Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Компенсація плати за землю — об’єкт ПДВ

Александрова Олеся, податковий експерт
Бухгалтер 911 Серпень, 2019/№ 33
В обраному У обране
Друк
ФОП на загальній системі оподаткування — платник ПДВ здає в оренду нерухомість і платить за оренду землі під нею. Земельна ділянка перебуває в комунальній власності. Орендар відшкодовує орендодавцеві понесені витрати з плати за землю. Чи можна уникнути нарахування податкових зобов’язань з ПДВ на суму компенсації плати за землю?

Відразу скажемо: уникнути нарахування ПЗ з ПДВ не вийде навіть за умови, якщо ви пропишете в договорі компенсацію плати за землю за окремими рахунками або взагалі складете окремий договір. Причому незалежно від того, компенсує орендар земельний податок чи орендну плату за землю, ПДВ-наслідки однакові.

Річ у тому, що плата за землю є складовою операції з надання в оренду нерухомого майна, а відшкодування (компенсація) таких витрат, відповідно, є оплатою частини вартості послуги з оренди майна.

Підтвердженням слугує ст. 797 ЦКУ, в якій сказано, що плата, яка справляється з орендаря будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Тому якщо орендодавець — фізособа-підприємець або будь-яка інша небюджетна установа, то кошти, які отримуються від орендаря (суборендаря) як відшкодування (компенсація) будь-яких витрат, передбачених договором оренди (суборенди), включаються орендодавцем до бази оподаткування й оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Цей же підхід зберігається щодо відшкодування (компенсації) орендної плати за землю державної та комунальної власності. Фіскали в цьому питанні непохитні й підтверджують, що плата за землю є частиною оплати вартості послуг оренди, тому включається в об’єкт оподаткування ПДВ (листи ДФСУ від 16.05.2018 р. № 2177/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 27.06.2018 р. № 2878/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, 101.04 ЗІР).

А ось бюджетники звільнені від нарахування ПДВ при отриманні компенсації плати за землю. Про це прямо сказано в п. 188.1 ПКУ.

Утім, запитання, вважаємо, виникло не на рівному місці. Насправді в якийсь момент (а саме: протягом 2016 року) фіскали несподівано спохопилися і почали наполегливо просувати іншу позицію. Вони роз’яснювали, що сплату земельного податку й отримання компенсації за понесені витрати зі сплати земельного податку не можна розцінювати як операцію з постачання послуг для цілей оподаткування ПДВ. І підводили до того, що компенсація земподатку не оподатковується ПДВ не лише в орендодавців-бюджетників, але й в інших суб’єктів господарювання (див., наприклад, листи ДФСУ від 19.01.2016 р. № 918/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4457/6/99-99-19-03-02-15, від 11.04.2016 р. № 7968/6/99-99-19-03-02-15).

Загалом, така лояльність податківців наробила чимало шуму. Проте оскільки ця позиція не мала під собою доказової бази, фіскали знову повернулися до логічного варіанта відображення компенсації плати за землю у складі орендної плати (див. 101.04 ЗІР). І з цим уже сперечатися складно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно