Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Декілька оплат/відвантажень на день: скільки ПН?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Бухгалтер 911 Вересень, 2019/№ 36
В обраному У обране
Друк
Умови договорів різноманітні: товари можуть відвантажуватися партіями / оплата перераховуватися в декілька етапів. Але що якщо відбувається декілька оплат/відвантажень в один і той же день? Як бути в такому разі зі складанням податкових накладних (ПН): чи буде потрібно їх декілька або ж можна обійтися однією ПН на весь денний обсяг? Давайте з’ясовувати.

Наріжним каменем став п. 201.7 ПКУ, яким передбачено: ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли як попередня оплата (аванс) на поточний рахунок. Загальне посилання вловити нескладно: неважливо, як відбувається відвантаження/оплата (повністю/частково), навіть часткове постачання з урахуванням першої події необхідно підкріплювати ПН. Щоправда, скільки складати ПН, якщо часткових оплат/відвантажень протягом дня за одним і тим же покупцем назбиралося декілька, п. 201.7 ПКУ не пояснює. Звідси й запитання.

ПН: одна чи декілька? Буквально п. 201.7 ПКУ вимагає складати ПН на кожне часткове постачання. Тому, мабуть, варіант, до якого не чіплятимешся, — на кожен частковий аванс/відвантаження в межах дня складати окрему ПН. Тим більше, що в тому ж дусі буде оформлена первинка — на кожну з таких частин. І до речі, цей варіант привабливий, якщо недостатньо ліміту.

Дозволить зареєструвати хоча б частину ПН, що вписалися в ліміт.

Але чи можна його вважати єдино можливим? Що якщо при серії оплат/відвантажень на день не хочеться на покупця плодити ПН — чи можна оплати/відвантаження об’єднати в одній ПН на покупця за день?

З одного боку, п. 201.7 ПКУ говорить складати ПН на кожне часткове постачання. З іншого — якщо розглядати його норми не відірвано, а крізь призму інших норм ПКУ (і, зокрема, з урахуванням п. 201.1 ПКУ), не забуваємо правило: ПН необхідно складати на дату першої події, тобто на дату виникнення податкових зобов’язань (ПЗ). Тому в результаті їх спільного застосування виходить: якщо часткові аванси/відвантаження з одним і тим же покупцем відбулися в межах однієї й тієї ж дати (першої події), то немає нічого крамольного в їх відображенні (об’єднанні) в одній складеній на покупця ПН. Адже в такому разі ПН: (1) буде складена на дату першої події і (2) охопить водночас усі здійснені за день часткові постачання. А оскільки всі часткові постачання будуть ураховані в ПН — умови пп. 201.1, 201.7 ПКУ дотримані.

До речі, можливість об’єднання декількох оплат/відвантажень на день в одній ПН визнають і контролери. Ще в листі ДФСУ від 09.06.2016 р. № 12796/6/99-99-15-03-02-15 щодо того, скільки складати ПН (одну чи декілька), роз’яснювалося: у разі відвантаження покупцеві товарів (надання послуг) та/або отримання передоплати (авансу) протягом одного дня в межах різних договорів купівлі-продажу з одним і тим же покупцем може бути складена як одна ПН (до якої будуть внесені загальні дані в розрізі номенклатури постачання товарів/послуг згідно з різними договорами), так і декілька ПН (відповідно до кожного з договорів окремо).

Загалом, фіскали залишали за платником у такому разі право вибору.

Хоча відомо, що так само податківці люблять звіряти дані ПН на відповідність первинці. І в ідеалі ПН повинна складатися на кожну окрему авансову платіжку / видаткову накладну (ТТН) / акт виконаних робіт (наданих послуг). Але, як бачимо, коли мова заходить про укрупнення ПН (по суті, укрупнення ПЗ), об’єднання всіх постачань на день в одній ПН податківців зовсім не бентежить і в цьому випадку загальні дані ПН (на базі підсумованих даних з первинки) не заважають фіскалам ідентифікувати операцію.

Декілька авансів на день. Як зазначалося, у такому разі платник сам вирішує: скільки складати ПН на покупця — одну (на загальну суму авансів за день) чи декілька (під кожну оплату). Причому фіскали не проти об’єднання в одній ПН усіх оплат за день від одного покупця за будь-якими договорами. І роз’яснюють, що не є помилкою, якщо постачальник складе одну загальну ПН на всю суму авансів за день:

— від одного й того ж покупця за один і той же товар у межах одного й того ж договору (ЗІР 101.16; лист ДФСУ від 27.11.2018 р. № 4978/6/99-99-15-03-02-15/ІПК);

Нагадаємо, що аналогічні роз’яснення наводилися ще в запитанні 2 УПК від 16.02.2012 р. № 127.

— від одного й того ж покупця за різними договорами (лист ДФСУ від 16.04.2018 р. № 1599/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ЗІР 101.16). Тим більше, що сьогодні в ПН немає прив’язки до договору і реквізити договору взагалі в ній не зазначаються.

Декілька відвантажень на день. Схожа картина — якщо в день відбувається декілька відвантажень одному й тому ж покупцеві. У такому разі в постачальника є право вибору і він може складати або одну ПН (на загальну суму постачань на день), або окремі ПН (на кожне часткове постачання). Аналогічний висновок був наведений: за товарами — у листі ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим і м. Севастополі від 25.07.2019 р. № 3466/ІПК/21-22-12-02-13, а за послугами — у листі ДФСУ від 29.01.2018 г. № 309/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і в журналі «Вісник. Офіційно про податки», 2018, № 8, с. 43.

Ну а про те, що він працює також і при відвантаженнях за різними договорами, говорилося в листах ДФСУ від 09.06.2016 р. № 12796/6/99-99-15-03-02-15 і від 01.06.2018 р. № 2410/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (ср. 025069200).

І, до речі, можливість об’єднання декількох постачань на день в одній ПН підтримують суди й визнають за такою загальною ПН право на податковий кредит (ПК) у покупця (ухвала ВС від 08.07.2019 р. у справі № 540/2674/18).

Щоправда, у ЗІР 101.16 податківці також рекомендують продавцеві при декількох постачаннях на день у межах договору складати ПН з урахуванням положень договору. Хоча, на наш погляд, умова про кількість ПН, великою мірою, у договорі зайва, і в ситуації зі звичайними ПН вносити застереження в договір щодо денної їх кількості зовсім не обов’язково (інша річ, що в договорі важливо обумовити умови постачання: повністю чи партіями, ст. 267 ГКУ). Головне — скласти ПН правильною датою — неважливо, яким чином: на всі відразу або на кожне постачання на день. Інша річ — якщо постачання вписуються в ритмічні. Тоді застереження в договорі про кількість ПН, які складаються (точніше, про періодичність їх виписки), доцільні.

Якщо постачання — ритмічні. На ритмічні постачання (постачання два і більше разів на місяць) дозволено складати зведені ПН не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснені ритмічні постачання (п. 201.4 ПКУ). Проте водночас сторони мають право самостійно в договорі встановити періодичність складання протягом місяця таких ПН. Наприклад, домовитися складати їх частіше — кожного 10, 20 і 30 (31)-го числа місяця або з іншою періодичністю (ЗІР 101.16, лист ДФСУ від 20.04.2018 р. № 1770/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Тоді у зведеній ритмічній ПН вийде зібрати всі непередоплачені постачання покупцеві, здійснені в періоді, за який складається ПН. Адже зведені ритмічні ПН складають на відвантаження, тоді як суми передоплат у ній не враховуються. І якщо на кінець місяця зависла сума передоплати, не перекрита відвантаженнями, на суму такого неотовареного авансу не пізніше за останній день місяця складають окрему звичайну (незведену) ПН.

До речі: до зведеної ритмічної ПН можна включати ритмічні постачання, здійснені за різними договорами (ЗІР 101.16; лист ДФСУ від 16.04.2018 р. № 1599/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, лист ГУ ДФС у Херсонській обл. від 21.06.2018 р. № 2756/ІПК/21-22-12-01-08).

Також нагадаємо, що ритмічність постачань платники визначають самостійно, виходячи з умов договору (ч. 2 ст. 267 ГКУ; ЗІР 101.16; лист ДФСУ від 20.04.2018 р. № 1770/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і ОВП ДФС від 10.08.2017 р. № 1575/ІПК/28-10-01-03-11).

Якщо ж у договорі постачання позначалися як ритмічні (скажімо, планувалося декілька постачань на місяць, проте вийшло все відвантажити декількома партіями відразу в один день), то є всі підстави скласти на них зведену ПН у кінці місяця. Утім, з обережності її можна скласти й днем відвантаження.

А ось якщо постачання — неритмічні, у них буде своя дата ПЗ (перша подія). Тому на таку дату й слід виписувати ПН.

Один аванс/постачання: чи можна декілька ПН? На жаль, зовсім іншої позиції фіскали дотримуються у зворотній ситуації, коли мова заходить про можливість розбиття єдиного авансу/одноразового відвантаження на декілька ПН. На думку фіскалів, дроблення не надає можливості ідентифікувати операцію (оскільки ПН не відповідають первинним документам — платіжці/видатковій накладній) (ЗІР 101.16, лист ДФСУ від 29.03.2019 р. № 1340/ІПК/04-36-12-01-16). Причому податківці проти дроблення авансової ПН, навіть якщо продавець виписав декілька рахунків на оплату, які покупець оплатив єдиним платежем. І не визнають у такому разі можливості складання продавцем декількох авансових ПН — під кожен рахунок (лист ДФСУ від 12.07.2019 р. № 3241/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Хоча вважаємо, що фіскали повинні були залишити продавцеві в такому разі можливість вибору кількості ПН, що складаються.

Податківці проти дроблення загального авансу/одноразового постачання на декілька ПН.

Та й, щоправда, логіку контролерів не зрозумієш: об’єднання оплат/відвантажень в одній ПН їм не заважає ідентифікувати операцію, а ось дроблення — заважає. Чи не тому, що фіскали в такому разі не можуть примиритися з дробленням ПЗ?

Тож візьміть позицію фіскалів на замітку. І якщо хочете декілька ПН, розбийте постачання, наприклад, на декілька постачань (відвантажувальні документи оформивши також порційно). Або якщо бажаєте окрему авансову ПН під кожен рахунок (договір), то нехай покупець кожен рахунок (договір) оплачує окремим платежем.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно