Теми статей
Обрати теми

Переведення годинника на зимовий час

Савченко Олена, налоговый эксперт
На підприємстві є служба охорони, працівники якої виходять на роботу за графіком змінності. Режим роботи — «доба/три» (24 години працюють, 72 години відпочивають). Облік робочого часу — підсумований (обліковий період — квартал). У зв’язку з переходом на зимовий час з 26 на 27 жовтня (початок роботи 26 жовтня о 8:00, закінчення — 27 жовтня о 8:00) виникає запитання: чи потрібно зазначати таку додаткову годину роботи в табелі обліку робочого часу і чи потрібно її оплачувати?

Переведення годинника на зимовий (і літній) час визначене постановою КМУ від 13.05.96 р. № 509. У 2019 році переведення годинника на зимовий час відбулося 27 жовтня о 4:00.

Стосовно ситуації, описаної в запитанні, отримуємо, що працівник, який згідно з графіком працював у ніч «зимового переходу» з 26 на 27 жовтня, відпрацює на годину більше, ніж зазвичай. Ігнорувати цю годину ми настійно не рекомендуємо. Адже трудове законодавство вимагає від роботодавця вести облік часу, фактично відпрацьованого кожним працівником. Тобто в табелі обліку робочого часу роботодавцеві потрібно проставити кількість відпрацьованих працівником годин фактично.

У цьому випадку за працівником служби охорони в табелі обліку робочого часу повинно бути зазначено, що він відпрацював:

— 26 жовтня всього 16 годин (з 8:00 до 24:00), у тому числі 2 години (з 22:00 до 24:00) в нічний час (нічним вважається час з 22:00 вечора до 6:00 ранку);

— 27 жовтня всього 9 годин (з 0:00 до 8:00), у тому числі 7 годин (з 0:00 до 6:00) у нічний час.

Якщо працівникові служби охорони, що працював у ніч «зимового переходу», встановлено оклад, і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в жовтні, то йому нарахують оклад у повному розмірі, навіть незважаючи на те, що він відпрацював за графіком роботи з 26 на 27 жовтня на годину більше, ніж зазвичай.

У цьому випадку розмір основної зарплати працівника не залежить від кількості робочих днів (годин) у конкретному місяці.

Інша річ, якщо працівникові встановлена годинна тарифна ставка (погодинна оплата праці). Тоді додатково відпрацьована у зв’язку з переходом на «зимовий» час 1 година має бути оплачена.

Майте на увазі: за всі години роботи в нічний час у жовтні (у тому числі й за додаткову годину «зимового переходу») працівникові (як «окладникові», так і з погодинною тарифною ставкою) має бути нарахована відповідна доплата. Відповідно до ст. 108 КЗпП робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, який установлюється генеральною, галузевими (регіональними) угодами і колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. Після закінчення облікового періоду роботодавець визначить наявність надурочних годин як різницю між фактично відпрацьованим часом згідно з Табелем і розрахунковою нормою годин за цей період.

У цих розрахунках братиме участь година «зимового переходу».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі