Теми статей
Обрати теми

Експорт сої та ПДВ: Мінфін на боці платників

Децюра Сергій, податковий експерт
У своїй Узагальнюючій подат­ковій консультації (далі — УПК), затвердженій наказом від 11.03.2019 р. № 105, Мінфін прямо сказав, що абзац другий п. 63 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, який звільняє від пільги, ототожнює поняття «сільгосппідприємство» з поняттям «сільгосптоваровиробник».

В абзаці другому п. 63 підрозд. 2 розд. XX ПКУ прямо прописано, що дія ПДВ-пільги при експорті сої не стосується операції з вивезення за кордон сільгосппідприємствами вирощеної власними силами сої.

Водночас податківці наприкінці 2018 року одним розчерком пера поставили хрест на цій нормі (див. лист ДФСУ від 22.12.2018 р. № 5372/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) img 1.

Фіскали зачепилися за те, що після скасування ст. 209 у ПКУ немає поняття «сільгосппідприємство». А тому поки таке визначення в ПКУ не з’явиться, усі експортери сої повинні застосовувати ПДВ-пільгу. Тобто ДФСУ заперечує право на ставку ПДВ 0 % при експорті сої аграрієм, який її виростив img 2.

В абсолютно іншому ключі висловився Мінфін у листі від 19.10.2018 р. № 11310-09-5/27170. Але фіскали не захотіли нічого слухати img 3.

Пізніше Комітет ВРУ з питань податкової і митної політики (лист від 07.02.2019 р. № 04-27/10-128) підтримав Мінфін. Крім того, Комітет нагадав Мінфіну, що саме він є головним органом, що забезпечує формування податкової політики. І саме ДФС у своїх консультаціях повинна враховувати позицію Мінфіну і не допускати перевищення повноважень посадовими особами контролюючих органів щодо вільного трактування ПКУ.

Тому Мінфін не став відтягувати справу на безрік і видав УПК, що коментується. У цій УПК Мінфін прямо сказав, що абзац другий п. 63 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, який звільняє від пільги, ототожнює поняття «сільгосппідприємство» з поняттям «сільгосптоваровиробник». А поняття «сільгосптоваровиробник» міститься в п.п. 14.1.235 ПКУ. І саме на нього слід спиратися при визначенні, кому можна не застосовувати ПДВ-пільгу.

Але робити це слід з одним застереженням: сільгоспвиробником з метою незастосування соєвої ПДВ-пільги може бути тільки підприємство, тобто юрособа (але не ФОП).

Також Мінфін уточнює, що для визначення, чи є юрособа сільгоспвиробником, слід зазирнути до ЄДР і переконатися, чи внесено до нього як основний вид діяльності виробництво сільгосппродукції. Якщо такий вид діяльності там є, то підприємство може не застосовувати ПДВ-пільгу, якщо воно (і це найголовніше) виростило сою, яку експортує, на власній або орендованій землі.

Видавши таку УПК, Мінфін одним пострілом убив двох зайців: (1) поставив на місце ДФСУ і (2) дозволив виробникові сої не застосовувати ПДВ-пільгу (індивідуальні податкові консультації застосовуються в частині, що не суперечить цій УПК).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі