Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Увесь місяць у відпустці ВСІ: матдопомога, премія, відпустка директора

Александрова Олеся, експерт з кадрових і податкових питань
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 16
Друк
Мало на якому суб’єктові господарювання не позначилися карантинні заходи, що вживаються в нашій країні. Працівників доводиться відправляти у відпустку, переводити на неповний робочий час, звільняти. Є такі суб’єкти господарювання, які в повному складі весь квітень планують перебувати у відпустці за свій рахунок. І в них щодо своєї діяльності, а точніше бездіяльності виникають запитання. На деякі з них дамо відповіді в цій статті.

Матдопомога і відпустка за свій рахунок

Працівники написали заяву на відпустку без збереження зарплати у зв’язку з тим, що підприємство не працює в період карантину. Підприємство хоче матеріально підтримати деяких працівників і виплатити їм у квітні допомогу. Як така допомога оподатковується? Планується, що працівники будуть у відпустці за свій рахунок увесь квітень, щоб заощадити на сплаті ЄСВ. Як тоді бути з ЄСВ, якщо їм буде нарахована матдопомога?

У цьому випадку ми маємо справу з матеріальною допомогою разового характеру. Підставою для її виплати є заява працівника. Зверніть увагу: в заяві про надання матдопомоги працівник повинен зазначити, що він просить надати саме нецільову благодійну допомогу. Це буде підставою для неоподаткування ПДФО і ВЗ матдопомоги (або її частини).

Уточнимо. Розмір допомоги визначає керівник підприємства на власний розсуд. Скільки не жалко, так би мовити img 1. Але! У плані оподаткування ПДФО і ВЗ у цьому випадку керуємося п.п. 170.7.3 ПКУ, п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

У 2020 році розмір не оподатковуваної ПДФО нецільової благодійної допомоги становить 2940,00 грн.

Якщо розмір нецільової благодійної допомоги, виданої працівникові, сукупно за рік перевищує граничний неоподатковуваний розмір, то суму перевищення (!) доведеться включити до оподатковуваного доходу такого працівника (з оподаткуванням ПДФО і ВЗ).

У формі № 1ДФ усю суму нецільової благодійної допомоги (як оподатковувану, так і не оподатковувану її частину) показують з ознакою доходу «169».

А ось ЄСВ у цьому випадку не буде. Згідно з п.п. 3.31 Інструкції № 5* нецільова благодійна допомога не входить до бази нарахування ЄСВ, як матеріальна допомога разового характеру. Про що додатково свідчить і п. 14 розд. I Переліку № 1170**. При цьому сума наданої допомоги значення не має. Тому й у Звіті з ЄСВ вона не відображається.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

** Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Знову ж таки сама по собі виплата матдопомоги у випадку, що нас цікавить, до виникнення ЄСВ-різниці також не призведе.

Директор і відпустка

На підприємстві діяльність тимчасово призупинена. У штаті числиться тільки один директор, він же єдиний засновник. З квітня він теж у карантинній відпустці. Як правильно оформити йому відпустку? На чиє ім’я писати заяву на відпустку?

У цьому випадку директор не пише заяву на відпустку. Достатньо видати наказ про свою відпустку.

У разі якщо на підприємстві декілька засновників, то заяву на відпустку директор може написати на ім’я засновників. У цьому випадку підставою для видання наказу буде протокол зборів засновників***.

*** Вам також буде цікава стаття «Бути чи не бути…» підприємству без директора», «Бухгалтер 911», 2018, № 24.

Усі співробітники підприємства, включаючи директора, весь квітень перебувають у відпустці за свій рахунок. Чи може директор підприємства, перебуваючи у відпустці, підписувати і відправляти звітність підприємства? Чи можна обійтися без відкликання з відпустки?

Тут проблема в тому, що оформивши відкликання з відпустки директора, підприємство відразу «потрапляє» під ЄСВ (див. нижче). А якщо всі співробітники будуть у відпустці без збереження зарплати, підприємство зможе істотно заощадити, організувавши ЄСВ-канікули на квітень.

Так що ж робити? Відразу скажемо, ризик того, що трудовики при перевірках звернуть на це питання увагу і пред’являтимуть претензії, є. Принаймні раніше така практика була значно поширена. Мінсоцполітики в листі від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16 теж наполягає на тому, що директор не може виконувати свої посадові обов’язки в період відпустки.

Але! Якщо в нашій ситуації, у карантинних реаліях, директор жодних дій, крім підписання звітності, у відпустці не виконує (не укладає договори, не складає звітність), то ризики, на наш погляд, не занадто високі****. А вигода в наявності img 2.

**** Детальніше про цю проблему ви можете прочитати в статті «Якщо директор підписав документи у відпустці…» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 28).

Бухгалтер і відпустка

Співробітники підприємства перебувають у відпустці без збереження зарплати. Але протягом місяця в бухгалтера виникає обов’язок скласти і відправити звітність. Якщо їй доведеться перервати відпустку за свій рахунок і відпрацювати два дні, чи можна якось уникнути ЄСВ?

Якщо працівник увесь місяць був відсутній на роботі (був у відпустці за свій рахунок чи був відсутній на роботі з причини прогулу), то в цьому випадку відсутня база для нарахування ЄСВ (дохід працівника за звітний місяць дорівнює нулю). А раз немає бази — правило сплати ЄСВ з мінзарплати виконувати не потрібно.

Якщо ж протягом місяця працівникові буде нарахована зарплата хоча б за один-два дні, коли він вийшов на роботу, щоб зробити звіти, то, відповідно, виникає і необхідність сплати ЄСВ.

Зобов’язання зі сплати ЄСВ з мінзарплати потрібно виконувати тільки щодо доходу працівника без інвалідності, що нараховується за основним місцем роботи.

Тож якщо бухгалтер — звичайний працівник з основним місцем роботи і йому нарахована зарплата за два дні роботи, то ЄСВ не уникнути. І якщо база нарахування ЄСВ за ставкою 22 %, визначена за таким працівником, виявиться нижчою за мінзарплату, обов’язково на різницю між цими двома величинами нарахуйте ЄСВ (так звану ЄСВ-різницю).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі