Теми статей
Обрати теми

Несумові помилки в єдиноподатковій декларації: чи варто виправляти?

Амброзяк Наталя, юрист
Бухгалтер 911 Травень, 2019/№ 21
Друк
Помилки бувають різні. Ось і в деклараціях єдиноподатників схибити можна не лише щодо суми доходу. Буває так, що промахуємося в несумових показниках: зазначені не ті КВЕДи, не той звітний період та інше. Виправляти чи не виправляти — ось у чому питання. У цій статті розберемося з дилемою і можливими наслідками невиправлення.

Формально несумові помилки (помилки в реквізитах, перелічених у пп. 48.3 і 48.4 ПКУ), як і сумові, ми повинні виправити. Й інструментарій у єдиноподатника схожий для обох випадків. А саме, за допомогою подання декларації з типом:

— «звітна нова» — якщо виправляємося до закінчення граничного строку подання декларації;

— «уточнююча» або «звітна» — якщо виправляємося після закінчення такого граничного строку. При цьому, подаючи уточнюючу декларацію, не забувайте, що необхідно укластися в 1095 днів.

Розглянемо декілька найпоширеніших помилок і способів їх виправлення.

Помилка в коді/ах КВЕД

Для єдиноподатника види діяльності — наріжний камінь. Особливо важливий цей момент для платників єдиного податку груп 1 і 2. Тому в цьому розділі говорити ми будемо про декларацію ФОП-єдиноподатника.

Проблема. Ви показали в декларації ФОП коди КВЕД, які відсутні в Реєстрі платників єдиного податку (Реєстр ЄП). Таку помилку фіскали не можуть розцінити як отримання доходу від видів діяльності, не передбачених у Реєстрі ЄП. А це означає, що в такому випадку скинути з єдиного податку та/або застосувати підвищену ставку з донарахуваннями до єдиноподатника фіскали не мають права. Їм необхідно переконатися у фактичному здійсненні того чи іншого виду діяльності.

Але існує ризик визнання такої декларації неподаною. Адже виникає питання про достовірність інформації, зазначеної в цьому документі. Так, наприклад, якщо єдиноподатник групи 1 або 2 здійснював види діяльності, не зазначені в Реєстрі ЄП, то в декларації ФОП додатково заповнюються відповідні рядки (рядки з кодами 02 і 04). Коли ж ідеться про помилку, то ці рядки, звісно, не заповнюються. Тобто, за логікою, виявивши невідповідність кодів КВЕД у декларації і в Реєстрі ЄП при незаповнених інших відповідних рядках, таку декларацію не повинні приймати (пп. 49.8, 49.11 ПКУ).

Зверніть увагу: фіскали вважають, що можуть визнавати декларацію неподаною навіть після того, як отримано квитанцію № 2 (у категорії 135.03 БЗ). З чим ми не згодні.

Чи потрібно виправляти? У принципі, можна залишити все як є. Проте не виключено, що доведеться відбиватися від претензій фіскалів.

Як виправити? Якщо встигаєте виправитися до граничного строку подання декларації — подавайте звіт з типом «звітна нова». Не встигли — вдавайтеся до допомоги уточнюючої декларації. При цьому розділи, що стосуються виправлення сумових помилок (розд. VI декларації ФОП), не заповнюєте.

Помилково зазначений звітний період

Проблема № 1. ФОП (група 3 єдиного податку), подаючи декларацію, зазначив як звітний період не перший квартал 2019 року, а перший квартал 2018 року. При цьому госпсуб’єкт зареєструвався в другому кварталі 2018 року. Декларація була прийнята податківцями. Фіскали присвоїли їй статус несвоєчасно поданої. Водночас обов’язок з подання декларації за перший квартал 2019 року залишився невиконаним.

Чи потрібно виправляти? Цю помилку необхідно виправляти.

Як виправити? Насамперед потрібно подати декларацію з типом «звітна» із зазначенням правильного звітного періоду. Добре, якщо ви вкладетеся у строки подання декларації. Зробите це пізніше — декларація з правильним періодом вважатиметься несвоєчасно поданою. У такому разі на вас чекає штраф за ст. 120 ПКУ.

Якщо ж укладаєтеся у звітний період, то штрафних санкцій не буде.

Що ж до декларації з неправильним періодом, то тут ситуація така. Може, вийде так, що ви собі нарахували зайві грошові зобов’язання за «помилковий» період img 1. Анулювання поданої декларації ПКУ не передбачене. Але фіскали в роз’ясненні з категорії 135.02 БЗ усе ж визначили такий порядок.

При цьому на сьогодні вони, посилаючись на п. 50.1 ПКУ, рекомендують іти через подання декларації з типом:

— «звітна нова» і зменшити податкове зобов’язання (до закінчення граничного строку подання «помилкової» податкової звітності) або

— «уточнююча» і також зменшити податкове зобов’язання (після граничного строку подання «помилкової» звітності).

До речі, раніше в цьому ж роз’ясненні (редакція діяла до 27.04.2018 р.) фіскали рекомендували звертатися в контролюючий орган з листом, у якому обґрунтувати обставини помилково поданої звітності і просити не визнавати таку звітність податковою.

Вважаємо, що має сенс поєднати два способи і спочатку письмово звернутися у свою податкову, а потім — подавати «уточненку» або декларацію з типом «звітна нова».

Проблема № 2. Платник податків зазначає в декларації не свій звітний період. Наприклад, єдиноподатник на групі 3 замість того, щоб зазначити як звітний період «квартал», зазначає «місяць».

Чи потрібно виправляти? Потрібно.

Оскільки виходить, що свого обов’язку з подання декларації за квартал такий госпсуб’єкт не виконав, до того ж в особовому рахунку податкові зобов’язання не були відображені (п. 296.8 ПКУ).

Як виправити? У цьому випадку потрібно подати декларацію з типом «звітна» за «правильний» звітний період. Адже виправляти «уточненкою» або декларацією з типом «звітна нова» нічого.

Проте якщо помилка виявилася вже після закінчення граничного строку подання декларації за «правильний» період, то штрафних санкцій за несвоєчасне подання цього документа не уникнути img 2.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі