Пальне в тарі до 5 л: податківці приємно дивують

В обраному У обране
Друк
Павленко Олексій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Жовтень, 2019/№ 42
Після деяких «невдалих» роз’яснень маємо лист податківців зі здоровим висновком. Ідеться про лист ДПСУ від 13.09.2019 р. № 172/6/99-00-04-02-06-15/ІПК. Хоча й у ньому податківців частково «занесло». Розбираємося.

Не реалізація пального, не розпорядник акцизного складу. У листі, що коментується, податківці вже доходять правильного висновку — при реалізації пального в тарі до 5 л (включно) госпсуб’єкт не здійснює операції з реалізації пального в розумінні п.п. 14.1.212 ПКУ і не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку з реалізації пального.

А проблема ось у чому. Зовсім нещодавно податківці «наговорили» поганих речей. У листі ДФСУ від 29.08.2019 р. № 4068/6/99-99-15-03-03-15/ІПК (далі — лист № 4068) основним завданням вони поставили наявність у такого суб’єкта акцизного складу в розумінні цього терміна, наведеного в п.п. 14.1.6 ПКУ.

Як сказано в листі № 4068, якщо приміщення або територія, на якій госпсуб’єкт здійснює свою «до 5-літрову» госпдіяльність, не є акцизним складом, то він не вважатиметься розпорядником акцизного складу і, відповідно, у нього не виникає обов’язку реєстрації акцизного складу.

Причому насторожував той факт, що подібну (на наш погляд, помилкову) думку доводилося чути не лише з боку податківців. Деякі фахівці в унісон з фіскалами стверджували, що для всіх госпсуб’єктів — як тих, що торгують пальним, отриманим у споживчій тарі місткістю до 5 л, так і тих, які використовують таке пальне для власних потреб, — основним питанням для визначення необхідності реєстрації платником пального акцизу є питання наявності в них акцизного складу.

Тобто, на їхню думку, коли фізична передача (відпуск, відвантаження) пального здійснюється виключно в споживчій тарі місткістю до 5 л, реєстрація або нереєстрація платником акцизного податку залежатиме від відповідності приміщення або території ознакам акцизного складу .

Нагадаємо, що згідно з п.п. «б» п.п. 14.1.6 ПКУ акцизним складом не є приміщення або територія, на кожній з яких:

(1) загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 м3,

(2) а суб’єкт господарювання — власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 м3 (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії),

Якщо йдеться про платника ЄП групи 4, то для нього спецправило прописане в п.п. «в» п.п. 14.1.6 ПКУ.

(3) та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Недотримання будь-якого із цих трьох факторів призводить до появи акцизного складу.

Тобто, на думку фіскалів і деяких фахівців: якщо такий суб’єкт отримує протягом календарного року пальне в споживчій тарі місткістю до 5 л загальним обсягом більше 1000 м3 та/або загальний обсяг пального, розфасованого в споживчу тару місткістю до 5 л, перевищує 200 м3, то він зобов’язаний реєструватися платником пального акцизу і реєструвати акцизний склад .

На щастя, у листі від 13.09.2019 р., що коментується, податківці, відповідаючи щодо дуже схожої «до 5-літрової» ситуації, доходять конкретних і правильних, на наш погляд, висновків. По суті, вони зазначили, що якщо суб’єкт реалізує пальне тільки в «до 5-літровій» тарі, то він не є платником акцизу, оскільки такі операції не є «реалізацією пального» (згідно з терміном п.п. 14.1.212 ПКУ). Причому цього висновку фіскали дійшли незалежно від того, що річні обсяги реалізації цим суб’єктом пального в «до 5-літровій» тарі перевищують 1000 куб. м, а також незалежно від об’ємів його ємностей (200 куб. м). Тобто тут податківці вже не здійснюють фіскальний крен у бік «акцизного складу», а основний акцент, як і належить, роблять на відсутності в суб’єкта операцій з реалізації пального в розумінні п.п. 14.1.212 ПКУ (ср. 025069200). Сподіваємося, вони надалі не передумають.

Але навіть якщо так і відбудеться, два протилежних листи на «одну тему» — уже привід для застосування правила про конфлікт інтересів (п.п. 4.1.4 і п. 56.21 ПКУ).

Чи потрібна ліцензія? Також у листі міститься висновок, що госпсуб’єкти можуть здійснювати операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) на митній території України пального в споживчій тарі місткістю до 5 літрів (включно)* без отримання ліцензій відповідно до вимог Закону № 481**

* Крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.

** Закон України «Про державне регулювання…» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

Нас дуже хвилює, що цього ліберального висновку податківці дійшли на підставі норм і термінів ПКУ, а не Закону № 481. А останній пальне в «до 5-літровій» тарі ніде за текстом не згадує і не посилає до термінології ПКУ. Тому платники, у яких немає подібної ІПК, адресованої саме їм, повинні ставитися до таких висновків з крайньою мірою обережності.

Адже, наприклад, у згаданому «поганому» листі № 4068 фігурує (і по-своєму аргументується) абсолютно протилежний висновок: мовляв, суб’єктові необхідно придбавати ліцензії — і на торгівлю, і на зберігання пального в «до 5-літровій» тарі. Тому ми б порадили тим, хто збирається зв’язуватися з «дрібнотарним» пальним, заздалегідь дістати конкретно для себе від фіскалів ІПК з подібними висновками.

При цьому в запиті на отримання ІПК можна послатися й на лист, що коментується, щоб податківцям складніше було відкрутитися.

У протилежному випадку — подбати про ліцензію.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд