Теми статей
Обрати теми

Обліковуємо продажі інтернет-торговця

Костенко Ніна, експерт з питань оплати праці
Дистанційність інтернет-торгівлі накладає відбиток і на порядок розрахунків з покупцями, і на порядок передачі замовленого ними товару. А отже, в обліку таких операцій є свої особ-ливості. Про облік продажів інтернет-магазину, а також про податкові наслідки їх здійснен-ня ми й поговоримо далі.

Інтернет-еквайрингова передоплата

Оплата здійснюється платіжною карткою прямо на сайті магазину. Для цього торговець підключається до сервісу-посередника, який надає послуги онлайн-еквайрингу (LiqРау, Wayforpaу, EasyPay, Platon, Fondy та ін.). Усі здійснені транзакції торговець бачить в особистому кабінеті сервісу. Гроші на рахунок продавця, зазвичай, надходять не відразу, загальною сумою за вирахуванням комісії.

Бухоблік. На дату здійснення транзакції відображають проводку: Дт 333 — Кт 681 (на повну суму оплати). При надходженні грошей на поточний рахунок: Дт 311 — Кт 333 (на суму коштів, що надійшли) і Дт 92 — Кт 333 (на суму комісії).

ПДВ. При інтернет-еквайрингу першою подією завжди буде виписка рахунку (товарного чека) (п. 187.5 ПКУ). Якщо ж рахунок покупцеві не виписувався, датою виникнення ПЗ усе одно логічно рахувати не дату надходження грошей на рахунок продавця, а дату здійснення транзакції покупцем (ініціації платежу). Тобто нараховувати ПЗ слід відразу ж на дату здійснення розрахунку покупцем на сайті торговця. Комісія банку, що утримується при зарахуванні грошей на рахунок, базу оподаткування ПДВ не зменшує. Якщо покупець — неплатник ПДВ, суму здійснених за день інтернет-еквайрингових розрахунків можна врахувати в підсумковій ПН (п. 201.4 ПКУ).

Єдиний податок. Єдинники теж можуть приймати платежі за допомогою онлайн-еквайрингу (ЗІР 107.01.03). Датою отримання доходу для них буде не дата транзакції, а дата надходження коштів на поточний рахунок платника (пп. 1 і 2 п. 292.1 ПКУ, п. 292.6 ПКУ). Комісія, утримана банком, дохід платника ЄП не зменшить (п. 292.11 ПКУ підстав для цього не дає). Тому формально до доходів як підприємства, так і підприємця-єдинника повинна потрапляти повна сума розрахунків з покупцями виходячи з договірної вартості товарів/послуг. Хоча податківці, говорячи про звичайний еквайринг, дають суперечливі рекомендації. То радять вважати доходом суму, що надійшла на поточний рахунок (ЗІР 108.01.02, лист ГУ ДФС у Запорізькій обл. від 19.10.2018 р. № 4490/ІПК/08-01-12-04-11). То — повну продажну вартість (лист ДФСУ від 01.03.2019 р. № 845/6/99-99-13-01-03-15/ІПК). Підприємці безготівковий прихід грошей у Книгах показують окремим рядком за підсумками за день (див. лист ДФСУ від 01.03.2019 р. № 845/6/99-99-13-01-03-15/ІПК).

І підприємцям, і юрособам рекомендуємо з обережністю ставитися до лояльних роз’яснень податківців. Краще підтвердити їх для себе, отримавши ІПК.

ФОП-загальносистемники. Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з госпдіяльністю (п. 177.2 ПКУ). На яку дату відображати інтернет-еквайринговий дохід підприємцеві на загальній системі? У п.п. 2 п. 6 Порядку ведення КОДВ* чітко зазначено, що до графи 2 Книги записується дохід «<…> зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу… та/або отримано готівкою <…>». Тож доти, доки безготівкові гроші на рахунок не надійшли, доходу немає.

* Затверджений наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481.

Щоправда, розрахунки через POS-термінал (звичайний еквайринг) податківці вимагають записувати до Книги за підсумками робочого дня на підставі інформації із Z-звіту РРО (див. ЗІР 104.08). А там операція засвітиться відразу — у день здійснення транзакції.

Аналогічні вимоги податківці можуть озвучувати й щодо інтернет-еквайрингу (особливо якщо отриману оплату торговець проводить через РРО).

У графі 2 Книги зазначаємо повну суму виручки, а розмір комісії банку включаємо до витрат і відображаємо в графі 8. Підтвердить витрати на комісію банку виписка з рахунку підприємця (ЗІР 104.05).

Передоплата іншим способом

Оплата за допомогою інтернет-банкінгу, через ПТКС або шляхом оплати готівкою через відділення банку для торговця — звичайна безготівка. Тому тут ні облікових, ні податкових особливостей немає. На дату надходження коштів на поточний рахунок визнаємо кредиторську заборгованість перед покупцем: Дт 311 — Кт 681.

На цю ж дату виникнуть ПЗ з ПДВ (якщо оплата — перша подія), ЄП-дохід — у єдинника й оподатковуваний дохід у підприємця на загальній системі оподаткування.

Відображаємо дохід. Доставка сторонньою кур’єрською службою. Тут важливо визначити, в який момент до покупця переходять ризики та вигоди, пов’язані з правом власності на товар (ну і виконуються інші дохідні критерії з п. 8 П(С)БО 15). Якщо згідно з умовами оферти всі ці умови виконано при передачі товару перевізникові, продаж відображають в обліку за фактом такої передачі.

Якщо ж інтернет-торговець контролює доставку товару покупцеві і лише при його передачі останньому зобов’язання торговця вважається виконаним, то і продаж в обліку відображають тільки за фактом передачі товару покупцеві. У такому разі товари, передані сторонній кур’єрській службі, продовжують бути активами інтернет-магазину до моменту їх передачі покупцеві. Для їх обліку продавець виділяє окремий субрахунок (наприклад, 2821 «Товари, передані перевізникам»). На дату передачі товару перевізникові в обліку відображають запис: Дт 2821 — Кт 281 і Дт 643 — Кт 641/ПДВ (на суму ПДВ). За фактом передачі товару покупцеві інтернет-торговець проводить продаж в обліку і визнає дохід: Дт 361 — Кт 702 (на суму доходу з ПДВ) і Дт 702 — Кт 643 (на суму ПДВ). Одночасно списується собівартість реалізованого товару: Дт 902 — Кт 2821.

Доставка в точки видачі інтернет-магазину або власними кур’єрами. Для обліку товарів, що знаходяться в точках видачі/переданих кур’єрам, інтернет-торговець теж вводить окремі субрахунки (наприклад, субрахунок 2822 «Товари в точках видачі» та 2823 «Товари, передані кур’єрам»). Переміщення товару зі складу відображають проводкою: Дт 2822, 2823 — Кт 281. За фактом видачі товару покупцеві торговець списує собівартість реалізованого товару і визнає дохід від його реалізації.

ПДВ. Якщо відвантаження товару — перша подія, виникає запитання: на яку дату відображати ПЗ — на дату передачі товару перевізникові чи на дату його видачі покупцеві? Податківці здавна на це запитання відповідають так. ПЗ у такому разі виникають на дату, на яку припадає початок передачі товару від постачальника: (1) або безпосередньо покупцеві; (2) або організації, яка здійснюватиме доставку цього товару покупцеві будь-яким способом.

Дата виникнення ПЗ не залежить від дати переходу права власності на товар.

Підтвердженням дати, на яку припадає початок передачі (переміщення) товару, є дата, що визначає фізичне переміщення товару зі складу (чи іншого місця зберігання) продавця, у тому числі дата, зазначена на перевізних документах (див. лист ДПСУ від 04.02.2020 р. № 441/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Тобто ПЗ слід нараховувати на дату передачі товару перевізникові (пошті) або власному кур’єрові з метою доставки цього товару покупцеві.

А якщо товар видається з точки видачі? У такому разі ПЗ виникають тільки на дату видачі товару покупцеві (а не на дату початку переміщення товару на точку видачі — незалежно від того, яким чином (власним транспортом чи сторонньою транспортною організацією) товар був доставлений на точку видачі).

Післяплата

Бухоблік. У момент передачі товару покупцеві його заборгованість трансформується в заборгованість перевізника (адже, передаючи товар, перевізник прийняв оплату і тепер зобов’язаний перерахувати її продавцеві). Тому разом з продажними проводками відображаємо перекидання заборгованості на фінорганізацію: Дт 377 — Кт 361. А при надходженні коштів робимо запис: Дт 311 — Кт 377 (на суму коштів, що надійшли на рахунок), Дт 92 — Кт 377 (на суму комісії за переведення).

ПДВ. Якщо доставка здійснюється стороннім кур’єром або на відділення перевізника (пошта), ПЗ з ПДВ нараховують на дату початку передачі. Тому факт оплати післяплатою — ця вже друга подія і ПЗ тут не виникають.

До речі, складати підсумкові ПН на постачання з післяплатою не можна, оскільки умови з п. 201.4 ПКУ тут не виконуються (гроші надходять не «безпосередньо на поточний рахунок постачальника», а з рахунку посередника (фінустанови)). Складання підсумкових ПН на постачання післяплатою призведе до наслідків. Виявивши помилку, податківці вимагатимуть її виправити. Тоді платникові доведеться відкоригувати помилкові підсумкові ПН і датою виникнення ПЗ скласти нові звичайні ПН. Строки безштрафної реєстрації на той час напевно вже минуть. І штрафів за п. 1201 ПКУ платникові навряд чи вдасться уникнути.

Підтверджують це й податківці (див. лист ДФСУ від 11.09.2018 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Сказане не поширюється на постачання з оплатою власному кур’єрові або у власній точці видачі інтернет-магазину (якщо оплата здійснюється безпосередньо працівникові торговця).

Складання підсумкових ПН на такі постачання не буде помилкою.

Єдиний податок. Єдинники (як юрособи, так і підприємці) теж можуть здійснювати постачання з післяплатою — отримання оплати через фінансову компанію не є для них порушенням. Доходом буде договірна вартість реалізації товарів. Підстав для зменшення доходу на суму комісії за переказ коштів, утриманої фінустановою, в п. 292.11 ПКУ немає. Дата отримання такого доходу — дата надходження на поточний рахунок продавця (або отримання готівкою у фінустанові).

Щоправда, податківці аналогічних висновків доходять тільки щодо ФОП (див. лист ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 02.12.2019 р. № 1665/04-36-33-02-07/ІПК). А ось доходом юрособи (як і у випадку з інтернет-еквайрингом) вони пропонують вважати суму, що фактично надійшла на поточний рахунок (тобто за мінусом комісії фінустанови) (лист ГУ ДФС у Запорізькій області від 19.10.2018 р. № 4490/ІПК/08-01-12-04-11). Свої міркування із цього приводу ми вже озвучували, говорячи про інтернет-еквайринг, — отримайте для себе ІПК з відповідними висновками, тоді зможете дотримуватися таких рекомендацій без побоювання бути оштрафованими.

ФОП-загальносистемники. Вони діють так само, як і при інтернет-еквайринговій оплаті, — дохід відображають за фактом надходження грошей на рахунок (або отримання у фінустанові готівкою) з одночасним відображенням витрат на суму комісії за переказ.

Приклад. Покупець оформив замовлення в інтернет-магазині на суму 12000 грн (у тому числі ПДВ — 2000 грн) з доставкою «Новою поштою» й оплатою при отриманні (комісія за переказ коштів — 2 %). Інтернет-магазин закупив товар, замовлений покупцем, за 10800 грн (у тому числі ПДВ — 1800 грн).

Облік продажу з оплатою післяплатою.

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Дт

Кт

1

Придбано товар, замовлений покупцем

281

631

9000,00

644/1

631

1800,00

2

Відображено у складі ПК зареєстровану ПН

641/ПДВ

644/1

1800,00

3

Передано товар перевізникові

282/1

281

9000,00

643

641/ПДВ

2000,00

4

Отримано товар покупцем

361

702

12000,00

702

643

2000,00

377

361

12000,00

902

282/1

9000,00

5

Отримано оплату від фінансової організації

311

377

11760,00

6

Списано комісію за переказ

92

377

240,00

7

Перераховано постачальникові оплату за товар

631

311

10800,00

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі