З 01.01.2020 р. сімейні фермери зможуть отримувати ЄСВ-доплату

Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтер 911 Липень, 2019/№ 29
В обраному У обране
Друк
З 15.08.2018 р. «завдяки» Закону № 2497* у СФГ** з’явилася не лише можливість влитися в ряди платників ЄП 4 групи, але й право отримати фінансову підтримку в частині сплати за голову/членів ФГ частини ЄСВ***. Реалізувати таке право можна буде після 01.01.2020 р. — з цієї дати запрацює відповідний Порядок.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» від 10.07.2018 р. № 2497-VIII.

** Сімейні фермерські господарства.

*** Детальніше читайте в статті «Welcome to сімейні фермерські господарства: ухвалений Закон» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 35).

Кому і скільки

Говоримо про Порядок надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб — членів/голови сімейного фермерського господарства ЄСВ, затверджений постановою КМУ від 22.05.2019 р. № 565 (далі — Порядок).

Нагадаємо: отримати доплату мають право члени/голова СФГ без статусу юрособи. Причому СФГ має бути:

— створено відповідно до ст. 81 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-IV

— і зареєстровано платником ЄП 4 групи.

Важливо! Не мають права на доплату члени/голова СФГ, які:

підлягають ЄСВ-страхуванню на інших підставах (наприклад, як ФОП, незалежні професіонали або працюючі за трудовим договором/ЦПД) (і відповідно, не сплачують ЄСВ як члени/голова ФГ);

звільнені від сплати ЄСВ згідно з ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, тобто є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058****, і при цьому отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

**** Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Ці особи зможуть отримати ЄСВ-доплату тільки у тому випадку, якщо вони будуть добровільно застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

ЄСВ-доплату можна буде отримувати протягом 10 років у таких розмірах:

Рік

Сплата ЄСВ, % від мінімального страхового внеску

за рахунок держбюджету

членами/головою СФГ особисто

I

90

10

II

80

20

III

70

30

IV

60

40

V

50

50

VI

40

60

VII

30

70

VIII

20

80

IX

10

90

X

10

90

Зверніть увагу! Доплата виплачуватиметься тільки за умови, що члени/голова СФГ сплачують ЄСВ у сумі не менше встановленого для них розміру (див. праву колонку таблиці).

Як це працює

Крок 1. Голова СФГ подає до органу ДФС за місцем свого обліку як платника ЄСВ заяви за формами, наведеними в додатку 1 (від себе) і додатку 2 (від членів СФГ) до Порядку.

До заяв він додає копію договору (декларації) про створення СФГ.

Строк для подання документів — не пізніше ніж за 5 робочих днів до початку місяця.

Крок 2. Податківці розглядають заяви протягом 3 робочих днів і у разі відмови в їх задоволенні повідомляють про це голову СФГ. Відмовити можуть лише в 3 випадках:

— СФГ не зареєстроване платником ЄП 4 групи;

— у членів/голови СФГ є заборгованість зі сплати ЄСВ;

— члени/голова СФГ не перебувають на обліку як платники ЄСВ.

Якщо ж підстав для відмови немає, податківці роблять відмітку в реєстрі страхувальників про право членів/голови СФГ на отримання доплати. З дати внесення такої відмітки починає відлічуватися 10-річний строк надання доплати.

Крок 3. Не пізніше наступного робочого дня після внесення відмітки в реєстр страхувальників орган ДФС направляє Казначейству перелік членів/голів СФГ, що мають право отримувати ЄСВ-доплату.

Крок 4. На підставі отриманого від ДФС переліку Казначейство автоматично відкриває кожному платникові транзитні рахунки для перерахування доплати і повідомляє про це ДФС.

Крок 5. Члени/голова СФГ щокварталу сплачують ЄСВ у встановленому обсязі (див. таблицю вище).

Крок 6. ДФС щокварталу до 25-го числа наступного місяця формує реєстр платників, що мають право на доплату, із зазначенням суми необхідних бюджетних коштів і повідомляє Мінагрополітики про загальну суму доплати за звітний квартал.

Крок 7. Мінагрополітики перераховує бюджетні кошти на спеціально відкритий у Казначействі небюджетний рахунок (у межах відкритих асигнувань за програмою «Фінансова підтримка розвитку ФГ») і повідомляє про це ДФС.

Крок 8. ДФС:

1) вносить до реєстру платників, що мають право на доплату, відповідні платіжні реквізити і вказує суму доплати за кожним платником;

2) відправляє реєстр у Казначейство.

Якщо бюджетних коштів недостатньо для того, щоб повністю виплатити доплату за звітний квартал, ДФС розподіляє кошти між платниками пропорційно сумі, що знаходиться на небюджетному рахунку.

Залишок доплати виплачується в наступному кварталі.

Крок 9. Казначейство в автоматичному режимі: 1) перераховує кошти з небюджетного рахунку на транзитні рахунки; 2) з транзитних рахунків — на рахунки, відкриті для сплати ЄСВ; 3) не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Мінагрополітики і ДФС.

«Підсумковий розрахунок»

За підсумками календарного року члени/голова СФГ сплачують ЄСВ із суми доходу (прибутку), отриманого від здійснення їх діяльності, зменшений на суму доплати, виплаченої за рахунок бюджетних коштів.

І на суму самостійно сплаченого «усередині» року ЄСВ.

Якщо в попередньому році доплата була надана не в повному обсязі, ДФСУ до 1 березня наступного року:

— формує реєстр платників із зазначенням сум недоотриманих фермерами доплат;

— повідомляє Мінагрополітики про загальну суму недоотриманої доплати за підсумками попереднього бюджетного року.

Мінагрополітики протягом 5 робочих днів у межах відкритих асигнувань бюджетного року, що настає за звітним, спрямовує бюджетні кошти на небюджетний рахунок і повідомляє про це ДФС.

ДФС, у свою чергу, протягом 5 робочих днів вносить до реєстру платників, що мають право на доплату, відповідні платіжні реквізити і суми та відправляє цей реєстр Казначейству. Казначейство автоматично перераховує кошти з небюджетного рахунку на транзитні, а з транзитних — на ЄСВ-рахунки.

Але може вийти й так, що виплати не будуть здійснені в повному обсязі.

Якщо не вистачить асигнувань.

У такому разі ДФС протягом 5 робочих днів інформує членів/голови СФГ про суму ЄСВ, не сплачену за рахунок бюджету. На підставі отриманого повідомлення фермери мають право (але не зобов’язані!) самостійно сплатити частину недоплаченого ЄСВ.

Випадки, в яких фермери втрачають право на отримання ЄСВ-доплати, перераховані в п. 25 Порядку. До них віднесені:

— несплата ЄСВ у встановленому розмірі (див. початок статті) за підсумками кварталу та/або року;

— вихід із складу СФГ (при цьому інші члени/голова СФГ право на доплату зберігають);

— перехід з групи 4 в іншу групу платників ЄП, відмова від спрощенки, анулювання реєстрації платника ЄП, держреєстрація припинення підприємницької діяльності СФГ;

— отримання статусу осіб, що не мають права на доплату (див. вище).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд