Продавець не реєструє ПН: як облікувати «компенсацію»?

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Жовтень, 2019/№ 41
Ситуація. Наше підприємство — замовник. За умовами договору, якщо постачальник не реєструє податкової накладної (ПН) з різних причин — наша кредиторська заборгованість зменшується на суму ПДВ. Як це відображати в бухобліку? Достатньо договору? Інші документи не потрібні?

Узяти і «списати» на суму ПДВ свою заборгованість перед постачальником, вважаємо, буде неправильно. Постачання товару здійснене. Основне зобов’язання постачальником виконане. Він має право отримати оплату за виконання договірного зобов’язання — постачання товару — у повному обсязі. Тому зменшення оплати постачальникові на суму ПДВ у цьому випадку слід розглядати як госпсанкцію (штраф) за порушення договірних зобов’язань продавцем (зокрема — зобов’язання з реєстрації ПН).

Інша річ, якби в договорі було зазначено, що частину вартості товару (в розмірі ПДВ) покупець сплачує продавцеві тільки після реєстрації ПН. У такому разі до того моменту, поки контрагент не зареєструє ПН, покупець може не перераховувати постачальникові 20 % оплати. Тобто зобов’язання сторін між собою залишаються невиконаними.

Див. постанову ВС від 16.01.2019 р. у справі № 915/206/18.

Тобто фактично маємо дві операції за договором: 1) купівлю-продаж безпосередньо товару. Її сторони обліковують у загальному порядку виходячи з повної вартості товару; 2) санкцію (у вигляді штрафу) за порушення договірних зобов’язань продавцем (за реєстрацією ПН). А щоб «не ганяти» грошима санкцію, просто пройде залік «оплат» — ви зарахуєте штраф у рахунок оплати товару.

У загальному випадку санкції за договором покупець повинен показати в доходах на субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки». Але на ньому відображаються штрафи, визнані другою стороною або за якими є рішення суду. Тому доти, доки штраф не буде визнаний боржником, підстав відображати його в обліку немає.

Тому оптимальним варіантом у цьому випадку, вважаємо, буде спочатку направити претензію постачальникові, в якій з посиланням на пункт договору навести розрахунок суми штрафної санкції. У будь-якому разі розрахунок суми штрафної санкції і буде тим первинним документом, на підставі якого сторони відображатимуть санкцію в обліку.

Якщо контрагент згоден зі штрафом — визнаємо дохід від одержаного штрафу (у періоді, коли від контрагента отримана позитивна відповідь на претензію/або сплачений штраф). У бухобліку це буде відображено так:

1. Отримано товари від контрагента: Дт 28 — Кт 631 — 10000 грн.

2. Відображено суму «вхідного» ПДВ, не підтверджену ПН: Дт 644/1 — Кт 631 — 2000 грн.

3. Перераховано часткову оплату продавцеві (без суми ПДВ): Дт 631 — Кт 311 — 10000 грн.

4. Нараховано штраф, що стягується з продавця (у періоді визнання штрафу постачальником): Дт 631 — Кт 715 — 2000 грн.

Ну і про всяк випадок уточнимо, що штрафи (санкції) не оподатковують ПДВ (абзац п’ятий п. 188.1 ПКУ). Тому об’єкт оподаткування (див. ст. 185 ПКУ) у такому разі відсутній.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити