Теми статей
Обрати теми

Кому свято, а кому… перед- і постноворічні завдання бухгалтера

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 51
Друк
«Свято наближається», причому не в однині. Для більшості співробітників це, безумовно, привід для радості та підвищеної «пор­ції» відпочинку. Але працівники благородної професії бухгалтер у зв’язку із цим фактично повинні встигнути зробити той же обсяг роботи в усічені строки. Але це не привід сумувати! Хоча б тому, що порівняно з минулим роком ситуація значно простіша, та й ми не залишимо вас наодинці з вашими завданнями. Давайте заглибимося в подробиці!

В останній декаді грудня року, що минає, та першій декаді січня того, що настає, на нас із вами чекає 3 додаткових вихідних у зв’язку зі святковими днями: п’ятниця 25 грудня (Різдво Христове); п’ятниця 1 січня (Новий рік); четвер 7 січня (Різдво Христове).

Крім того, розпорядженням № 1191-р1 для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, рекомендується перенести робочий день із п’ятниці 8 січня на суботу 16 січня.

1 Розпорядження КМУ «Про перенесення робочих днів у 2021 році» від 30.09.2020 р. № 1191-р.

Органів ПФУ, акціонерного товариства «Укрпошта», Держказначейства та банківських установ рекомендації про перенесення не стосуються.

Висока спокуса img 1 піти в новорічну відпустку з 1 по 10 січня (включно), адже на цей період (у випадку, якщо ваш роботодавець піде на перенесення) припадає всього лише 3 робочих дні… А відпустки та відгули ще ніхто не скасовував. Хоча для когось відпустка або заборона діяльності вже не благословення, а покарання img 2: з 8 по 25 січня країну чекає нове посилення карантину2.

2 Детальніше про це — у статті «Карантин по‑новому (у т. ч. січневий локдаун)» поточного номера.

Але зараз ідеться не про це, а про те, що повинен встигнути супергерой бухгалтер img 3 у цей період.

Сплата податків/зборів. Якщо стежите за нашими календарями бухгалтера3, то знаєте, що граничний строк сплати передбачених ПКУ «щомісячних» податків і зборів спливає в середу 30 грудня.

3 Дивіться, зокрема, «Календар бухгалтера. Грудень-2020» у журналі «Бухгалтер 911», 2020, № 47.

У їх числі ПДВ; ПДФО та військовий збір з нарахованого, але не виплаченого доходу за листопад; земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності; акцизний податок; рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, а також за використання інших ресурсів, звітним (податковим) періодом за якими згідно із п. 257.1 ПКУ є місяць.

Крім того, в цей же день спливає граничний строк сплати авансового внеску з туристичного збору за грудень у випадку, якщо рішенням місцевої ради встановлена сплата цього збору авансами щомісячно.

30 груднязвичайний робочий день (навіть не скорочений, на відміну від четверга 31 грудня). НБУ повідомив (bank.gov.ua/admin_uploads/law/16122020_159.pdf), що 30 грудня Система електронних платежів буде працювати до 24:00 (за тим самим посиланням знайдете й режим роботи банківської системи на початку наступного року). Тобто можливість сплатити податки/збори має бути забезпечена.

Проте не рекомендуємо відкладати сплату податків/зборів на останній день передбаченого для цього строку, а по можливості здійснити її трохи раніше.

Також нагадаємо, що згідно з п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, штрафні санкції не застосовуються.

Але це не стосується санкцій за порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Адмінштрафів також ніхто не скасовував.

Реєстрація акцизних накладних4. Формально перешкод для успішної реєстрації акцизних накладних (АН) і розрахунків коригування до них (РК), граничний строк реєстрації яких згідно з п. 231.6 ПКУ припадає на останні дні грудня, бути не повинно. Згідно з п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних від 24.02.2016 р. № 114 Єдиний реєстр акцизних накладних (ЄРАН) повинен працювати постійно (24 години на день), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.

4 Про податкові накладні в цій статті говорити не будемо: усі «святкові нюанси» ми розбирали у статті «Як у свята реєструватимуться ПН/РК?» попереднього номера нашого журналу.

А техобслуговування ЄРАН проводиться у часові проміжки з незначною кількістю реєстрації АН/РК.

Це означає, що ДПСУ не повинна планувати техобслуговування ЄРАН на останні дні грудня, але має сенс моніторити із цього приводу її офіційний портал5.

5 tax.gov.ua

Як би то не було, ми наполегливо не радимо вам випробовувати долю img 4 (під загрозою зіпсувати собі новорічний настрій), тому рекомендуємо (якщо це можливо) не відкладати на останній день року ні реєстрацію АН (у тому числі зведених) та/або РК, ні поповнення електронного рахунку та подання заявок на поповнення обсягу залишку пального.

Статистична звітність6. Зазвичай Державна служба статистики лояльно ставиться до переносу подання звітних форм на трохи пізніші строки порівняно з тими, що передбачені в самих статистичних формах звітів. Але в Календарі подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2021 році нічого подібного ми, на жаль, не бачимо img 5. Граничний строк подання 18 (!) форм статзвітності спливає в перший тиждень січня.

6 Детальніше про те, які нововведення в частині її подання передбачені у 2021 році, ви могли прочитати у статті «Статзвітність: «маємо те, що маємо» в журналі «Бухгалтер 911», 2020, № 46.

У їх числі й актуальні для багатьох респондентів звіти за грудень:

— про використання та запаси палива (ф. № 4-мтп, місячна);

— про товарооборот торгової мережі (ф. № 1-торг, місячна);

— про продаж світлих нафтопродуктів та газу (ф. № 1-торг (нафтопродукти), місячна);

— про обсяг оптового товарообороту (ф. № 1-опт, місячна);

— про виробництво промислової продукції за видами (ф. № 1-П, місячна);

Граничний строк подання цих п’яти звітів спливає в понеділок 4 січня img 6.

— про перевезення вантажів та пасажирів автотранспортом (ф. № 51-авто, місячна) (граничний строк його подання спливає у вівторок 5 січня);

— з праці (ф. № 1-ПВ, місячна та ф. № 1-ПВ, квартальна — за ІV квартал) (їх потрібно подати не пізніше середи 6 січня).

Тобто розслабитися в перші робочі дні січня не вийде img 7.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі