не виникає, оскільки оплаті підлягають календарні (а не робочі) дні тимчасової непрацездатності. Незалежно від того, чи були в періоді непрацездатності святкові, вихідні або неробочі дні, їх усі оплачують однаково img 1.

Якщо, наприклад, останній день непрацездатності припав на 10 травня, працівник повинен приступити до роботи 11 травня (в суботу), оскільки у зв’язку з перенесенням цей день є робочим.

7. Якщо ви направляєте працівника до відрядження, може виникнути ситуація, коли графік роботи підприємства, яке направило працівника до відрядження, не збігається з графіком роботи підприємства, куди його відрядили. Наприклад, на підприємстві, де працює працівник, 30 квітня — вихідний день, але при цьому в цей день його відрядили на інше підприємство, де цей день є робочим (рішення про перенесення не приймалося).

Нагадаємо: якщо працівник спеціально відряджається для роботи у вихідний, святковий або неробочий день, його роботу оплачують у грошовій формі в подвійному розмірі або надають інший день відпочинку (ст. 72 КЗпП, пп. 8 і 9 Інструкції № 59**).

** Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59.

Таким чином, якщо ми спеціально відряджаємо працівника для роботи у вихідний день 30 квітня (наприклад, він виїжджає 29 квітня, 30-го перебуває у відрядженні і в той же день або на наступний повертається назад), то повинні будемо дотриматися зазначених вище вимог.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі