Теми статей
Обрати теми

Ліцензування операцій з пальним, акцизні склади: «гарячі» запитання

Шевчук Михайло, податковий експерт
Ви пам’ятаєте, що норми ПКУ вимагають від розпорядників акцизних складів зареєструвати такі склади до кінця травня1. Крім того, у ІІ півріччі наберуть чинності норми, що зобов’язують отримувати ліцензії на операції з пальним. Пропонуємо розглянути пов’язані із цим запитання, що виникли в наших читачів.

1 Детальніше про цей обов’язок ви могли прочитати в статті «До реєстрації акцизних складів будь готовий!» у журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 17-18.

Ліцензія на АЗС

Дозволено зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання в місцях виробництва, оптової або роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії. А що, АЗС потрібна ліцензія?

Свого часу ми вже зазначали2, що з 01.07.2019 р. Законом № 4813 вводиться обов’язок отримувати ліцензії на право виробництва, оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального. Ця дата вже не за горами. Здійснення операцій з пальним без ліцензії із зазначеної дати буде призводити до величезних штрафів. А на видачу ліцензії відведений тривалий строк. Відповідно саме час зайнятися отриманням ліцензії.

2 Див., зокрема, статтю «Акцизно-паливна «революція» з другого півріччя: «прощупуємо» ґрунт прийдешніх змін» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 52-53).

3 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

Нагадаємо: Закон № 481 (див. останній абзац ст. 1) для цілей ліцензування використовує визначення пального з ПКУ. Він «розшифрований» у п.п. 14.1.1411 ПКУ: нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 ПКУ.

Далі в таблиці згрупуємо основні моменти, пов’язані з отриманням «паливних» ліцензій різних видів.

Вид

ліцензії

Документи (засвідчені копії), що подаються із заявою для отримання ліцензії

Розмір плати

(грн./рік)

виробництво

1. Чинні документи, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою під об’єктом для виробництва.

2. Акт вводу або готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи про прийняття об’єктів

в експлуатацію (щодо всіх об’єктів у місці виробництва пального)*.

3. Документ, що підтверджує акредитацію лабораторії, яка перевіряє показники якості пального.

4. Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

5. Технологічна документація (стандарти, регламенти, технологічні інструкції), що стосується виробництва та зберігання пального.

6. Технічні умови щодо виробництва пального заданої якості, що відповідають вимогам техрегламентів і нацстандартам з якості пального

780

опт

1. Чинні документи, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташований об’єкт.

2. Акт вводу або готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи про прийняття об’єктів в експлуатацію (щодо всіх об’єктів)*.

3. Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

5000 (за кожне місце торгівлі)**

10000 (за відсутності місця торгівлі)

роздріб

2000 (за кожне місце торгівлі)**

зберігання***

780 (за кожне місце зберігання)**

Примітка. Копії згаданих вище документів не подаються в разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів і назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі пальним копії таких документів не подають.

Закон № 481 забороняє вимагати для отримання ліцензії будь-які інші документи, окрім зазначених у ньому.

* Тимчасово, до 01.01..2022 р., госпсуб’єкти можуть отримувати ліцензії на право виробництва, оптової або роздрібної торгівлі, зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу/готовність об’єкта або сертифіката про прийняття в експлуатацію за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти нерухомого майна, видані у встановленому законодавством порядку до 01.01..2014 р.

** Ці ліцензії отримуються на кожне місце торгівлі чи зберігання пального.

*** Суб’єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі паливом чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Ліцензія не потрібна на місця зберігання пального, що використовуються:

— підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

— підприємствами, установами та організаціями системи держрезерву;

— госпсуб’єктами для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газодобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Далі ще ряд моментів.

1. Із заявою на видачу будь-якого виду «паливної» ліцензії подається також документ про внесення плати (річної) за ліцензію. До заяви на ліцензію для виробництва можуть вимагати ще й копії установчих документів (див. ст. 4 Закону № 481).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік РРО (КОРО), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них.

2. Ліцензія або рішення про відмову в її видачі (із зазначенням причини) надається у випадку з виробництвом протягом 30 календарних днів (!) з дня отримання документів, у випадку з оптом, роздрібом, зберіганням — 20 календарних днів.

3. Усі види ліцензій — строком дії на 5 років (ст. 4 та 15 Закону № 481). Ліцензії на виробництво видає, призупиняє й анулює ДФСУ (ст. 3 Закону № 481), ліцензії на оптову торгівлю — уповноважений КМУ орган виконавчої влади, на роздрібну торгівлю та зберігання пального — уповноважений КМУ орган виконавчої влади за місцем зберігання/роздрібної торгівлі пальним (ст. 15 Закону № 481).

Поки ще КМУ «не визначився» img 1. Але не доводиться сумніватися, що всі «паливні» ліцензії (за аналогією з «алкогольно-тютюновими») видаватимуть податківці. Принаймні, податківці вже говорять про подання документів на «паливні» ліцензії саме їм (sumy.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/377354.html).

Тобто звертатися за ліцензією слід до податківців.

Таким чином, повертаючись до нашого запитання, АЗС потрібно отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі паливом і на право оптової торгівлі (якщо на заправці одночасно з відпуском палива кінцевим споживачам проводять також його відпуск суб’єктам господарювання згідно з укладеними договорами). Окрема ж ліцензія на зберігання АЗС потрібна не буде.

Реєстрація акцизних складів vs форма № 20-ОПП

Відсутність об’єкта оподаткування або наявність про нього неповної або помилкової інформації4 перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП та СЕ.

4 Наприклад, не зазначено код за КОАТУУ місцезнаходження об’єкта.

Таке повідомлення Офісу5 не могло не насторожити платників податків. У чому ж суть посилання?

5 officevp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/377205.html.

Акцизні склади, зареєструвати які до 01.06.2019 р. вимагає п. 22 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ, є об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням у розумінні п. 63.3 ПКУ. Тому інформацію про них платник на виконання п. 8.4 Порядку № 15886 повинен подавати в податкову за допомогою Повідомлення про об’єкти оподаткування (форма № 20-ОПП) протягом 10 роб. дн. після їх реєстрації, створення або відкриття.

6 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

У такому разі інформація про об’єкт потрапляє до Єдиного банку даних про об’єкти оподаткування.

Проблеми можуть виникнути, якщо свого часу ви цього не зробили. Як зазначає Офіс, відсутність об’єкта оподаткування або наявність про нього неповної або помилкової інформації перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП та СЕ.

Але, як говорив відомий мультиплікаційний герой, для мужніх людей безвихідних ситуацій і положень не буває img 2. Для того, щоб виправити таку ситуацію, необхідно провести інвентаризацію об’єктів оподаткування й, у разі необхідності, подати оновлені дані. При цьому інформацію про всі свої об’єкти оподаткування ви можете подивитися в приватній частині Електронного кабінету.

Якщо про той чи інший об’єкт подаєте форму № 20-ОПП уперше, у графі 2 слід зазначити код «. Якщо ж інформацію про об’єкт уже подавали раніше, але змінилися тип, найменування, місцезнаходження, вид права або стан акцизного складу, у графі 2 необхідно зазначити код «3» (зміна відомостей).

Тобто форма № 20-ОПП має важливе значення в реєстрації акцизних складів у СЕАРП та СЕ. У деяких випадках (якщо форму не подавали раніше) без її подання не вийде зареєструвати акцизний склад. А це, як ви могли переконатися в одній з наших недавніх статей, справа дуже штрафонебезпечна (згідно з п. 1281.2 ПКУ з 01.10.2019 р. за це застосовуватиметься штраф розміром в 1 млн грн.).

На жаль, подання форми № 20-ОПП — це єдине, що ви зараз можете зробити за вашим акцизним складом. Реєстрація ж поки що неможлива img 3.

Реєстрація акцизних складів: поки що тільки проекти

Річ у тому, що документи, необхідні для реєстрації акцизних складів, поки що не затверджено img 4. І це при тому, що формально для безболісної реєстрації акцизних складів з моменту виходу цього номера залишився всього один тиждень!

Тільки 19.05.2019 р. пройшов місяць, відведений на громадське обговорення проекту7, яким повинні затвердити в тому числі заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів.

7 sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2019-rik/73346.html.

Цим же документом планують оновити форми акцизної накладної, розрахунку коригування АН, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, а також Порядку їх заповнення.

Ще раніше був оприлюднений інший проект8, яким повинні затвердити Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, необхідний для забезпечення належного функціонування СЕАРП та СЕ, яка вводиться з 01.07.2019 р.

8 sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2019-rik/73284.html.

Тому чекаємо появи цих документів і тримаємо руку на пульсі!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі