Теми статей
Обрати теми

Перелік замість картки зі зразками підписів

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Постановою Правління НБУ від 01.04.2019 р. № 56 було викладено в новій редакції Інструкцію № 492*. Одна з новацій — скасування картки зі зразками підписів. Як тепер госпсуб’єкт делегує право розпоряджатися банківським рахунком уповноваженим особам, НБУ роз’яснив у листі від 06.05.2019 р. № 57-0007/24014.

* Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Нині при відкритті рахунку в банку більше не потрібно надавати нотаріально засвідчену картку зі зразками підписів — її виключили з переліку документів, які подаються при відкритті рахунків клієнтів.

Натомість юрособи (щодо ФОП див. нижче) подають Перелік осіб, які відповідно до законодавства України мають право розпоряджатися рахунком (далі — Перелік).

Зверніть увагу! У зв’язку зі скасуванням картки зі зразками підписів зникло таке поняття, як право «першого» та «другого» підпису. Юрособа може включити до Переліку необмежену кількість осіб, які матимуть однакове право розпоряджатися рахунком. Причому це може бути як одна особа, так і декілька.

Перелік і документи, що підтверджують повноваження зазначених у ньому осіб, можна подати до банку в паперовому або електронному вигляді (засобами інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем) у порядку, визначеному внутрішніми документами банку (п. 9 розд. I Інструкції № 492).

Форма Переліку на нормативному рівні не затверджена. Банки можуть розробити свій бланк цього документа. А якщо його немає, клієнт подає Перелік у довільній формі. При цьому Перелік обов’язково повинен містити, зокрема: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) розпорядників рахунком, а також їх власноручні підписи (для паперового Переліку). Засвідчує Перелік своїм підписом керівник (уповноважена особа) юрособи.

Інструкція № 492 не вимагає, щоб працівник банку засвідчував підписи розпорядників рахунком у Переліку. Водночас внутрішніми документами банку може бути передбачено, що уповноважений працівник банку проставляє на Переліку відмітку (штамп, підпис) про підтвердження прийняття Переліку (у паперовому вигляді) та перевірку повноважень розпорядників рахунком.

Якщо Перелік надсилається до банку в електронному вигляді, то прийняття такого Переліку підтверджується електронним підписом уповноваженого працівника банку згідно з вимогами нормативно-правового акта НБУ з питань застосування електронного підпису в банківській системі України.

Нотаріально засвідчувати Перелік та/або підписи в ньому не потрібно.

Важливо! Банк зобов’язаний здійснити ідентифікацію та верифікацію осіб, які мають право розпоряджатися рахунками, у порядку, встановленому законодавством України з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також нормативно-правовим актом НБУ з питань фінансового моніторингу (п. 32 розд. II Інструкції № 492).

Якщо захочете змінити або додати нових осіб, які мають право розпоряджатися банківським рахунком, потрібно буде подати до банку оновлений Перелік.

Отже, ми з’ясували, що юрособа делегує уповноваженим особам право розпоряджатися рахунком шляхом подання Переліку.

А як бути ФОП і незалежним професіоналам? Адже вони, як і всі фізособи, Перелік не подають!

В абзаці третьому п. 9 розд. I Інструкції № 492 зазначено, що операції за рахунками клієнтів-фізосіб здійснюються за розпорядженням власника або за його дорученням на підставі довіреності (копії довіреності), засвідченої нотаріально, а у випадках, визначених законодавством України, — іншими уповноваженими на це особами**.

** Вам також буде цікавою стаття «Сірий кардинал» підприємця, або На що має право представник» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 45).

У тому ж пункті сказано, що довіреність може бути засвідчена уповноваженим працівником банку, якщо вона складається безпосередньо в банку в присутності власника рахунку і довірених осіб. Така довіреність додаткового засвідчення не потребує.

Але, схоже, НБУ вважає, що зазначена норма стосується звичайних громадян і не поширюється на підприємців та незалежних професіоналів img 1. Так, на думку Нацбанку, «довіреність на розпорядження рахунком фізичної особи — підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, не може бути засвідчена уповноваженим працівником банку».

Крім надання права розпоряджатися рахунком, НБУ в листі, що коментується, розглянув питання стосовно повідомлення ДФС про відкриття/закриття рахунку юрособи-нерезидента, що є інвестором.

«Ноги ростуть» з п. 69.2 ПКУ. Саме він зобов’язує банк повідомляти ДФС, зокрема, про відкриття або закриття рахунку платника податків — юрособи.

Нерезидент-юрособа в заяві на відкриття рахунку обов’язково зазначає мету, з якою відкривається рахунок (п. 41 розд. III Інструкції № 492). І якщо мета — здійснення інвестицій в Україну, то банк не зобов’язаний повідомляти контролерів про відкриття/закриття такого рахунку. Причина: ПКУ не вимагає, щоб іноземні інвестори реєструвалися в Україні як платники податків (виняток — інвестори-нерезиденти (оператори) за угодами про розподіл продукції). Відповідно, ці особи не повинні подавати до банку копію документа про взяття їх на облік у контролюючих органах (п. 15 розд. I Інструкції № 492).

Проте якщо нерезидент-юрособа відкриває рахунок з іншою (не інвестиційною) метою, то банк має право відкрити такий рахунок тільки за наявності копії документа про взяття на облік нерезидента як платника податків.

Також банк повинен повідомити контролерів про відкриття рахунку в порядку, встановленому п.п. 1 п. 16 розд. I Інструкції № 492.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі