1 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 128-IX. Набирає чинності 01.08.2020 р.
2 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 р. № 129-IX. Набирає чинності 01.08.2020 р.
3 Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» від 23.06.2020 р. № 317. Набирає чинності з 01.08.2020 р., але не раніше дня його офіційного опублікування.
Тестовий період: «крапля в морі»
Розпочнемо з того, що ми не втомлюємося повторювати, говорячи про ПРРО: їх застосування — не обов’язок, а лише право суб’єктів господарювання. ДПСУ говорить про повноцінний запуск роботи ПРРО вже з 1 серпня , поки що ж вона проводить «навантажувальні тести».
Водночас тільки 15 липня вона заявила про те, що надає для тестування безкоштовне програмне рішення «Програмний реєстратор розрахункових операцій (тестова версія)»4.
4 tax.gov.ua/media-tsentr/novini/426057.html
Воно може бути встановлене на будь-якому пристрої, що підтримує операційну систему Windows Vista SP2 і вище або Android 4.1 і вище.
17 липня головне податкове відомство заявило про появу іншого альтернативного продукту — «Фіскальний додаток пРРОсто (тестова версія)»5.
5 tax.gov.ua/media-tsentr/novini/426571.html
Він, у свою чергу, може бути встановлений на будь-якому пристрої, що підтримує операційну систему Android.
Обидві програми можуть використовуватися для реєстрації розрахункових операцій. За їх допомогою можна сформувати розрахунковий документ, фіскальний звітний чек і направити для фіскалізації на фіскальний сервер.
Скачати один із цих продуктів, обраний вами, можна за посиланням: tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/
Заявлено також, що обидві програми можуть використовуватися в період відсутності зв’язку з фіскальним сервером (автономний режим).
Тестові електронні ключі при цьому можна використовувати тільки до 01.08.2020 р. (категорія 109.24 ЗІР). Водночас ніхто не забороняє і під час тестування використовувати електронні ключі реальних платників (що ДПСУ підтверджує в іншому роз’ясненні в тій самій категорії).
Тестування проводиться щодня з 08:00 до 20:00 і продовжиться до 31.07.2020 р.
Чи достатньо такого короткого часу для того, щоб виявити (а головне — виправити) недоліки в таких програмах? Покаже час…
Направляти свої зауваження/пропозиції щодо функціоналу програмних рішень (у разі їх наявності) можна за адресою: prro@tax.gov.ua. Для вирішення технічних, методологічних питань необхідно звертатися за телефоном: 0 800 501 007.
Але ми б не радили поспішати використовувати ПРРО, а дочекатися позитивних відгуків від тих, хто вирішив усе ж поекспериментувати. Якщо ж ви й самі в числі тих, хто любить ходити в перших рядах, тоді ця стаття саме для вас .
У ній більш детально поговоримо про те, як реєстрація, зняття з реєстрації та використання ПРРО повинні виглядати по-хорошому.
Наказ № 317
Ним затверджено: (1) Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування ПРРО; (2) Порядок визначення діапазону, видачі, резервування, використання фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи ПРРО в режимі офлайн. Пропонуємо розглянути перший документ (роботі РРО в режимі офлайн присвятимо окрему статтю).
Реєстрація РРО. Після встановлення безкоштовного програмного рішення на відповідний пристрій такий ПРРО підлягає реєстрації. Зареєструвати його можна, використовуючи Електронний кабінет або будь-яке інше наявне у вас програмне забезпечення. Для реєстрації ПРРО потрібно подати заяву про реєстрацію ПРРО за формою № 1-ПРРО (додаток 1 до Порядку № 317) (ідентифікатор — J/F 1316602).
Про результати обробки заяви вам має бути направлена перша квитанція. Це повинно відбутися в день отримання заяви (якщо заява надійшла не пізніше 16:00 робочого (операційного) дня) або ж не пізніше наступного робочого дня (якщо заяву ви відправили після 16:00 робочого (операційного) дня).
У разі успішної реєстрації кожному ПРРО фіскальний сервер ДПС автоматично формує і присвоює фіскальний номер. Він являє собою унікальний числовий порядковий номер реєстраційного запису в Реєстрі ПРРО.
Такий номер не змінюється в разі перереєстрації ПРРО, внесення змін до відомостей про нього та зберігається за ПРРО до дати скасування його реєстрації.
Датою реєстрації ПРРО є дата формування його фіскального номера.
Для кожного ПРРО при присвоєнні йому такого номера та внесенні його до Реєстру фіскальний сервер формує першу порцію діапазону фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам, електронним фіскальним звітним чекам6 і повідомленням, передбаченим при роботі ПРРО в режимі офлайн.
6 Детальніше про які ви могли прочитати у статті «Нові форми фіскальних чеків з 1 серпня: аналізуємо наказ № 306» минулого номера нашого журналу.
У категорії 109.24 ЗІР податківці уточнюють, що перша порція налічує 2000 номерів. Така кількість може бути збільшена за заявою суб’єкта господарювання, виходячи з розрахунку максимальної кількості розрахункових документів (чеків), які формуються ПРРО в режимі онлайн протягом 36 годин безперервно протягом календарного року.
Про реєстрацію ПРРО вам направляється друга квитанція із зазначенням присвоєного при реєстрації фіскального номера ПРРО та першої порції діапазону фіскальних номерів.
При несприятливому сценарії (за наявності підстав для відмови в реєстрації ПРРО — наведені в п. 6 розд. ІІ Порядку № 317) ви отримаєте повідомлення про відмову в реєстрації ПРРО із зазначенням підстав для такої відмови.
Для того, щоб внести дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, які використовуються ПРРО, до Реєстру, необхідно подати повідомлення про надання інформації щодо електронного підпису відповідно до пп. 11 — 13 розд. ІІІ Порядку № 5577. Їх розгляд та інформування про обробку проходить аналогічно зазначеному Порядку.
Проводити розрахункові операції на ПРРО певна особа може з використанням свого електронного підпису або електронної печатки суб’єкта господарювання, на якого зареєстроване ПРРО, після внесення даних про сертифікати до Реєстру за умови дійсності сертифіката відкритого ключа.
Порядок перереєстрації РРО регулюють пп. 8 — 11 розд. ІІ Порядку № 317.
Виявлення несправностей ПРРО, його викрадення або компрометація особистого ключа. З такими подіями побажаємо вам не стикатися, але все-таки озброїмо вас на випадок, якщо вони відбудуться.
Виявивши такий факт, суб’єкт господарювання зобов’язаний протягом дня направити до податкової, виробнику ПРРО та/або в сервісний центр (за наявності) повідомлення про виявлення несправностей ПРРО за формою № 2-ПРРО (додаток 2 до Порядку № 317).
На період виходу з ладу ПРРО розрахункові операції не здійснюють до моменту усунення несправностей або підключення резервного РРО.
Якщо в такому повідомленні зазначено, що ПРРО має несправність, до Реєстру вноситься відмітка про те, що ПРРО є несправним. Після усунення несправностей для відновлення роботи ПРРО потрібно подати заяву № 1-РРО з позначкою «Відновлення роботи». Якщо таку заяву не подати протягом місяця, до Реєстру буде внесено запис про скасування реєстрації ПРРО.
Скасування реєстрації ПРРО. Є й інші випадки, в яких реєстрацію ПРРО скасовують. Це можливо як за вашим бажанням, так і примусово.
У першому випадку необхідно подати податківцям заяву № 1-РРО з відміткою «Скасування реєстрації».
Випадки, в яких реєстрація ПРРО автоматично скасовується фіскальним сервером, наведені в п. 3 розд. ІІІ Порядку № 317. Якщо якийсь із них утілиться в життя, «потерпілому» повинні направити через Електронний кабінет повідомлення про скасування реєстрації ПРРО із зазначенням підстав.
Використання РРО. Далі перейдемо до корисного використання ПРРО. Майте на увазі: застосовувати ПРРО можна тільки в тій господарській одиниці, дані про яку внесені до Реєстру щодо такого реєстратора.
Його правилам присвячений розд. IV Порядку № 317.
В обов’язки суб’єктів, які погодилися (чи погодяться) використовувати ПРРО, поставлено:
— застосовувати тільки переведені у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстровані в Реєстрі і не виключені з нього, з дотриманням порядку їх застосування, встановленого законодавством;
— проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
— надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ установленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі;
Електронна форма передбачає у тому числі, але не виключно, відтворення на дисплеї, на якому встановлено ПРРО, QR-коду, який дає змогу особі його зчитати та ідентифікувати з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться, та/або надсилання електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти.
— щодня засобами ПРРО створювати в електронній формі фіскальні звітні чеки / фіскальні звіти в разі здійснення розрахункових операцій і подавати їх на фіскальний сервер засобами телекомунікацій;
— направляти створені ПРРО електронні розрахункові документи і повідомлення для їх реєстрації та довгострокового зберігання на фіскальний сервер;
— створювати контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання на ПРРО при здійсненні розрахункових операцій у режимі офлайн — до моменту передання розрахункових документів, електронних фіскальних звітних чеків на фіскальний сервер;
За ідеєю, жодні додаткові дії тут потрібні не будуть: ПРРО повинні забезпечувати таке зберігання в автоматичному режимі.
— проводити розрахункові операції через ПРРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Відкриваючи робочу зміну, особа, яка здійснює розрахункову операцію, повинна сформувати Повідомлення про відкриття зміни ПРРО за формою № 3-ПРРО (додаток 3 до Порядку № 317).
Електронний документ про відкриття зміни фіскальний сервер реєструє шляхом присвоєння йому номера, який є номером зміни. Його повідомляють заявнику в другій квитанції.
На одному ПРРО може бути відкрита одночасно тільки одна зміна. При цьому протягом однієї зміни може бути сформований один фіскальний звітний чек / фіскальний звіт.
Зате протягом дня дозволено відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.
Для закриття робочої зміни особа, яка здійснює розрахункову операцію, формує фіскальний звітний чек / фіскальний звіт за таку зміну та направляє його на реєстрацію на фіскальний сервер.
Протягом робочої зміни ПРРО працює в режимі онлайн-обміну даними з фіскальним сервером. У цьому режимі він забезпечує одноразове внесення на фіскальний сервер даних про кожну окрему розрахункову операцію.
Фіскальний сервер реєструє отримані від ПРРО в такому режимі електронні розрахункові документи, фіскальні звітні чеки, фіскальні звіти та повідомлення. При цьому сервер присвоює таким документам фіскальний номер / номер зі збереженням даних про виконання розрахункової операції в системі обліку даних РРО.
Р. S. На окрему увагу заслуговує порядок роботи ПРРО в режимі офлайн. Йому присвятимо окрему статтю одного з найближчих номерів.