* mof.gov.ua/uk/draft-laws-and-regulations-in-2019.
Ідеться про проєкти змін до Інструкції № 449** і Порядку № 435***. Зосередимося саме на останньому.
** Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.
Звіт з ЄСВ (ф. № Д4)
Як відомо, з 01.01.2019 р. відбулася довгоочікувана подія. Після тривалих років дискримінації ФОП-роботодавці таки дістали право застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41 % до зарплати осіб з інвалідністю, які у них працюють (ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ).
Власне, це й стало однією з причин, чому хочуть освіжити (з річним запізненням) «роботодавську» ф. № Д4.
Зокрема, хочуть підкоригувати таблицю 1 ф. № Д4. Уточнити, що в рядку 2.2 зарплату працівників з інвалідністю, на яку нарахований ЄСВ за ставкою 8,41 %, зазначають не лише підприємства, установи та організації, але й ФОП, у тому числі єдиноподатники.
При цьому чомусь забули передбачити аналогічні правки до рядків 3.2 і 3.2.1 таблиці 1, де зазначається сума нарахованого ЄСВ за ставкою 8,41 %, а також сума ЄСВ, яку б нарахував роботодавець на зарплату працівника з інвалідністю, якщо б застосовував звичайну ставку 22 %.
Не підкоригували й код застрахованої особи «2» в Таблиці відповідності кодів… (додаток 2 до Порядку № 435). Там, як і раніше, значаться «Працюючі особи з інвалідністю на підприємствах, в установах і організаціях» — про ФОП-роботодавців жодного слова . Можливо, перед виходом у світ змін ці моменти все-таки врахують.
Є ще низка змін — до Переліку таблиць звіту, до рядків 3, 6 таблиці 1, до таблиць 2 і 5. Але вони звичайних роботодавців навряд чи зацікавлять або здивують.
Фактично все, що буде потрібно знати роботодавцям, так це те, що нова форма — це та, в якій ці зміни є.
Знову ж таки ці «давно відомі нововведення» (застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41 % і Ко) пропишуть й у п. 6 розд. III Інструкції № 449. У тому числі уточнять, що вимогу про сплату мінімального ЄСВ-внеску до зарплати працівника з інвалідністю ФОП не застосовують.
ЄСВ-звітність ФОП (ф. № Д5)
Тут теж «косметика». По суті, вирішують ті проблеми, які успішно «перевалили» при поданні звітності за 2018 рік.
Так, у «підприємницькій» ф. № Д5 усунено складність із заповненням реквізиту 6 титульної її частини «Тип платника та період перебування (місяць)».
Тепер тут буде можливість зазначити два періоди перебування на загальній системі протягом року.
Будуть два однакові рядки (один під іншим): «ФО — на загальній системі оподаткування з по».
Нагадаємо, це потрібно тим підприємцям, які у звітному році кілька разів змінювали систему оподаткування. Наприклад, у I кварталі були загальносистемниками, у II — III кварталах працювали на спрощенці, а з IV кварталу знову повернулися на загальну систему.
Також виправлено «помилкову» формулу розрахунку показника графи 6 таблиці 1 ф. № Д5. Як і належить, суму нарахованого ЄСВ (гр. 6) розраховуємо як добуток суми доходу, на яку нараховується ЄСВ, з урахуванням максимальної величини (гр. 4) і ставки ЄСВ (гр. 5).
Зараз «красується» «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 3 х графа 4)». Але проблем це не створює. Швидше, тільки плутанину.
Тут же зазначимо, що з п.п. 2 п. 4 розд. IV Інструкції № 449 збираються виключити норму, згідно з якою податківці направляли повідомлення-розрахунок суми доплати ЄСВ до мінімального страхового внеску тим ФОП-загальносистемникам і незалежним професіоналам, які до 01.01.2017 р. нарахували ЄСВ у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок (тоді був такий механізм).
Відповідно з п. 13 розд. IV Порядку № 435 приберуть норму, яка зобов’язувала таких ФОП-загальносистемників і незалежних професіоналів подавати таблицю 2 додатка 6 до Порядку № 435 (ср. ). Саму таблицю 2 з форми № Д6 теж приберуть. А на її місце «стане» нинішня таблиця 3 — її подають ФОП, незалежні професіонали та члени фермерського господарства, яким за результатами перевірки донараховано або зменшено зобов’язання з ЄСВ.
Також «округлено» останній звітний період для страхувальників, які припиняють діяльність і знімаються з ЄСВ-обліку. Ці особи подаватимуть ЄСВ-звіт за останній звітний період, що включає місяць (цілком), у якому:
— зроблено запис до ЄДР про припинення діяльності юрособи або ФОП;
— внесено запис до реєстру страхувальників про припинення діяльності незалежного професіонала;
— платник утратив статус члена фермерського господарства, набув статусу особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах, звільнений від сплати ЄСВ згідно з ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ.
На сплату це не вплине, оскільки й зараз мінімальний ЄСВ за місяць не дробиться на частини.
Таким чином, доходимо висновку, що заплановані зміни, по суті своїй, «косметичні». Проблем із заповненням оновлених форм не буде. А ось із вибором, якими саме формами закривати звітний період, «за класикою» ми, можливо, помучимося.
Хоча цього разу, можливо, усе буде по-іншому (хочеться в це вірити ). Стежте за нашими публікаціями.