Теми статей
Обрати теми

Новорічно-вітальні заходи vs ПДВ

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 49
Друк
Новий рік уже на підході. На жаль, у зв’язку з карантином і викликаними ним обмеженнями/фінансовими труднощами, від проведення традиційних корпоративних новорічних заходів доведеться, швидше за все, відмовитися. Але тим не менш, багато суб’єктів господарювання проводитимуть новорічні розпродажі, готуватимуть вітальні презенти партнерам і клієнтам. А може бути, ви — саме той роботодавець, який планує ощасливити подарунками своїх працівників та/або їх дітей. У цій статті ми розглянемо ПДВ-питання новорічно-­вітальних заходів.

Реалізація дитячих новорічних подарунків. Ця інформація буде корисна здебільшого виробникам і продавцям дитячих новорічних подарунків. Нагадаємо, існує спеціальний «новорічний» Закон № 2117*. Діє він щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року як виняток із загальних положень, установлених ПКУ. Так ось, цей Закон установлює пільгу з ПДВ у вигляді звільнення від оподаткування ПДВ для дитячих новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи, постачання (перша подія) яких припадає на період з 15 листопада поточного року по 15 січня наступного року.

* Закон України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 р. № 2117-III.

Пільга встановлена для виробничих і торговельних підприємств, що виготовляють/реалізують дитячі святкові подарунки, а також квитки на новорічно-різдвяні заходи для дітей.

Проте пільга діє тільки при виконанні одночасно таких умов:

1. Дитячі новорічні подарунки/квитки повинні закуповуватися за рахунок коштів: (1) Фонду соціального страхування, (2) профспілкових або (3) неприбуткових організацій. У цьому випадку на постачання подарунків складається «пільгова» податкова накладна (ПН). Якщо подарунки продаються іншим суб’єктам (звичайним юрособам, підприємцям), то пільги немає, і на таких суб’єктів господарювання оформляємо звичайну, а не «пільгову» ПН.

2. Новорічний подарунок повинен відповідати вимогам, визначеним Законом № 2117. А саме — це має бути набір, який містить лише кондитерські вироби й іграшки вітчизняного виробництва та фрукти, загальною вартістю не більше 8 % прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Для продажів у період з 15.11.2020 р. по 31.12.2020 р. вартість подарунка відповідно не повинна перевищувати 168,16 грн (2102 грн х 8 %).

Також слід урахувати:

1) якщо реалізуються «пільгові» подарунки, то «вхідний» ПДВ з їх вартості (для виробників — з вартості сировини/послуг) має бути «компенсований» нарахуванням податкових зобов’язань на підставі п.п. «б» п. 198.5 ПКУ;

2) застосування пільги призведе до необхідності розподілу ПДВ за придбаннями, які призначені для одночасного використання в оподатковуваній і пільговій діяльності;

3) пільгові постачання потрібно буде розшифрувати в додатку Д6 до декларації з ПДВ.

Подарунки працівникам/дітям працівників від роботодавця. Закупівля подарунків. При придбанні подарунків у платника ПДВ ви отримаєте «звичайну» ПН за ставкою 20 %. Оскільки «пільга» за спеціальним «новорічним» Законом № 2117 діє тільки щодо тих новорічних подарунків, які закуповуються за рахунок коштів профспілки/неприбуткових організацій або Фонду соцстрахування.

За наявності ПН, зареєстрованої в ЄРПН, суми «вхідного» ПДВ за дитячими подарунками включають до складу податкового кредиту (пп. 198.3 і 198.6 ПКУ).

Роздача подарунків. Тут має місце безоплатна передача, яка є об’єктом оподаткування ПДВ за п. 188.1 ПКУ. Податківці традиційно говорять, що якщо вартість безоплатно переданих товарів (робіт / послуг), придбаних з ПДВ, включається до складу вартості оподатковуваних ПДВ операцій (до продажної вартості товарів/готової продукції/послуг, що продаються вами, постачання яких оподатковується ПДВ), то ПЗ за п. 188.1 ПКУ, як утім і за п. 198.5 ПКУ, можна не нараховувати.

Але, наш погляд, — це все-таки більше підходить для роздач, що проводяться в межах рекламних заходів. А подарунки працівникам/дітям працівників не вписуються в рекламні роздачі. Не зовсім зрозуміло, у вигляді якої статті вони можуть закладатися до продажної вартості товарів/послуг. Тому безпечніше при роздачі подарунків працівникам/дітям працівників керуватися правилами, передбаченими для безоплатних роздач, тобто нараховувати ПДВ за п. 188.1 ПКУ (при цьому ще одні ПЗ за п. 198.5 ПКУ — «компенсуючі», як при негосподарському використанні, нараховувати не потрібно).

Оскільки договірна вартість у цьому випадку дорівнює нулю, ПДВ нараховується виходячи з «мінбази» — вартості придбання подарунків (п. 188.1 ПКУ), при даруванні готової продукції — виходячи зі звичайної ціни. При цьому потрібно буде скласти дві ПН:

— першу — на договірну (тобто нульову вартість). Її можна скласти одну загальну — датою видачі подарунків (штраф за п. 1201 ПКУ застосовується і до «нульових» ПН);

— другу — на «мінбазу» (вартість придбання подарунка) з типом причини «15». Її можна скласти зведену — останнім числом місяця вручення подарунків (з кодом ознаки зведеності «3» в шапці ПН).

Презенти контрагентам. Листівки. У загальному випадку, оскільки листівки не мають індивідуальної цінності (тобто не вписуються у визначення «товар»), то немає тут і операції постачання товарів/послуг. Тобто ПЗ за п. 188.1 ПКУ нараховувати не потрібно.

«Вхідний» ПДВ, сплачений у складі вартості листівок і послуг з їх розсилання, підприємство включає до ПК (п. 198.3 ПКУ).

Раніше точно в такому ж ключі висловлювалися й податківці. Але зараз щодо різного роду безоплатних роздач/передач вони говорять тільки одне — для ненарахування ПДВ за п. 188.1 ПКУ важливо, щоб вартість товарів/послуг, що безоплатно передаються, була закладена до продажної вартості товарів/послуг, оподатковуваних ПДВ. Те, що це ж правило поширюється і на передачу листівок/рекламних буклетів, сказано в листі ДФСУ від 03.11.2017 р. № 2510/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (ср. ).

Правду кажучи, не до кінця зрозуміло, що мається на увазі під включенням до продажної вартості товарів/послуг, оподатковуваних ПДВ, і як це повинно документально підтверджуватися. Є роз’яснення податківців (лист ДФСУ від 23.05.2019 р. № 2343/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), де сказано, що йдеться про включення вартості товарів, які безкоштовно роздаються, саме до кінцевої (продажної) вартості товарів/послуг (а не до їх собівартості). А те, що вартість товарів/послуг, які безоплатно роздаються/надаються, включається до вартості товарів/послуг, які реалізовуються, має бути підтверджено калькуляцією вартості товарів/послуг або іншим документом, визначеним обліковою політикою підприємства, яким установлюються продажні ціни.

На наш погляд, щоб скористатися цією підставою для ненарахування ПДВ, про яку говорять податківці, при різного роду безоплатних роздачах достатньо того, що:

(1) у вас до продажної вартості товарів закладатимуться рекламні витрати (і буде якийсь перелік цих витрат, включаючи безоплатні роздачі). Те, що ці витрати включаються до продажної вартості, повинно бути підтверджено калькуляцією або іншим документом, визначеним обліковою політикою підприємства;

(2) саму роздачу краще оформити як рекламний захід.

Пункт 198.5 ПКУ тут спрацьовувати не буде (ПЗ не нараховуються), оскільки розсилання листівок має рекламний характер.

Якщо передаємо контрагентові/клієнтам/покупцям безоплатні зразки своєї продукції. Тут, у принципі, актуальне все те ж саме, що було сказано вище щодо листівок. Якщо ви (1) оформите передачу таких «презентів» контрагентам як рекламний захід і (2) закладете до продажної вартості товарів/послуг, які реалізуються з ПДВ, рекламні витрати (до їх переліку повинні входити і безоплатні роздачі), то й ПДВ ні за п. 188.1 ПКУ, ні за п. 198.5 ПКУ можна не нараховувати. У протилежному випадку доведеться нараховувати ПДВ як при безоплатних передачах — виходячи з договірної ціни, але не нижче «мінбази» (ціни придбання — для покупних товарів; звичайної ціни — для самостійно виготовлених товарів/послуг).

Якщо контрагентам як презент безоплатно роздаватимуться інші подарунки. У принципі, по-хорошому, тут теж можна розглядати такі роздачі як «рекламні». Але враховуючи, що даруєте ви не свою продукцію/товари, і не листівки/буклети, то рекламний характер таких роздач тут не такий очевидний. Тому безпечніше буде нарахувати ПЗ за п. 188.1 ПКУ, як при безоплатних роздачах— виходячи з ціни придбання подарунків. На підтвердження нарахованих ПЗ потрібно скласти і зареєструвати дві податкові накладні:

— першу — на договірну (нульову) вартість;

— другу — на «мінбазу».

А ось «компенсуючі» ПЗ нараховувати не доведеться, навіть якщо така роздача не буде оформлена як рекламний захід. Пов’язано це з тим, що фіскали дозволяють при безоплатних роздачах нараховувати ПЗ тільки один раз. Якщо вони нараховані за п. 188.1 ПКУ, то за п. 198.5 ПКУ їх уже нараховувати не потрібно (див., наприклад, лист ДФСУ від 23.05.2019 р. № 2343/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі