Підприємство орендує офіс з 01.11.2019 р. Орендну плату за листопад перераховано 19.11.2019 р. Форму № 20-ОПП не подали. Чи можна в договорі зазначити, що він починає діяти з 01.12.2019 р., і подати ф. № 20-ОПП до 10.12.2019 р.? Як бути тоді з оплатою оренди від 19 листопада? Чи можна взагалі в цій ситуації уникнути штрафів за неподання ф. № 20-ОПП?
У випадку з орендою податківці вимагають подавати ф. № 20-ОПП протягом 10 робочих днів з дати
«набуття права платником щодо об’єкта оподаткування відповідно до… документів, що підтверджують право користування, розпорядження об’єктом оподаткування» (роз’яснення в категорії 119.11 ЗІР).
Знову ж таки згідно з п. 8.4 Порядку № 1588* ф. № 20-ОПП подається за основним місцем обліку підприємства протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта.
* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.
Тому вважаємо: 10-денний строк логічно відлічувати саме від заактованої сторонами дати приймання-передачі об’єкта оренди.
Якщо цей строк пропущено, є ризики отримати він податківців штраф за п. 117.1 ПКУ — у випадку з порушником-юрособою в розмірі 510 грн. (при повторному порушенні протягом року — 1020 грн.).
Що робити в цій ситуації? Якщо це прийнятно для сторін, можна «переписати» договір оренди й акт приймання-передачі на пізнішу дату. Таким чином відстрочити і граничний строк подання ф. № 20-ОПП.
Проте при такому варіанті виникає питання з орендною платою, перерахованою 19.11.2019 р. Напевно, в платіжці ви зазначили, що це орендна плата за договором за листопад. Але й це можна виправити за погодженням сторін**.
** У цьому вам допоможуть статті «Акела схибив»: при сплаті до бюджету, при договірній оплаті» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 9); «Помилка в призначенні платежу: як виправити?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 39).
Також можна ризикнути подати ф. № 20-ОПП із запізненням з надією, що податківці не помітять прострочення. Адже дата отримання об’єкта в оренду у ф. № 20-ОПП не фігурує.
У крайньому разі можна спробувати оспорити штраф за п. 117.1 ПКУ. Аргументи можуть бути такими:
1) неподання документів для взяття на облік, про яке йдеться в п. 117.1 ПКУ, не пов’язане з ф. № 20-ОПП. Адже для того, щоб стати на облік, слід подати ф. № 1-ОПП або № 5-ОПП, для взяття на облік за неосновним місцем обліку — ф. № 17-ОПП. Форма № 20-ОПП подається, по суті, довідково. Навіть якщо її не подати, суб’єкт усе одно буде взятий на облік;
Винятком буде хіба що подання ф. № 20-ОПП щодо об’єктів оподаткування, місцезнаходження яких не збігається з основним місцем обліку платника і де платник ще не взятий на облік. Хоча в такому випадку документом для взяття на облік вона стане тільки тоді, коли платник самостійно визначить це, проставивши в ній відповідну відмітку.
2) на підставі ф. № 20-ОПП не змінюється інформація про місцезнаходження госпсуб’єкта, не виправляються дані документів для взяття на облік або внесення змін до таких даних. У ф. № 20-ОПП зазначаються тільки дані про об’єкти оподаткування, які з реєстраційними змінами інформації про госпсуб’єкт не мають нічого спільного;
3) строки подання ф. № 20-ОПП не передбачені ПКУ (як того вимагає ст. 117 ПКУ). Вони встановлені тільки Порядком № 1588 (ср. ).
Проте повторимо: це аргументи на крайній випадок. Краще все-таки «не ловити ґав» і подавати ф. № 20-ОПП вчасно.
Підприємство взяло в оренду легковий автомобіль у свого працівника строком на 2 роки. Зареєстровано підприємство в обласному центрі, а автомобіль їздитиме щодня до виробничого підрозділу, розташованого в області. Зберігатися авто буде в гаражі працівника-орендодавця. Як правильно заповнити ф. № 20-ОПП?
Податківці в такому разі говорять про подання ф. № 20-ОПП протягом 10 робочих днів після оформлення договору оренди (роз’яснення в категорії 119.11 ЗІР). Але правильніше починати відлік, вважаємо, від дати фактичного отримання об’єкта в оренду (див. попереднє запитання).
Далі. Порядок заповнення ф. № 20-ОПП прописаний у Пам’ятці (додатку до повідомлення за формою № 20-ОПП). Розділ 3 ф. № 20-ОПП заповнюємо таким чином:
— у графі 2 зазначаємо код ознаки подання інформації «1» — первісне подання інформації про об’єкт оподаткування;
— у графі 3 ставимо тип об’єкта оподаткування відповідно до Довідника, розміщеного на сайті ДФСУ (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html). У випадку з орендою легкового автомобіля підійде тип об’єкта «20» — автомобіль;
— у графі 4 зазначаємо найменування об’єкта. Наприклад, «Audi A8 L № АХ3548ЕН»;
— до графи 5 заносимо ідентифікатор об’єкта оподаткування — числове значення, яке складається з коду типу об’єкта оподаткування (3 знаки, у нас — «020») і внутрішнього ідентифікатора, прийнятого підприємством (5 знаків). У даному випадку ідентифікатор може бути, наприклад, таким: «02000007»;
— у графах 6 — 8 зазначаємо код за КОАТУУ й адресу, за якою перебуває об’єкт оподаткування;
— у графі 9 пишемо стан об’єкта оподаткування «8» — орендується;
— у графі 10 «Вид права на об’єкт» ставимо «7» — право довгострокового користування або оренди (оскільки строк оренди більше 12 місяців);
— до графи 12 записуємо номер кузова легкового автомобіля.
У частині граф 6 — 8 ми впираємося в деякі складнощі. У категорії 119.11 ЗІР податківці роз’яснюють, що в разі надання транспортного засобу (ТЗ) в оренду в графах 6, 7 і 8 зазначають адресу місця реєстрації ТЗ.
Але в нас інший випадок — підприємство якраз бере автомобіль в оренду. Що в такому разі зазначати в графах 6 — 8?
Із цього приводу є інша консультація від податківців, яку вони «експлуатують» протягом багатьох років:
«… у разі придбання (оренди) юридичною особою транспортного засобу для своїх госппотреб або потреб відокремленого підрозділу (філії) повідомлення за ф. №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юрособи.
У разі придбання (оренди) юридичною особою транспортного засобу для потреб відокремленого підрозділу (філії) у графі «Місцезнаходження об’єкта оподаткування» повідомлення за формою № 20-ОПП зазначається адреса відокремленого підрозділу (філії) за місцезнаходженням транспортного засобу».
Тут податківці, як уявляється, тяжіють до адреси підприємства / відокремленого підрозділу, де перебуватиме автомобіль.
Далі. Пунктом 24 Порядку № 1388*** передбачено, що ТЗ реєструють за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) фізособи або місцезнаходження юрособи. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) фізособи або місцезнаходження і стоянки юрособи, за якою реєструється ТЗ.
А згідно з п. 16 цього ж Порядку за бажанням юрособи-орендаря може бути виданий тимчасовий реєстраційний талон.
Збираючи все це разом, у нашій ситуації, якщо на юрособу оформлений тимчасовий реєстраційний талон, графи 6 — 8 можна заповнити, орієнтуючись на адресу, зазначену в такому реєстраційному талоні. Якщо такий талон не оформлявся, то, вважаємо, можна зазначити адресу реєстрації підприємства.
Адреса гаража, вважаємо, не повинна фігурувати у ф. № 20-ОПП, навіть незважаючи на те, що автомобіль у позаробочий час зберігатиметься саме в ньому. Адже підприємство, за великим рахунком, до цієї адреси не має жодного відношення.
Умову про зберігання автомобіля можна (і доцільно) буде вписати до договору оренди автомобіля, плата за яким, відповідно, включатиме в тому числі зберігання автомобіля в позаробочі години.
Не плутати з орендою гаража.
У протилежному випадку перевіряючі можуть дивитися на таке зберігання під кутом послуги працівникові, який зможе користуватися автомобілем підприємства для своїх потреб. Цей варіант уже дорожче****.
**** Деталі знайдете в статті «Наліво» на службовому авто» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 50).
Таким чином, адресу гаража у ф. № 20-ОПП як місцезнаходження об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням, показувати не потрібно.