Модернізація, консервація ОЗ у МСФЗшників: Мінфін проти податкової амортизації

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Травень, 2019/№ 22
Ситуація: об’єкт основних засобів (ОЗ) перебуває на консервації, модернізації, дообладнанні. Чи може підприємство-високодохідник, яке веде облік за МСФЗ, визнати податкову амортизацію за таким об’єктом за цей період?

Фіскали звернулися з подібним запитанням до Мінфіну. Адже самі вони проти визнання податкової амортизації в підприємств-високодохідників, які складають звітність за МСФЗ за період, коли об’єкт ОЗ перебував на консервації, модернізації та іншому поліпшенні.

На жаль, Мінфін підтримав фіскалів. У своєму листі від 22.04.2019 р. № 11210-09-63/11170, адресованому податківцям, Мінфін зазначив, що платники податку на прибуток, які застосовують МСФЗ, при обчисленні податку на прибуток не враховують амортизацію об’єктів ОЗ, переведених на реконструкцію, модернізацію, дообладнання, консервацію.

Як бачимо, Мінфін цілком на боці фіскалів і визнає те, що платники, які застосовують МСФЗ, не мають права за період поліпшень нараховувати податкову амортизацію за об’єктами ОЗ, що поліпшуються.

І до речі, фіскали вже доручили податківцям «на місцях» зважати на думку Мінфіну при проведенні перевірок (лист ДФСУ від 15.05.2019 р. № 15340/7/99-99-15-02-02-17). Тож нараховану амортизацію за період поліпшень ОЗ податківці не визнають.

Зазначимо, що згідно з п. 55 МСБО 16 амортизацію не припиняють, коли актив не використовують або він вибуває з активного використання, поки актив не буде замортизовано повністю. Інакше кажучи, МСБО 16 не передбачає припинення нарахування амортизації на період реконструкції, модернізації та іншого поліпшення ОЗ.

Проте Мінфін вказує на те, що при розрахунку амортизації для податкових цілей ми повинні застосовувати МСФЗ, з урахуванням обмежень з ПКУ. А далі він зазначає, що амортизація за вимогами ПКУ, П(С)БО 7 і МСБО 16 нараховується протягом строку корисного використання об’єкта (експлуатації). Очевидно, роблячи акцент на слові експлуатація, Мінфін і доходить висновку, що період перебування ОЗ на консервації, модернізації, добудові тощо не є строком корисного використання (експлуатації) ОЗ.

Звичайно, з таким висновком важко погодитися. Адже, і П(С)БО 7 і МСБО 16 (§ 6) визначають строк корисної експлуатації ОЗ як період, протягом якого очікується, що актив буде придатний для використання суб’єктом господарювання. Тобто йдеться про очікуваний строк корисного використання, а не фактичний. А оскільки в ПКУ безпосередньо немає визначення «строк корисного використання (експлуатації)», то на підставі п.п. 14.1.84 ПКУ ми маємо право використовувати терміни, які наведені в МСФЗ.

Більше того, у визначенні ОЗ (п.п. 14.1.138 ПКУ) також ідеться про очікуваний строк корисного використання (експлуатації).

Тому за підприємствами-«міжнародниками» повинно зберігатися право на податкову амортизацію в період поліпшень ОЗ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд