Теми статей
Обрати теми

Критерії ризиковості в Електронному кабінеті

Солошенко Людмила, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2019/№ 13
Друк
Ось уже й справді: «Довіряй, але перевіряй!». Перевірити, чи потрапляють податкові накладні (ПН) / розрахунки коригування (РК) в ті, що блокуються, можна в Електронному кабінеті (далі — ЕК). Поглянемо, які дані з нього можна взяти.

Перевірка ПН/РК перед блокуванням

Спочатку нагадаємо, що перед реєстрацією ПН/РК проходять дворівневий «блокувальний» контроль. Тобто ПН/РК перевіряють на:

1-й рівень: відповідність «пропускним» (неблокувальним) ознакам, тобто «відсіваються» ті ПН/РК, які взагалі не підлягають «блокувальному» моніторингу і не повинні блокуватися (п. 3 Порядку № 117*). Для цього потрібне дотримання хоча б однієї умови з таких:

* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

— ПН не підлягає наданню покупцеві та/або пільгова;

— місячний обсяг постачань (без урахування ПДВ) в зареєстрованих ПН/РК (крім РК не того місяця) не перевищує 500 тис. грн. (а з одним покупцем — не перевищує 50 тис. грн.) і при цьому керівник платника очолює «не більше 3 крісел» (тобто керує одночасно не більше ніж трьома платниками);

— показники D і P вписуються в нормальні (про них детальніше скажемо пізніше);

Утім, зауважте, що для зменшуючих РК до будь-яких ПН поблажок немає — вони перевіряються «по повній» — підлягають моніторингу.

2-й рівень: відповідність блокувальним критеріям, тобто чи потрапляють ПН/РК у ті, що блокуються, за (п. 5 Порядку № 117): (1) критеріями ризиковості платника; (2) критеріями ризиковості операції; (3) показниками позитивної податкової історії платника.

Які дані є в ЕК?

Як бачимо, блокування охоплює цілу систему (сукупність) заходів з перевірки ПН/РК, яку називають «системою моніторингу критеріїв оцінки ризику» (далі — СМКОР). Причому дізнатися власні дані та з’ясувати, чи нависає загроза блокування, можна в ЕК. Щоб побачити свої дані, потрібно в ЕК обрати меню «Показники СМКОР» і в ньому відкриються:

— показники D і P;

— розрахунок показників позитивної податкової історії платника;

— відповідність критеріям ризиковості.

Тепер детальніше про ці показники. Зверніть увагу, показники СМКОР динамічні і щомісячно оновлюються в ЕК:

— значення показника D — станом на 1 число кожного календарного місяця і 10 числа стає доступним платникові в ЕК (п. 3 Порядку № 117);

— показники позитивної податкової історії платника — до 10 числа місяця (п. 11 Порядку № 117);

— інформація про відповідність платника критеріям ризиковості — із включення/виключення платника з переліку «ризикових» (лист ДФСУ від 05.11.2018 р.).

Ну а тепер про найцікавіше — що означають дані ЕК.

Показники СМКОР в ЕК

Показники СМКОР

Пояснення

Показники

D і P

Це показники-індикатори, що показують, чи має платник «імунітет» від блокування ПН/РК (тобто чи відповідає платник «пропускним» (неблокувальним) ознакам):

— D — показник податкового навантаження за попередні 12 місяців;

— Р — сума ПДВ із зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК (з урахуванням поданої на реєстрацію ПН/РК)

Як розраховуються:

D

img 1

Р

сума «зареєстрованого» з початку місяця ПДВ (її зіставляють із найбільшою зареєстрованою місячною сумою ПДВ (Рм) за 12 місяців, помноженою на 1,4)

Примітка: у розрахунках S, T і Рм беруться за останні 12 місяців, що передують місяцю складання ПН/РК.

Важливо: ПН/РК не блокуються, якщо одночасно (!) щодо D і P виконується умова:

D > 0,05 і P < Pм х 1,4

(п.п. 3 п. 3 Порядку № 117)

Розрахунок показників ППІ

Платник має позитивну податкову історію (ППІ — «позитивна податкова історія»), якщо відповідає хоча б одному критерію з 8 критеріїв позитивної історії, які визначені листом ДФСУ від 21.03.2018 р. № 960/99-99-07-18. Усі 8 критеріїв ППІ представлені в ЕК у табличному вигляді.

Важливо: ПН/РК не блокуються, якщо в ЕК хоча б один з «позитивних» критеріїв позначений галочкою «√»

(п. 10 Порядку № 117)

Відповідність критеріям ризиковості

Критерії ризиковості визначені листом ДФСУ від 05.11.2018 р.*

Важливо: ПН/РК не блокуються, якщо в платника немає ознак ризиковості за жодним критерієм. І навпаки, ПН/РК блокуються, якщо платник підпадає хоча б під один (!) з «ризикових» критеріїв

(п. 10 Порядку № 117)

* Лист оприлюднений на сайті ДФСУ (див. за посиланням sfs.gov.ua/baneryi/zupinennya-reestratsii-pn/357077.html). Цим листом ДФСУ оновила критерії ризиковості на зміну своєму колишньому листу від 21.03.2018 р. № 959/99-99-07-18.

Про що говорять дані ЕК

Показники D і P. За цими показниками можна з’ясувати, чи загрожує блокування.

Так, блокування не загрожує платникові, який одночасно:

— є «сумлінним» — витримує середньомісячне податкове навантаження більше 5 % (тобто в якого D > 0,05) і

— зареєстрував ПДВ з початку місяця (з урахуванням ПН/РК, поданої на реєстрацію) не більше допустимого для платника «ПДВ-порога» (найбільшої місячної суми ПДВ, зареєстрованої за останні 12 місяців, помноженої на коефіцієнт 1,4, тобто: P < Pм х 1,4).

Такий «ПДВ-поріг» платникові, судячи з усього, вдасться визначити для себе самостійно за даними максимального значення з попередніх 12 місяців в ЕК (оскільки в ЕК є дані про показники D і P помісячно).

Причому в ЕК:

— пораховане на 1 число місяця (й оновлене до 10 числа) значення показника D (податкового навантаження) не змінюється в межах місяця. І якщо, скажімо, в ЕК обрати місяць «березень 2019 року», то показник D покаже дані про податкове навантаження станом на 01.03.2019 р. (розраховане за даними попередніх 12 місяців, тобто з березня 2018 року по лютий 2019 року), тоді як

значення показника Р протягом місяця змінюється — зростає (у міру реєстрації ПН/РК), накопичуючи дані про суму ПДВ, зареєстровану з початку місяця. По суті, в ЕК воно показує «зареєстровану» на сьогодні суму ПДВ (яка для неблокування не повинна перевищувати граничного «ПДВ-порога»).

Для неблокування важливо вписатися в обидва показники: і D, і P (а не в якийсь один із них). Інакше ПН/РК потраплять під моніторинг і перевірятимуться далі на предмет відповідності блокувальним критеріям.

Зверніть увагу: при буквальному дотриманні п. 3 Порядку № 117 при реєстрації ПН/РК потрібно орієнтуватися на показники D і Pм, що належать до місяця складання (а не реєстрації) ПН/РК. Але, мабуть, програмне забезпечення фіскалів налаштоване набагато простіше і бере ці показники на поточну дату (тобто на дату реєстрації ПН/РК), незалежно від дати складання.

Показники «позитивної історії». В ЕК дані про «позитивну історію» наведені помісячно. Критерій(-ї), якому(-им) відповідає платник, позначений(-і) галочкою «√». Для неблокування важлива наявність хоча б однієї галочки «√» (тобто відповідність хоча б одному «позитивному» критерію). Ще врахуйте, що «позитивна податкова історія»:

— врятує від блокування (ПН/РК не заблокуються), навіть якщо ПН/РК відповідають критеріям ризиковості операцій (п. 7 Порядку № 117), і

— не врятує від блокування (ПН/РК усе одно підлягають блокувальному моніторингу), якщо платник водночас відповідає критеріям ризиковості платника (п. 6 Порядку № 117).

Відповідність критеріям ризиковості. Цей свіжий розділ ЕК покаже, чи потрапляє платник до «ризикових». Зверніть увагу, що інформація про відповідність платника критеріям ризиковості (за її наявності) відображається в ЕК із зазначенням:

— підстави ризиковості (тобто пункту ризиковості, за яким платник опинився в колі «ризикових»), а також

— часу перебування в «ризикових» (тобто дати внесення/виключення платника до/з переліку «ризикових»).

Блокування не загрожує, якщо цей розділ ЕК порожній (видано повідомлення «Даних не знайдено») і, навпаки, загрожує при потраплянні платника до «ризикових» хоча б за одним критерієм (п. 6 Порядку № 117).

Квитанції про блокування

Ну а ще сигналом блокування є квитанції. Адже в разі зупинення реєстрації ПН/РК протягом операційного дня (з 8 до 20 години, п. 3 Порядку № 1246**) надійде квитанція із зазначенням причин.

** Порядок ведення ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

Зверніть увагу, що, крім пропозиції розблоковувати ПН/РК (тобто подати «розблокувальні» документи), у квитанції також повинні зазначатися конкретні причини блокування і, зокрема, критерій(-ї) ризиковості платника та/або критерій(-ї) ризиковості операцій, на підставі якого(-их) зупинено реєстрацію ПН/РК (п. 13 Порядку № 117).

Зважаючи на це, примітна судпрактика. Відомі випадки, коли суди ставали на захист «заблокованих» платників, яким надходили розпливчаті (нечіткі) квитанції з посиланням загалом на п. 1.6 критеріїв ризиковості — без зазначення конкретної ознаки ризиковості платника, що послугувала підставою для зупинення реєстрації ПН. Суди встановили, що через цю неконкретність платник був позбавлений можливості усунути недоліки, що послугували підставою для блокування ПН (з огляду на те, що залишалася незрозумілою причина блокування і було незрозуміло, які «розблокувальні» документи подавати). Тим паче, що контролери не пояснили підприємству критерій ризиковості і на письмовий запит (залишили запит платника без розгляду). До того ж суд установив, що зарахування платника до «ризикових» здійснювалося не за процедурою (без протокольно оформленого рішення). Тому суд визнав зарахування платника до «ризикових» безпідставним, зобов’язав податківців виключити платника з переліку «ризикових», а заблоковані ПН зареєструвати (reyestr.court.gov.ua/Review/79435909).

Та й Верховний Суд, захищаючи платника, також визнавав відсилання до «загального» п. 1.6 неконкретним (що не пояснює обставин, на підставі яких заблоковано ПН) і через те — таким, що впливає на можливість подання платником надалі належних документів (reyestr.court.gov.ua/Review/79557925).

Ну а ще приємно, що суди відхиляють надумані претензії фіскалів про ризиковість через нібито:

неподання платником податку на прибуток фінзвітності за останній звітний період — коли платника «достроково» (ще до закінчення граничних строків подання звітності контролюючим органам) зарахували до «ризикових» і почали блокувати ПН, хоча насправді платник подав звітність своєчасно (reyestr.court.gov.ua/Review/78854019);

нестача (не повний комплект) документів — тоді як подані платником документи, складені з дотриманням вимог законодавства, наочно підтверджували реальність здійснення госпоперацій та їх було достатньо для реєстрації ПН (reyestr.court.gov.ua/Review/78626146). Причому суд звернув увагу й на те, що в цьому випадку фіскали обмежилися відпискою і не конкретизували, які саме документи платником не надані (reyestr.court.gov.ua/Review/75870792);

На додачу судді зазначали: які «розблокувальні» документи подавати, у кожному випадку платник визначає самостійно, залежно від підстав блокування й висновку податківців про відповідність платника критеріям ризиковості (reyestr.court.gov.ua/Review/79527253).

недоліки в первинці, що не можна розцінювати як свідчення відсутності госпоперації, оскільки сукупного пакета поданих платником документів цілком достатньо для її підтвердження. Тому суд підтримав вимоги платника до ДФСУ зареєструвати ПН/РК, що робить вирішення спору остаточним (reyestr.court.gov.ua/Review/76329886).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі