І з податку на нерухомість (згідно з пп. 266.7.1 — 266.7.2 ПКУ), і з плати за землю (згідно з пп. 286.5 та 288.7 ПКУ) платники-фізособи звітувати не зобов’язані. Вони спокійно собі чекають на податкові повідомлення-рішення, які їм повинні направити (вручити) податківці не пізніше 1 липня.
А що щодо фізосіб-підприємців? По-хорошому, незалежно від того, чи використовують вони нерухомість/землю у своїй підприємницькій діяльності, аналогічний порядок повинен поширюватися й на них. Але не все так просто .
Податок на нерухомість. ДФСУ підтверджує, що ФОП сплачують цей податок за нормами, передбаченими для фізосіб. Причому стосується це власників об’єктів як житлової, так і нежитлової нерухомості.
Тобто про подання ними податкових декларацій мова не йде.
Земельний податок. На жаль, стосовно нього податківці продовжують дотримуватися незрозумілої позиції (категорія 112.05 ЗІР). Мовляв, якщо право власності на земельну ділянку оформлене на ФОП, то така особа подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) .
Можливим такий варіант оформлення права власності був у період чинності Указу № 32/99* — з 19.01.99 р. по 20.07.2007 р., коли покупцями земельних ділянок несільськогосподарського призначення були громадяни України — СПД. Знову ж навіть у такому разі врятуватися від нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку можуть ФОП-єдиноподатники груп 1 — 4 у разі використання землі у своїй господарській діяльності / сільськогосподарському товаровиробництві (згідно з п.п. 4 п. 297.1 ПКУ).
Граничний строк подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок або орендна плата) закінчиться в середу, 20 лютого.
Орендна плата за землі держ- і комвласності. І тут ДФСУ «гне свою лінію»: якщо право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлене на ФОП, то така особа подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (категорія 112.05 ЗІР). Тобто якщо в договорі оренди ви зазначені саме як фізособа-підприємець, то й обов’язок подання декларації на вас, на думку податківців, поширюється.
Причому, на відміну від земподатку, навіть підприємці-єдиноподатники не можуть розраховувати на звільнення від нарахування, сплати та подання податкової звітності з орендної плати