«Відпускний» коефіцієнт коригування: запитували? Відповідаємо!

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Травень, 2019/№ 21
В обраному У обране
Друк
Чим ближче літо, тим активніше наші читачі цікавляться темою розрахунку відпускних. Серед них першість з популярності міцно тримають запитання щодо коригування виплат, що беруть участь у розрахунку відпускних. Ми вже пройшлися цією темою*. Але, як показують ваші запитання, потрібна «добавка»...

* Маємо на увазі статтю «Коефіцієнт коригування при розрахунку відпускних: зручна шпаргалка» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 17-18).

Якщо зарплата не дотягує до мінімалки

Ситуація. На підприємстві заробітна плата підвищувалася тільки у зв’язку зі зміною розміру мінзарплати. Чи застосовувати в цьому випадку коефіцієнт коригування при розрахунку відпускних?

Якщо у вас оклад (тарифна ставка) прив’язана до розміру мінзарплати та його (її) підвищують у зв’язку з тим, що розмір мінзарплати згідно із законодавством «зріс», коригування проводити потрібно.

Якщо ж сам оклад (тарифна ставка) не змінюється, а у зв’язку зі зростанням розміру мінзарплати лише збільшується «трудова» доплата до мінзарплати, то коригування не проводимо.

Оклад підвищили в періоді перебування у відпустці

Ситуація. У період перебування працівника у відпустці відбулося підвищення окладу. Що та як у цьому випадку коригувати?

Якщо підвищення окладів відбулося під час перебування працівника у відпустці, то в цьому випадку коригування середньої зарплати і донарахування відпускних проводять за період з дня підвищення посадових окладів (тарифних ставок) і по день закінчення відпустки (абзац другий п. 10 Порядку № 100**).

** Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Приклад. Працівникові надається щорічна відпустка з 20.05.2019 р. по 12.06.2019 р. (на 24 календарних дні). Розрахунковий період: травень 2018 року — квітень 2019 року. Його посадовий оклад становить 6 200 грн. З 01.06.2019 р. на підприємстві відбулося підвищення посадових окладів на 10 %.

Зарплата працівника за розрахунковий період становить:

6200 грн. х 12 = 74400 грн.

Середньоденна зарплата становить:

74 400 грн. : (365 - 11) = 210,17 грн.

Коефіцієнт коригування дорівнює:

6820 грн. : 6200 грн. = 1,1.

Далі нам потрібно відкоригувати суму відпускних за період з 01.06.2019 р. по 12.06.2019 р.:

210,17 грн. х 1,1 х 12 к. дн. = 2774,24 грн.

Сума відпускних, яка вже була виплачена за цей період, становить:

210,17 грн. х 12 к. дн = 2522,04 грн.

Працівникові потрібно донарахувати:

2774,24 - 2522,04 = 252,20 (грн.).

А якщо працівник звільняється відразу після відпустки, а в періоді його перебування у відпустці відбулося підвищення окладів? У цьому випадку ми також проводимо коригування з дня підвищення окладів (тарифних ставок) по день закінчення відпустки.

Наприклад, в умовах нашого прикладу працівник звільняється 12.06.2019 р. — останнім днем відпустки. У цьому випадку ми, так само як і в прикладі вище, коригуємо йому суму відпускних з 01.06.2019 р. по 12.06.2019 р.

Важливо! Якщо ми нараховуємо працівникові компенсацію за невикористану відпустку і в розрахунковому періоді було підвищення окладу (ставки), то суму компенсації ми розраховуємо з урахуванням коефіцієнта коригування. Якщо ж оклад підвищено в місяці виплати компенсації за невикористану відпустку, то коефіцієнт коригування ми не розраховуємо. Немає підстав. Наприклад, працівник звільняється 12.06.2019 р. При цьому з 01.06.2019 р. йому підвищено посадовий оклад. При розрахунку компенсації за невикористану відпустку червневе підвищення зарплати ми не враховуємо.

Відмовляємося від коефіцієнта

Запитання. Пункт 10 Порядку № 100 «прив’язує» необхідність проведення коригування до випадків «підвищення тарифних ставок (окладів)… відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах)». Чи означає це, що якщо в роботодавця немає колдоговору, то коригування можна не проводити?

Ні. На думку Мінсоцполітики (див. лист від 17.05.2018 р. № 838/0/101-18), відсутність колдоговору — не привід нехтувати коригуванням.

Такі висновки повністю підтримує Держпраці.

Зменшуємо коефіцієнт

Ситуація. Підприємство хоче скористатися можливістю зменшити коефіцієнт. Як це зробити?

Дійсно, абзац перший п. 10 Порядку № 100 передбачає можливість у разі скрутного фінансового становища зменшити коефіцієнт коригування (бюджетників послаблююча норма не стосується). Для цього необхідно видати наказ (розпорядження) про зниження коефіцієнта коригування. Наказ (розпорядження) має бути погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації підприємства або іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (див. листи Мінпраці від 05.12.2005 р. № 06-4/165 і від 15.10.2007 р. № 250/06/186-07).

У цьому документі зазначають причини, які не дозволяють провести коригування в повному обсязі: зниження рентабельності та обсягу виробництва, недостатність обігових коштів тощо.

Але! Перед тим як зменшувати коефіцієнт коригування, вирішіть для себе, чи варта справа заходу. По-перше, зниження коефіцієнта ніяк не зменшить обсяг роботи бухгалтерові, адже коефіцієнт усе одно потрібно буде застосовувати за кожним випадком підвищення окладів. По-друге, на підприємствах, де знижувалися коефіцієнти, трудовики при перевірках ретельно вивчають питання на предмет «тяжкості» фінансового становища підприємства. Якщо, наприклад, підприємство застосувало знижуючий коефіцієнт, але при цьому «направо і наліво» нараховувало премії та винагороди, видавало матдопомогу, нараховувало дивіденди, то в цьому випадку обґрунтованість застосування знижуючого коефіцієнта трудовики ставлять під питання, з усіма витікаючими..

Уникаємо індексації підвищенням окладів на «трохи»

Ситуація. Підприємство «йде» від індексації зарплати, регулярно підвищуючи оклади працівників на «трохи». Як бути з коригуванням у цьому випадку?

Якщо оклади на підприємстві підвищувалися, хоча й незначно, — це вже привід проводити коригування.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд