Теми статей
Обрати теми

Земельний податок — 2019: правила обчислення та заповнення декларації

Децюра Сергій, податковий експерт
Настав строк декларувати (а з часом — і платити) земподаток у 2019 році, тому час проштудіювати порядок його розрахунку та правила звітності. Зрозуміло — для тієї частини платників, які є юрособами. Для фізосіб-підприємців усе йде аналогічно тому, як і для «звичайних» фізосіб — їм цей податок нараховують фіскали (за дуже поодинокими винятками), а тому морочити голову із запов­ненням декларації не потрібно.

Розраховуємо. Механізм розрахунку земподатку залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка (далі — НГО) землі чи ні. Якщо НГО земель проведена, то розмір податку розраховується як добуток площі земділянки (у га або м2), грошової оцінки одиниці площі, проіндексованої станом на початок року (у грн.), і ставки податку (у %). Якщо ж НГО земель не проведена, то розмір податку визначають як добуток площі (у м2 або га) і ставки (у грн. за 1 м2 або га). При цьому ставка податку визначається виходячи з НГО одиниці площі ріллі по області.

Із цього випливає: для того щоб розрахувати земподаток, власникові землі або землекористувачеві потрібно мати початкові дані для розрахунку.

Площа земельної ділянки. Інформацію про площу землі, яка вам належить, можна дізнатися з правовстановлюючих документів на землю (держактів на право власності, витягів з реєстру речових прав, договору купівлі-продажу, міни, дарування, спадкоємства або довідки (витягу) про розмір НГО земельної ділянки тощо).

НГО земділянки. Такі дані можна знайти в довідці (витягу) про розмір НГО земельної ділянки. Цю довідку підприємство може отримати в місцевому органі Держагентства земресурсів України або з електронного сервісу Держземкадастру «Публічна кадастрова карта України» (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta).

Підприємство повинне обов’язково отримувати довідку з розміром НГО тільки на початку використання земділянки, а також щоразу, коли відбувається перегляд НГО такої землі.

Таку довідку воно подає разом з декларацією при першому її поданні (фактичному початку роботи) і при кожній зміні НГО землі. Щороку цю довідку подавати не потрібно (категорія 112.05 ЗІР). Проте іноді місцеві податківці наполягають саме на щорічному її поданні.

Подавати контролерам можна як оригінал довідки (витягу) про розмір НГО, так і її копію. Річ у тому, що ПКУ жодних вимог до статусу такого документа не передбачає. Із цим погоджуються й контролери в категорії 112.05 ЗІР.

Якщо не подати довідку (витяг) про розмір НГО разом з декларацією, причому як у разі подання першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю), так і в разі затвердження нової НГО землі, або при будь-якому іншому поданні декларації, то відмовити в прийнятті декларації контролери не можуть. Із цим погоджуються податківці в категорії 112.05 ЗІР.

Річ у тому, що така довідка має лише інформаційний характер, а отже, не може вплинути на легітимність поданої вами звітності.

Хоча отримувати таку довідку не заборонено при кожному розрахунку земподатку, тобто щороку при поданні декларації на наступний рік. У такому разі підприємству не потрібно самостійно індексувати НГО. Річ у тому, що в довідці за НГО мають бути враховані всі коефіцієнти індексації, на які слід проіндексувати «базову» НГО.

До відома! На сьогодні теоретично дізнатися НГО землі конкретного населеного пункту можна, зазирнувши на сайт ДФСУ в розділ «Довідники, Реєстри, Переліки» — «Довідники» — «Інформація про нормативну грошову оцінку земель (за даними офіційного веб-сайта Держгеокадастру»)*. На сайті повинні оприлюднити інформацію про НГО земель не пізніше 15 липня поточного року. При цьому якщо раптом в інформацію, розміщену на сайті, закрадеться помилка, штрафні санкції та пеня до платників застосовуватися не повинні (п. 12.5 ПКУ).

* http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/325490.html.

Якщо НГО землі з початку цього року не змінилася (орган місцевого самоврядування до 15 липня минулого року не затвердив нову НГО) і підприємство не отримало довідку на початку року, за який звітує (у 2019 році), то, щоб визначити НГО для розрахунку земподатку, слід проіндексувати НГО самостійно.

Правила проведення такої індексації прописані в п. 289.2 ПКУ. За ними розрахований коефіцієнт індексації застосовується, як і раніше, кумулятивно залежно від дати проведення НГО.

Звернемо увагу тільки на те, що за період з 2017 по 2023 рік діють особливі правила застосування коефіцієнтів. Отже, як і минулого року, потрібно індексувати НГО на спеціальні індекси, визначені в підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ. За ці роки слід індексувати НГО не на коефіцієнт індексації, який визначить Держстатистики, а на коефіцієнт «1». Тобто індексація НГО за 2018 рік, як і за 2017 рік, не проводиться. Враховуючи це, для нарахування земподатку на 2019 рік підприємствам, у яких не відбулися з початку минулого року зміни НГО, достатньо взяти НГО, яка використовувалася при розрахунку податкових зобов’язань на 2018 рік (звісйно, за умови, що вона була визначена правильно).

Якщо ж НГО змінювалася, то, щоб не помилитися, радимо отримати довідку (витяг) про розмір НГО.

Ставка. Земподаток є місцевим податком. А для них розмір податку визначають органи місцевого самоврядування, орієнтуючись на граничні розміри, встановлені в ст. 273, 274 і 277 ПКУ. Дізнатися конкретний розмір ставки податку для вашої земділянки можна, зазирнувши в рішення ваших місцевих органів влади. Щоб відшукати інформацію про рішення, що діють на сьогодні, про встановлення ставок земподатку, можна також зайти на сайт ДФСУ. На ньому в розділі «Рішення місцевих рад» у розрізі областей містяться рішення органів місцевих рад про встановлення ставок місцевих податків.

При цьому якщо раптом в інформацію, розміщену на сайті ДФСУ, закрадеться помилка, то штрафні санкції та пеня до платників застосовуватися не повинні (п. 12.5 ПКУ).

Звертаємо увагу! Згідно з п.п. 12.3.4 ПКУ рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, який настає за плановим.

Водночас п. 3 розд. ІІ Закону № 2628**, як і в минулих роках, установлено, що у 2019 році норми п.п. 12.3.4 ПКУ не застосовуються до рішень про встановлення місцевих податків та зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування. Тому у 2019 році, як і в попередні роки, органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення про нові ставки земподатку з початку року та до граничних строків подання декларації і при цьому вимагати застосовувати їх заднім числом з 1 січня img 1.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

Строки звітності. Звітним періодом із земподатку є календарний рік, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

Для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку з набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців.

Платникам плати за землю (крім фізосіб) надано право обрати один з двох варіантів подання звітності:

1) подати декларацію на поточний рік. Це слід зробити не пізніше 20 лютого поточного року до відповідного органу ДФСУ за місцезнаходженням земельної ділянки. У ній зазначається річна сума податку з розбиттям на рівні частини за місяцями (п. 286.2 ПКУ);

2) замість однієї річної декларації на поточний рік можна щомісячно подавати звітну декларацію протягом 20 к. дн. місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ).

Тобто як річну, так і першу місячну декларацію за січень (якщо вирішили звітувати щомісячно) у 2019 році потрібно подати не пізніше середи, 20 лютого.

Подання декларації на поточний рік звільняє платників плати за землю від обов’язку подання щомісячних декларацій, так само як і подання місячних декларацій звільняє від подання річної.

Сплачувати податкові зобов’язання із земельного податку незалежно від способу подання декларації слід за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 к. дн., що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пп. 287.3 і 287.4 ПКУ).

Правила подання. Для звітності на 2019 рік власники землі та землекористувачі повинні використовувати торішню форму декларацію з плати за землю, тобто форму, затверджену наказом № 560*** (у редакції наказу № 9****). Хоча декларація й не нова, але правила заповнення певних її граф досі викликають запитання, тому далі детально розглянемо порядок заповнення кожної з них.

*** Наказ Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560.

**** Наказ Мінфіну від 23.01.2017 р. № 9.

Але спочатку нагадаємо деякі особливості її подання.

Увага! Якщо підприємство є одночасно платником земельного податку та орендної плати, то йому доведеться подати дві окремі декларації в частині цих складових плати за землю. Річ у тому, що в одній декларації може бути розрахований податок тільки за однією складовою плати за землю (категорія 112.05 ЗІР).

За загальним правилом, декларацію із земельного податку подають за місцезнаходженням земельної ділянки (п. 286.2 ПКУ). При цьому робити це слід окремо за кожним кодом КОАТУУ (категорія 112.05 ЗІР).

Із цього випливає, що коли у платника є декілька земельних ділянок, розташованих на території однієї сільської, селищної або міської ради (код КОАТУУ один і той же), то він подає одну декларацію щодо всіх земділянок. Якщо ж підприємство має декілька об’єктів оподаткування на території різних адміністративних одиниць (коди згідно з КОАТУУ різні), при цьому не має значення, підконтрольні вони одному органу ДФСУ чи різним, то звітувати доведеться окремо (за кожним кодом КОАТУУ).

Заповнюємо шапку. Відразу скажемо, що порядок заповнення цієї декларації ані ДФСУ, ані Мінфін не затверджували. Тому заповнювати декларацію із земподатку доведеться, керуючись текстовою частиною таблиць декларації та примітками до них.

На заповненні шапки декларації детально зупинятися не будемо, оскільки вона заповнюється за тими ж правилами, що й минулого року. Водночас оскільки ми говоримо про заповнення декларації для нарахування податкових зобов’язань із земподатку, а форма цієї декларації заповнюється і для нарахування орендної плати, то при заповненні рядка 1 шапки декларації слід враховувати певні особливості, а саме:

— у полі «Порядковий номер за рік за видом декларації» слід зазначати номер, який дорівнює послідовно наростаючій кількості поданих відповідних декларацій. При цьому декларації з відміткою «Земельний податок» нумеруються окремо від декларацій з відміткою «Орендна плата» й окремо проводиться нумерація за типом декларацій («Звітна», «Нова звітна», «Уточнююча»);

— ставите відмітку «Х» у полі 01 «Звітна», а також навпроти того виду плати за землю (у нашому випадку «Земельний податок»), за яким подаєте звітну декларацію;

— зазначаєте в полі «за 20__ рік» період, за який подаєте декларацію. При цьому якщо подаєте річну декларацію, то вам слід заповнити тільки це поле.

Якщо ж ви обрали варіант із щомісячною звітністю, то, крім цього поля, вам слід заповнити й поле «за __ місяць».

У ньому зазначаєте номер місяця, за який звітуєте. Порядковий номер місяця проставляється арабськими цифрами (для чисел з однієї цифри в першому полі проставляється «0»).

В інших рядках шапки декларації зазначаєте всім відому інформацію про підприємство, контролюючий орган, до якого подається декларація, а також код КОАТУУ адміністративно-територіальної одиниці, на території якої знаходяться землі, щодо яких нараховуватиметься податок в інших розділах декларації.

Заповнюємо основну частину. Щоб нарахувати податкові зобов’язання із земельного податку, суб’єктові господарювання потрібно буде заповнити розділи I і III.

У розділі I звітної декларації підприємство має провести нарахування земельного податку в розрізі кожної земельної ділянки, яка є в його власності або в постійному користуванні. Як заповнити окремий рядок цього розділу, покажемо в таблиці.

Правила заповнення декларації

Номер

колонки

Назва колонки

Правила заповнення

2

Категорія земельних ділянок

Зазначаєте чотиризначний код (формат XX.XX) щодо категорії/цільового призначення земель. Він повинен відповідати інформації, зазначеній у правовстановлюючих документах, на земділянку або довідці про НГО. Шукати такі коди слід у Класифікації земель

3-4

Документи, які засвідчують/ підтверджують право власності/користування

Заповнюєте на підставі правовстановлюючих документів на земділянку. У к. 3 зазначаєте вид права власності: 1 — власність, 2 — постійне користування.

У к. 4 зазначаєте серію та номер документа, який підтверджує право власності, а також користування цією ділянкою (держакт на землю або свідоцтво про право власності)

5-6

Державна реєстрація прав власності/користування (у разі наявності)

Зазначаєте дані зі Свідоцтва про реєстрацію речових прав на нерухомість.

У к. 5 зазначаєте дату реєстрації у форматі дві цифри місяця, чотири цифри року.

У к. 6 зазначаєте номер запису, під яким було внесено запис до Держреєстру прав власності на нерухоме майно

7

Кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності)

Зазначаєте кадастровий номер своєї земділянки. Дізнатися його можна з правовстановлюючих документів, на земділянку або, наприклад, з електронного сервісу Держземкадастру «Публічна кадастрова карта України» (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta). Кадастровий номер є дев’ятнадцятизначним

8-9

Площа земельної ділянки

Зазначаєте площу земділянки, або в гектарах з чотирма десятковими знаками (к. 8), або в метрах квадратних з двома десятковими знаками (к. 9). Заповнювати слід тільки одну із цих колонок.

За загальним правилом інформацію для заповнення цих рядків берете з правовстановлюючих документів (лист ГУ ДФС у Харківській обл. від 31.10.2017 р. № 2451 /IПК/20-40-12-03-21). Хоча таку ж інформацію можна відшукати й у довідці (витягу) про розмір НГО.

Увага! Який рядок заповнювати, вирішує саме підприємство. Але, на наш погляд, краще орієнтуватися на те, в яких одиницях зазначена площа землі в довідці (витягу) про розмір НГО. Річ у тому, що іноді в правовстановлюючих документах площа зазначена в одній одиниці (наприклад, у гектарах), а в довідці розмір НГО визначений в іншій (за метри квадратні). Отже, щоб не морочитися з переведенням НГО за 1 метр квадратний у НГО за 1 гектар, краще зазначити площу в тих одиницях, за які визначена НГО

10

Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн)

Зазначаєте розмір проіндексованої НГО за 1 гектар або 1 м2 земділянок (у гривнях з двома десятковими знаками). Щоб визначити, за 1 гектар чи за 1 м2 слід зазначити НГО, вам слід поглянути на те, в яких одиницях ви відобразили в декларації площу землі (заповнили к. 8 чи к. 9) Тобто якщо площу ви зазначили в гектарах (заповнили к. 8), то й НГО зазначаємо за 1 га. Зверніть увагу: у цій графі зазначаємо НГО не за всю земділянку, а за одиницю її площі

11

Нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (грн)

У цій графі зазначають чинну на момент подання декларації НГО площі ріллі по області, на території якої знаходиться земельна ділянка, за яку сплачується податок. Дані про НГО відображають з двома десятковими знаками з урахуванням коефіцієнтів індексації (ст. 289 ПКУ). Заповнюють цю графу тільки ті платники, у яких НГО не проведена. Дізнатися розмір такої НГО ви зможете в додатку 1 до Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23.05.2017 р. № 262

12

Ставка податку (%)

Зазначаєте ставку податку у відсотках. Берете її з рішення місцевого органу влади (ст. 284 ПКУ)

13

Річна сума земельного податку

Відображають результат розрахунку річного розміру податкових зобов’язань за конкретною земділянкою. Розраховуєте податок за такими формулами:

1) для земельних ділянок, НГО яких проведена і НГО визначена:

— за 1 га: к. 8 х к. 10 х к. 12 : 100;

— за 1 м2: к. 9 х к. 10 х к. 12 : 100;

2) для земельних ділянок, НГО яких не проведена: к. 8 або к. 9 х к. 11 х к. 12 : 100

14-16

Пільга

У цих графах суб’єкти господарювання зазначають інформацію про отримані пільги відповідно до законодавства та/або рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Заповнюють ці графи тільки щодо тих земділянок, для яких установили пільги, а саме:

— у к. 14 зазначаєте код пільги. Берете його з Довідників пільг № 91/1 і 91/2;

— у к. 15 зазначаєте розмір пільги, тобто площу (у га або м2) земділянки, яка звільняється від оподаткування, або відсоток, або іншим чином залежно від того, як установлена конкретна пільга. На розрахунок суми податку до сплати ця графа сама собою не впливає і зазначається, швидше, довідково;

— у к. 16 зазначаєте суму пільги (фактично — сума земподатку), яка припадає на площу земділянки, у межах якої встановлюється пільга.

На суму пільги зменшується показник річної суми земподатку за відповідною земельною ділянкою, щодо якої надана пільга. Якщо пільга стосується всієї земділянки, то значення к. 16 дорівнює значенню к. 13

17

Річна сума земельного податку (до сплати)

Відображають розраховану суму податку, яка має бути сплачена до бюджету. Розраховують як різницю к. 13 і к. 16.

Розмір податку, зазначений у цій графі, щодо всіх земділянок, які відображені в розд. I декларації, переносите до розд. III ряд. 3 к. 3 і розподіляєте її за місяцями

У розд. III звітної декларації з плати за землю при нарахуванні податкових зобов’язань із земельного податку у звітній або новій звітній декларації платник податків заповнює тільки ряд. 3. У цьому рядку відображають:

— у к. 3 — узагальнюючі дані щодо нарахованого земельного податку за рік за всі наявні на відповідній території землі (за одним кодом КОАТУУ), які розраховані в розд. I цієї декларації;

Якщо ви звітуєте щомісячно, то в цій колонці відображаєте суму податкового зобов’язання із земподатку за звітний (податковий) місяць (за який подаєте декларацію) (категорія 112.05 ЗІР).

— у к. 4 — 15 — загальну суму земподатку, яка відображена в к. 3 цього рядка, розподіляють у розрізі місяців. Так відбувається, якщо ви звітуєте раз на рік.

У разі коли суб’єкт господарювання обрав варіант зі щомісячною звітністю, то розмір податку, який відображений у к. 3 цього рядка за відповідний місяць, переносите в ту колонку, яка відповідає назві місяця, за який подається місячна декларація.

До відома! У розд. III декларації цілих 9 рядків. Але всі вони (крім ряд. 3) при звітності на рік наперед або за місяць не заповнюються. Річ у тому, що вони призначені для заповнення тільки в одному випадку — у разі виправлення помилок, допущених у попередніх деклараціях.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі