Теми статей
Обрати теми

Законодавчі ініціативи з «податкової» підтримки бізнесу на час «карантинних» обмежень

Казанова Марина, податковий експерт
1 грудня був включений до «порядку денного» президентський законопроєкт № 4430 від 26.11.2020 р. Він передбачає зміни до ПКУ, спрямовані на підтримку платників податків на період «карантинних» обмежень. Поки що це проєкт, але велика ймовірність, що за нього незабаром буде проголосовано (можливо, у дещо «відформатованому» вигляді). Тому пропонуємо стисло розглянути, що ж він передбачає. А за підсумком прийняття закону (сподіваємося, це, все-таки, відбудеться) дамо більш розгорнутий матеріал.

Зазначимо, що існує ще окремий президентський законопроєкт № 4429 від 26.11.2020 р., спрямований на соціальну підтримку суб’єктів господарювання (у тому числі ФОП) та їх найманих працівників на період дії «карантинних» обмежень. Зокрема, він передбачає:

— одноразову матеріальну допомогу ФОПам та їх найманим працівникам (по 8000 грн окремо для ФОП, окремо для кожного працівника), що підпадають під «карантинні» обмеження;

— одноразову матеріальну допомогу юрособам з метою виплати працівникам одноразової матеріальної допомоги;

— одноразову компенсацію юрособам витрат на сплату ЄСВ.

Але про це ми розповімо в окремому матеріалі номера, а в цій статті розглянемо саме те, що стосується «податкових» послаблень для суб’єктів господарювання (тобто законопроєкт № 4430).

Відразу скажемо, якихось істотних податкових послаблень законопроєкт не передбачає. Здебільшого маємо «точкові» моменти. На яку ж «підтримку» можна буде розраховувати?

Звільнення від сплати єдиного податку (ЄП) і ЄСВ «за себе» підприємців-єдиноподатників групи 1. Таких єдиноподатників планують звільнити від сплати ЄП за грудень 2020 року і січень — травень 2021 року.

Стосується тільки платників ЄП групи 1.

Виняток (коли звільнення не працюватиме) — порушення умов перебування на спрощеній системі.

Крім того, підприємці-єдиноподатники групи 1 звільнятимуться від сплати ЄСВ «за себе» за періоди з 1 грудня 2020 року по 31 травня 2021 року. При цьому такі періоди включаються до страхового стажу.

Можливість не платити ЄСВ «за себе» за грудень 2020 року за відсутності доходів (прибутку). Стосується підприємців-загальносистемників, самозайнятих осіб, а також членів фермерського господарства, але тільки тих (!), на яких поширюватиметься дія Закону про соціальну підтримку на період карантину (що передбачає одноразові матеріальні виплати на період карантину — законопроєкт № 4429). Їм дозволять не платити ЄСВ «за себе» за грудень 2020 року, якщо за цей період не отримано дохід (прибуток).

Списання ЄСВ-боргів для «сплячих» підприємців (крім єдиноподатників) і самозайнятих осіб. Тема вже добре нам знайома. Не все гладко проходило із цим списанням*. Передбачалося дати «другий шанс» ФОП — шляхом продовження строків подання заяв на списання на вересень і жовтень. Але відповідний законопроєкт (№ 4101) залежався. А за вікном — уже грудень.

* Див., зокрема, матеріал «Сплячим» ФОП продовжать строки списання ЄСВ‑боргів» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 38).

Законопроєкт, що аналізується, це виправляє (плюс закриває низку моментів у частині сплати поточних платежів з ЄСВ «за себе», з якими в претендентів на списання теж були нюанси).

Які борги планують списати? Несплачену станом на 01.12.2020 р. недоїмку з ЄСВ «за себе», нараховану за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., а також нараховані на неї суми штрафів та пені (включно до дати подання заяви).

Умови:

1. У ФОП / самозайнятої особи не повинно було бути доходів (прибутків) за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р.

2. Заяву на списання ЄСВ боргу потрібно подати до 01.03.2021 р.

3. Також до 01.03.2021 р. мають бути подані:

— підприємцями: (1) держреєстраторові — заява про припинення діяльності; (2) податківцям — звітність з ЄСВ за період з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р. (якщо така звітність не подавалася);

— самозайнятими особами: податківцям — (1) заява про зняття з обліку як платника ЄСВ і (2) звітність з ЄСВ за період з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р. (якщо така звітність не подавалася).

Важливий момент! Бачимо бажання врегулювати момент (у кращий бік) з поданням заяви на списання тими особами, які знялися з ФОП-держреєстрації раніше (до старту кампанії зі списання). Нагадаємо, що Мінфін розродився роз’ясненням, у якому таки визнав право на списання ЄСВ-боргів навіть у тих ФОП, які знялися з держреєстрації до 03.06.2020 р. (лист від 26.08.2020 р. № 11220-16-62/26150). Але зробив це зі значним запізненням і нагоди ним скористатися фактично ні в кого не було.

Також пропишуть, що списані суми не включаються до доходу (відповідно не оподатковуються ПДФО і ВЗ).

Стягнення податкового боргу / право на податкову заставу. Стосується всіх платників податків. Планується, що податкова вимога на сплату податкового боргу направлятиметься платникові податків, якщо сума податкового боргу перевищує 180 нмдг (3060 грн). Наразі ця сума становить 1020 грн.

Якщо податковий борг — до 3060 грн, то заходи з його стягнення не застосовуватимуться.

Аналогічно, й право податкової застави в податківців виникатиме, якщо сума податкового боргу перевищить 180 нмдг (3060 грн). Наразі таке право виникає при сумі 1020 грн.

Списання податкового боргу. Ідеться про списання податкового боргу, загальна сума якого з усіх податків і зборів не перевищує 3060 грн (включно) за умови, що такий борг виник станом на 01.11.2020 р. і (!) залишився непогашеним на дату списання такого боргу.

Такий борг податківці спишуть платникам податків автоматично (без подання заяви). Поширюється ця норма на всіх платників податків. Виняток становить податковий борг, який виник з податків / митних платежів, що сплачуються при ввезенні/вивезенні товарів на митну територію України / з митної території України. А також його не спишуть особам, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства.

Можливість розстрочення/відстрочення сплати податкового боргу. Норма стосується платників-фізосіб, у тому числі «самозайнятих» (без будь-яких обмежень щодо видів діяльності, які провадяться ними). Якщо в таких осіб є податковий борг, що не перевищує 6800 грн і виник цей борг станом на 01.12.2020 р., то передбачено можливість відстрочити його сплату до 29.12.2021 р. (включно). При цьому відсотки за відстрочення сплати не сплачуються.

Можливість відстрочення сплати боргу діятиме не автоматом, а за заявою. Якщо борг буде сплачений до 29.12.2021 р. — штрафи і пеня на цей борг не нараховуються, а нараховані анулюються.

Якщо борг не буде сплачений до цієї дати (29.12.2021 р.) — штрафи й пеня застосовуються у звичайному порядку.

Можливість безштрафного погашення податкового боргу. Передбачається можливість сплатити без штрафів і пені податковий борг, що виник станом на 01.11.2020 р. (незалежно від його суми). Уже нараховані, але ще не сплачені штрафи підлягатимуть списанню. Але повинні виконуватися такі умови:

— такий борг має бути погашений протягом 6 місяців з дати набрання чинності Законом, який буде прийнятий на базі цього законопроєкту;

— у платника не повинно бути заборгованості з поточних зобов’язань;

— безштрафне погашення здійснюватиметься не автоматично, а за заявою платника.

Не стосується ця норма великих платників податків і податкового боргу, що виник з податків і платежів, які сплачуються при імпорті/експорті товарів.

Норми, що стосуються оподаткування одноразових виплат на період карантину, передбачених президентським законопроєктом № 4429. Платники податку на прибуток (у тому числі й «малодохідники») на суму отриманої компенсації з ЄСВ на працівників зможуть зменшити фінрезультат. У бухобліку така компенсація буде показана як дохід, а цією різницею, по суті, буде нівельований вплив цього доходу на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Одноразові виплати (передбачені законопроєктом № 4429 8000 грн), які будуть отримані ФОП (якщо буде прийнято відповідний закон), не включаються до підприємницького доходу (як загальносистемників, так і єдиноподатників). Те ж саме щодо 8000 грн, які передбачається виплачувати працівникам таких ФОП.

Одноразові виплати, передбачені законопроєктом № 4429, які будуть отримані роботодавцями-юрособами на працівників, не включаються до доходу такого працівника, не оподатковуються військовим збором і на них не нараховується ЄСВ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі