Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ЄСВ-звільнення-2021 для ФОП і незалежних професіоналів

Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 52
Друк
З 01.01.2021 р. запрацюють норми Закону № 5921, які, зокрема, дозволять знизити ЄСВ-навантаження для деяких ФОП і незалежних професіоналів. Про важливе і приємне далі2.

1 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 р. № 592-IX.

2 Див. також статтю «Зміни щодо ЄСВ «за себе»: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 23).

Розпочнемо з того, що тимчасове — за грудень-2020 — травень- 2021 — звільнення від плати ЄСВ «за себе» для єдиноподатників групи 1 працює3, йому нічого не загрожує. А ті норми, про які йтиметься нижче, вводяться на постійній основі і з «карантинними» послабленнями ніяк не пов’язані.

3 Деталі знайдете, зокрема, в статті «Це правда! Єдиноподатники групи 1 можуть не платити ЄП і ЄСВ півроку!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 51).

Якщо ФОП або «незалежний професіонал» ще є й найманим працівником

Тут говоримо про звільнення від ЄСВ «за себе», яке з’явиться з 01.01.2021 р. у ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ. Скористатися цим звільненням зможуть усі ФОП незалежно від системи оподаткування (і загальносистемники, і єдиноподатники), а також незалежні професіонали. Умови звільнення:

1) ФОП/незалежний професіонал працює як найманий працівник за основним місцем роботи;

2) звільнення дається за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за таку особу ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (22 % від мінзарплати).

Запитання

Відповідь

Чи потрібно повідомляти податківців про те, що ФОП/незалежний професіонал працює за основним місцем роботи?

Таких вимог немає ні в Законі про ЄСВ, ні в новій редакції Інструкції № 4494, проєкт якої (нової редакції) розміщено на сайті Мінфіну (mof.gov.ua/uk/legal_acts_drafts_2020-410)

ФОП, будучи найманим працівником, за основним місцем роботи оформив відпустку без збереження зарплати на весь місяць (на період карантину). Чи потрібно йому платити ЄСВ «за себе» за цей місяць?

Якщо в місяці, в якому оформлена відпустка без збереження зарплати, ФОП як найманому працівникові не були нараховані будь-які виплати і, отже, роботодавець не нараховував і не сплачував ЄСВ, то заплатити ЄСВ «за себе» доведеться

Якщо роботодавець за місцем основної роботи сплатить ЄСВ у розмірі менше мінімального страхового внеску, наприклад, у місяці прийняття або звільнення, чи повинен ФОП платити ЄСВ «за себе» за відповідні місяці?

Тут норми Закону про ЄСВ виписані недостатньо чітко. Але напрошується висновок, що за такими місяцями ФОП сам вирішуватиме, платити йому ЄСВ «за себе» за відповідний місяць чи не платити

4 Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Для загальносистемників відразу напрошується оптимізація. Неозброєним оком видно, що якщо обзавестися місцем роботи, можна пристойно заощадити на сплаті ЄСВ з підприємницького чистого доходу. Законодавець цей момент «проспав». Бажання «виправити» цю ситуацію ми вже бачили в законопроєкті № 4101 (хотіли встановити, що якщо підприємницький дохід/дохід від незалежної профдіяльності більше, ніж зарплата. яка отримується за основним місцем роботи, то з «вершка» (в межах максимальної суми, яка оподатковується ЄСВ) потрібно заплатити ЄСВ «за себе»). Але законопроєкт № 4101 так і не був прийнятий. Відповідно все набере чинності як є. Але спроби перекрити можливість цієї оптимізації напевно здійснюватимуться законодавцем і далі.

ФОП і незалежний професіонал в одній особі

Теж є хороша новина. Незалежні професіонали, які одночасно взяті на облік як ФОП, зможуть платити ЄСВ «за себе» тільки один раз — як ФОП. Від сплати ЄСВ «за себе» як за незалежного професіонала такі особи будуть звільнені (ч. 5 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Важливо! Звільнення працює тільки за умови, що підприємницький і «незалежний» види діяльності збігаються.

Звільнення для «сплячих» і збиткових

Кого стосується? ФОП-загальносистемників, незалежних професіоналів та членів фермерських господарств (якщо вони не підлягають страхуванню на інших підставах).

На ФОП-єдиноподатників це звільнення не поширюється.

Якщо зазначені особи не отримали доходу (прибутку) у звітному періоді або в окремому місяці звітного періоду, вони мають право НЕ платити ЄСВ «за себе» за цей період (місяць) (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

При цьому коли щодо ФОП на загальній системі говоримо «не отримували доходу (прибутку)», традиційно маємо на увазі, що вони не отримували саме чистого доходу (або доходів не було, або доходи були, але вони повністю перекрилися витратами)».

У проєкті нової Інструкції № 449 сказано, що розраховувати ЄСВ ця категорія платників буде на підставі річної звітності. При цьому враховуватися будуть тільки ті місяці, в яких отримано дохід (прибуток).

До стажу для призначення пенсії «неоплачені» місяці не ввійдуть.

За бажання сплатити ЄСВ за нульові/збиткові місяці можна буде в добровільному порядку.

Поповнення в середовищі пенсіонерів-звільненців від ЄСВ

З 01.01.2021 р. «ЄСВ-звільняюча» ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ поширюватиметься в тому числі й на незалежних професіоналів. Крім того, сюди включили тих, хто одержує пенсію за вислугу років. Виходить, що з нового року від сплати ЄСВ «за себе» будуть звільнені ФОП, незалежні професіонали та члени фермерських господарств, які отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 10585, й отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

5 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі