Формально несумові помилки (помилки в реквізитах, перелічених у пп. 48.3 і 48.4 ПКУ), як і сумові, ми повинні виправити. Й інструментарій у єдиноподатника схожий для обох випадків. А саме, за допомогою подання декларації з типом:
— «звітна нова» — якщо виправляємося до закінчення граничного строку подання декларації;
— «уточнююча» або «звітна» — якщо виправляємося після закінчення такого граничного строку. При цьому, подаючи уточнюючу декларацію, не забувайте, що необхідно укластися в 1095 днів.
Розглянемо декілька найпоширеніших помилок і способів їх виправлення.
Помилка в коді/ах КВЕД
Для єдиноподатника види діяльності — наріжний камінь. Особливо важливий цей момент для платників єдиного податку груп 1 і 2. Тому в цьому розділі говорити ми будемо про декларацію ФОП-єдиноподатника.
Проблема. Ви показали в декларації ФОП коди КВЕД, які відсутні в Реєстрі платників єдиного податку (Реєстр ЄП). Таку помилку фіскали не можуть розцінити як отримання доходу від видів діяльності, не передбачених у Реєстрі ЄП. А це означає, що в такому випадку скинути з єдиного податку та/або застосувати підвищену ставку з донарахуваннями до єдиноподатника фіскали не мають права. Їм необхідно переконатися у фактичному здійсненні того чи іншого виду діяльності.
Але існує ризик визнання такої декларації неподаною. Адже виникає питання про достовірність інформації, зазначеної в цьому документі. Так, наприклад, якщо єдиноподатник групи 1 або 2 здійснював види діяльності, не зазначені в Реєстрі ЄП, то в декларації ФОП додатково заповнюються відповідні рядки (рядки з кодами 02 і 04). Коли ж ідеться про помилку, то ці рядки, звісно, не заповнюються. Тобто, за логікою, виявивши невідповідність кодів КВЕД у декларації і в Реєстрі ЄП при незаповнених інших відповідних рядках, таку декларацію не повинні приймати (пп. 49.8, 49.11 ПКУ).
Зверніть увагу: фіскали вважають, що можуть визнавати декларацію неподаною навіть після того, як отримано квитанцію № 2 (у категорії 135.03 БЗ). З чим ми не згодні.
Чи потрібно виправляти? У принципі, можна залишити все як є. Проте не виключено, що доведеться відбиватися від претензій фіскалів.
Як виправити? Якщо встигаєте виправитися до граничного строку подання декларації — подавайте звіт з типом «звітна нова». Не встигли — вдавайтеся до допомоги уточнюючої декларації. При цьому розділи, що стосуються виправлення сумових помилок (розд. VI декларації ФОП), не заповнюєте.
Помилково зазначений звітний період
Проблема № 1. ФОП (група 3 єдиного податку), подаючи декларацію, зазначив як звітний період не перший квартал 2019 року, а перший квартал 2018 року. При цьому госпсуб’єкт зареєструвався в другому кварталі 2018 року. Декларація була прийнята податківцями. Фіскали присвоїли їй статус несвоєчасно поданої. Водночас обов’язок з подання декларації за перший квартал 2019 року залишився невиконаним.
Чи потрібно виправляти? Цю помилку необхідно виправляти.
Як виправити? Насамперед потрібно подати декларацію з типом «звітна» із зазначенням правильного звітного періоду. Добре, якщо ви вкладетеся у строки подання декларації. Зробите це пізніше — декларація з правильним періодом вважатиметься несвоєчасно поданою. У такому разі на вас чекає штраф за ст. 120 ПКУ.
Якщо ж укладаєтеся у звітний період, то штрафних санкцій не буде.
Що ж до декларації з неправильним періодом, то тут ситуація така. Може, вийде так, що ви собі нарахували зайві грошові зобов’язання за «помилковий» період . Анулювання поданої декларації ПКУ не передбачене. Але фіскали в роз’ясненні з категорії 135.02 БЗ усе ж визначили такий порядок.
При цьому на сьогодні вони, посилаючись на п. 50.1 ПКУ, рекомендують іти через подання декларації з типом:
— «звітна нова» і зменшити податкове зобов’язання (до закінчення граничного строку подання «помилкової» податкової звітності) або
— «уточнююча» і також зменшити податкове зобов’язання (після граничного строку подання «помилкової» звітності).
До речі, раніше в цьому ж роз’ясненні (редакція діяла до 27.04.2018 р.) фіскали рекомендували звертатися в контролюючий орган з листом, у якому обґрунтувати обставини помилково поданої звітності і просити не визнавати таку звітність податковою.
Вважаємо, що має сенс поєднати два способи і спочатку письмово звернутися у свою податкову, а потім — подавати «уточненку» або декларацію з типом «звітна нова».
Проблема № 2. Платник податків зазначає в декларації не свій звітний період. Наприклад, єдиноподатник на групі 3 замість того, щоб зазначити як звітний період «квартал», зазначає «місяць».
Чи потрібно виправляти? Потрібно.
Оскільки виходить, що свого обов’язку з подання декларації за квартал такий госпсуб’єкт не виконав, до того ж в особовому рахунку податкові зобов’язання не були відображені (п. 296.8 ПКУ).
Як виправити? У цьому випадку потрібно подати декларацію з типом «звітна» за «правильний» звітний період. Адже виправляти «уточненкою» або декларацією з типом «звітна нова» нічого.
Проте якщо помилка виявилася вже після закінчення граничного строку подання декларації за «правильний» період, то штрафних санкцій за несвоєчасне подання цього документа не уникнути .