1 Затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 20.10.2015 р. № 897 (далі — наказ № 897) з урахуванням останніх змін, внесених наказом Мінфіну «Про затвердження Змін до форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 19.10.2018 р. № 842.
Кому яка форма? Декларація, затверджена наказом № 897, підійде майже всім, але не всім . Незважаючи на широкий спектр охоплення (категорії осіб, які мають можливість звітувати за цією формою, перелічені в спецполі 9 «шапки» декларації), є й ті, хто звітує з податку на прибуток за допомогою інших форм.
1. Платники на «податкових канікулах», передбачених п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, подають податківцям декларацію за формою, затвердженою постановою КМУ від 09.08.2017 р. № 592.
2. Нерезиденти, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, використовують одну з форм Розрахунків, передбачених наказом Мінфіну від 13.06.2016 р. № 544.
3. Неприбуткові підприємства, установи та організації «здаються» за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. № 5532.
2 Детальніше про їх звітність — у статті «Звіт «неприбуткових» за 2018 рік» поточного випуску журналу.
Строки подання. Відзвітувати як річні, так і квартальні платники податку на прибуток за підсумками 2018 року зобов’язані не пізніше п’ятниці, 1 березня (згідно з пп. 49.18.3 та 49.18.6 ПКУ).
Сплатити податкові зобов’язання, відображені в декларації, потрібно не пізніше понеділка, 11 березня.
Способи подання. Право обирати, яким способом звітувати, мають лише малі (у тому числі мікро-) підприємства.
Важливо: як роз’яснюють податківці (категорія 135.02 ЗІР), для цілей ст. 49 ПКУ платники податку визначають свою категорію за розміром згідно з ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік3.
3 Визначити, до якої категорії ви належите, вам допоможе стаття «Річна фінзвітність за 2018 рік: що потрібно знати про правила подання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 4).
Отже, малим підприємствам доступні такі способи подання декларації:
— особисто або через уповноважену особу;
— поштою з повідомленням про вручення й описом вкладення;
У такому разі відправити декларацію необхідно не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації.
— в електронній формі.
Електронно в більшості випадків звітують середні та великі підприємства. Винятки можливі лише в тих випадках, коли дія договору про визнання електронних документів припинена, а до нового договору платника ще не приєднали.
Проблеми з електронними формами. Ви вже знаєте4, що податківці рекомендують подавати оновлену форму декларації вже зі звітності за 2018 рік.
4 Детальніше про це йшлося в матеріалі «Декларація з податку на прибуток: за 2018 рік за новою формою» в журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 3.
На офіційному порталі ДФСУ ще 03.01.2019 р. «засвітилися» нові форми електронної звітності. З ними ви можете ознайомитися в Реєстрі форм електронної звітності («Головна» → «Електронна звітність» → «Платникам податків про електронну звітність» → «Інформаційно-аналітичне забезпечення» → «Реєстр форм електронних документів»).
Але на момент відправлення номера до друку у Єдиному вікні доступне було оновлення тільки для квартальних платників податку (J0100117). Разом з декларацією доступні й додатки до неї.
Також з’явилася форма декларації, призначена для подання фізособами (F0100702). У яких випадках їм доводиться подавати таку декларацію, поговоримо далі.
Сподіваємося, що й поява форми для річних платників «не за горами». Поки ж у Єдиному вікні та в Електронному кабінеті платника доступна форма, яка не враховує останніх змін.
Якщо поява оновленої форми занадто затягнеться, не залишається нічого іншого, як подати декларацію за старою формою. Тим паче, що рекомендації фіскалів про те, що подавати потрібно оновлену форму, — усього лише побажання, тоді як буква Кодексу говорить про подання за 2018 рік ще старої форми. Тому з виконанням звітного обов’язку проблем не повинно виникнути.
І тим більше до вас не зможуть застосувати штраф за неподання податкової декларації (п. 120.1 ПКУ), якщо декларація була подана у строк, але за старою формою.
Проте поки до закінчення граничного строку подання «прибуткової» декларації ще є майже місяць часу, рекомендуємо не поспішати подавати її за старою формою.
Одержувачі податкової декларації. У загальному випадку це податковий орган за місцем обліку платника.
А якщо минулого року платник змінив своє місцезнаходження? У такому разі звітувати за 2018 рік необхідно вже до податкового органу за новим місцезнаходженням.
Це випливає з ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу України та п. 10.13 Порядку № 15885.
5 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.
Звітно-зобов’язані. Крім платників податку на прибуток, обов’язок подання «прибуткової» декларації в деяких випадках поширюється також на інших осіб. Маємо на увазі:
— неприбуткові підприємства, установи та організації, що втратили статус неприбутківця протягом 2018 року у зв’язку з порушенням вимог п. 133.4 ПКУ. При цьому період охоплення «прибуткової» декларації для них — з першого числа місяця, що настає за місяцем допущення порушення, по 31.12.2018 р. (включно). Декларацію при цьому подають щоквартально (наростаючим підсумком), починаючи з кварталу, на який припадає місяць, що настає за місяцем порушення;
— осіб, які виплачують доходи з джерелом походження з України на користь юросіб-нерезидентів. Серед них:
— єдиноподатники;
— неприбутківці;
— фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування (див. ІПК ДФСУ від 08.11.2018 р. № 4735/Л/99-99-13-01-02-14/ІПК);
— звичайні фізособи (непідприємці) . Податківці (лист ДФСУ від 22.02.2017 р. № 3721/6/99-99-15-02-02-15, роз’яснення в категорії 102.18 ЗІР) навіть їх зобов’язують виконувати обов’язки податкових агентів;
А ось виплата дивідендів єдиноподатниками не спричиняє необхідності сплати «дивідендного» авансового внеску та подання декларації з податку на прибуток (що підтверджує й ДФСУ — ІПК від 06.03.2018 р. № 903/6/99-95-42-01-15/ІПК, 108.05 ЗІР).
— осіб, які залишили ряди платників податку на прибуток протягом 2018 року (перейшли на спрощенку, змінили статус на неприбуткових). Згідно з роз’ясненням у категорії 102.04 ЗІР вони зобов’язані подати «прибуткову» декларацію за підсумками року, у якій відобразити період роботи на загальній системі (зі сплатою податку на прибуток);
— платників на «податкових канікулах», які допустили недотримання хоча б одного з критеріїв, передбачених п. 44 розд. 4 розд. ХХ ПКУ. Унаслідок цього такі платники зобов’язані оподаткувати прибуток, отриманий у звітному періоді, у якому відбулося недотримання обов’язкового критерію, за основною ставкою податку (18 %);
— сільськогосподарських товаровиробників. З ними пов’язана окрема сумна історія. Крім втрати можливості звітувати за період 01.07.Х р. — 30.06.Х+1 р., вони, на думку податківців (ІПК ДФСУ від 20.02.2018 р. № 697/6/99-99-15-02-02-15/ІПК), втратили право звітувати раз на рік згідно з п. 137.5 ПКУ. Тобто визначати, з якою періодичністю їм звітувати, сільгосптоваровиробники повинні, зважаючи на обсяг річного доходу.
Але ця думка щонайменше спірна, адже фактично суперечить прямій нормі Податкового кодексу — п.п. «б» п. 137.5 ПКУ.
Основні правила заповнення декларації. Коротко розглянемо базові правила, на яких будується заповнення декларації.
По-перше, заповнюють декларацію українською мовою (це правило закріплене ще «бородатим» листом ДПСУ від 07.03.2012 р. № 8971 /К/18-4013).
По-друге, заповнюють декларацію в цілих гривнях (без копійок) з округленням за загальновстановленими правилами.
По-третє, квартальні платники податку заповнюють декларацію наростаючим підсумком з початку року.
Платники, які звітують раз на рік, не заповнюють низку рядків декларації, які призначені виключно для квартальних платників.
По-четверте, заповнити необхідно всі рядки декларації та додатків до неї, які підлягають заповненню.
Додатки до окремих рядків декларації, які не заповнені через відсутність операцій (показників), до контролюючого органу не подають6.
6 Див. інформаційне повідомлення ГУ ДФС у Дніпропетровській області за посиланням: http://dp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/360311.html.
Відмітка про незастосування різниць. Податковий кодекс і ми продовжуємо вважати, що достатньо єдиної відмітки про незастосування різниць — у першому періоді «у безперервній сукупності років, у кожному з яких дотримується критерій щодо розміру доходу».
Податківці ж, як і раніше, хочуть бачити таку відмітку в декларації низькодохідних платників податків знову й знову (підкатегорія 102.23.02 ЗІР). Врахуйте таке їх побажання!
Якщо вирішили йому підкоритися, у полі «Наявність рішення» поставте відмітку, а в полі «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці» зазначте дату та номер розпорядчого документа, на підставі якого прийнято рішення про незастосування різниць.
Фінзвітність — передусім! Вірніше, перед декларацією з податку на прибуток.
Важливо! Йдеться про електронні звіти (з паперовими такої проблеми немає — фінзвітність у буквальному розумінні подається разом з декларацією з податку на прибуток).
У зв’язку з відсутністю свіжіших роз’яснень рекомендуємо продовжувати дотримуватися алгоритму подання фінзвітності / «прибуткової» декларації, запропонованого ще наприкінці 2017 року7: спочатку відправляєте фінзвітність, чекаєте на дві квитанції про її прийняття і тільки після цього відправляєте декларацію з податку на прибуток. При цьому відправлена раніше фінзвітність8 є додатком до такої декларації, про що слід обов’язково зробити відмітку в спеціальному службовому полі внизу декларації.
7 Див. інформаційне повідомлення ДФСУ за посиланням: http://www.sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/313683.html.
8 Детальніше про нюанси подання фінзвітності за 2018 рік ви могли прочитати в статті «Річна фінзвітність за 2018 рік: що потрібно знати про правила подання» попереднього номера нашого журналу.
Зверніть увагу: якщо фінзвітність складають за МСФЗ, то примітки до неї можуть подаватися у складі фінансових звітів на додаток до них у самостійно обраному вигляді (письмове пояснення, таблиця, графік тощо). При цьому відмітка про подання приміток до фінансової звітності в таблиці «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків — форм фінансової звітності» не проставляється (роз’яснення в категорії 102.23 ЗІР).
Звіт про пільги. Хоча він і не є додатком до декларації з податку на прибуток, проте тісно з нею пов’язаний.
Так, якщо у 2018 році ви користувалися будь-якими пільгами з податку (такими є в тому числі й збитки минулих років), то вам необхідно подати цей звіт.
Причому минулого року податківці зобов’язали й річних платників податку подавати цей звіт у встановлені 40-денні строки після закінчення податкового кварталу. Незважаючи на те, що роз’яснення було переведене в розряд недіючих, консультації з іншою думкою помічено не було.
Тому «відстрілятися» потрібно не пізніше понеділка, 11 лютого (з урахуванням правила святково-вихідного перенесення).