Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Повідомлення про прийняття на роботу: щодо директора вже не потрібно

Александрова Олеся, експерт з кадрових і податкових питань
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 11
Друк
На запитання: «чи потрібно, приймаючи на роботу директора, подавати на нього повідомлення про прийняття на роботу?», тепер є інша правильна відповідь. Ні, не потрібно. Відповідні зміни внесені до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413 постановою КМУ від 12.02.2020 р. № 188 (далі — постанова № 188). Деталі — у нашій статті.

Директори без повідомлення. Раніше жодних винятків у частині подання повідомлення про прийняття працівника на роботу (далі — Повідомлення) керівних осіб підприємства нормативно-правові акти (у тому числі постанова № 188) не містили.

Щоправда, це питання «у вузьких колах» усе-таки обговорювалося. Спори про те, потрібно / не потрібно подавати Повідомлення про прийняття на роботу директора виникали з тієї причини, що податківці спочатку отримували аналогічні відомості від держреєстратора, а вже потім (повторно) від роботодавців з Повідомлення*.

* Про це ми писали в статті «Повідомлення про прийняття на роботу на директора: потрібно чи ні?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 11).

Але раціональність — не коник нашого законодавства. А якщо читати, як написано, то подавати Повідомлення потрібно в будь-якому випадку. Адже директор, незважаючи на свій особливий статус, усе ж найманий працівник.

У цьому ключі (при прийнятті на роботу керівника Повідомлення формувати на нього потрібно обов’язково) Мінсоцполітики висловлювалося в листі від 18.09.2015 р. № 14209/0/14-15/13.

ДФСУ про це говорила в листах від 02.10.2015 р. № 20929/6/99-99-17-03-03-15 і від 28.10.2015 р. № 22788/6/99-99-17-03-03-15.

І ось, нарешті, КМУ наважився змінити практику подання Повідомлення на директорів. У результаті вимоги ч. 3 ст. 24 КЗпП залишаються незмінними: працівник не може бути допущений до роботи без:

— укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника або уповноваженого ним органу

і

— повідомлення податківців про прийняття працівника на роботу.

Але тепер Повідомлення не потрібно подавати при прийнятті на роботу:

1) керівника підприємства, установи, організації;

а також

2) члена виконавчого органу господарського товариства.

Відповідно якщо виконавчий орган товариства є колегіальним (дирекція), то немає необхідності подавати Повідомлення як щодо генерального директора, так і щодо інших членів такого органу («простих» директорів).

Для таких випадків повідомленням вважатиметься отримання податківцями відповідних відомостей у ЄДР. У чому сам роботодавець безпосередньої участі не бере — його завдання подати відповідні відомості держреєстраторові/нотаріусу.

Зверніть увагу: постанова № 188 набрала чинності 05.03.2020 р. Отже, якщо директор допущений до роботи в цю дату або пізніше, Повідомлення на нього подавати вже не потрібно. Але якщо директор допущений до роботи раніше цієї дати, Повідомлення подавати на нього потрібно було, інакше підприємству можуть загрожувати штрафи.

Щодо інших працівників потрібно продовжувати формувати Повідомлення за формою, наведеною в додатку до постанови № 413 (ср. ).

Повідомлення на працівників: «нагадувалка». Нагадаємо, що роботодавець може подати Повідомлення (на вибір): засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб; на паперових носіях разом із копією в електронній формі; на паперових носіях, якщо трудові договори укладені не більше ніж з 5 особами.

Повідомлення потрібно подати після видання наказу (розпорядження) про прийняття на роботу, але до моменту фактичного допуску працівника до роботи.

Подавати Повідомлення день у день допустимо тільки в тому випадку, якщо працівник буде допущений до роботи після прийняття податківцями Повідомлення, що підтверджено документально.

Запам’ятайте. Ви формуєте Повідомлення, якщо працівника приймаєте:

— на невизначений строк (безстроковий трудовий договір);

— на визначений строк, установлений за погодженням сторін;

— на час виконання певної роботи;

— за контрактом (див. лист Мінсоцполітики від 29.06.2016 р. № 814/13/84-16);

— на основне місце роботи або за сумісництвом. Причому незалежно від того, внутрішнім чи зовнішнім буде таке сумісництво.

Іншими словами, якщо ви видаєте наказ (розпорядження) про прийняття на роботу будь-якої особи, отже, потрібно обов’язково подати на неї Повідомлення.

Відповідальність за неподання Повідомлення. За неподання Повідомлення може бути накладений штраф 4723 грн (абзац дев’ятий ч. 2 ст. 265 КЗпП). Уточнимо цей момент.

Узагалі, на думку Держпраці, допуск працівника до роботи до подання Повідомлення прирівнюється до фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору. А за це порушення розмір фінсанкцій зовсім інший (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП)**.

** Деталі знайдете в статтях: «Трудові штрафи на новий лад» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 6), «Три «пункти» щодо трудового законодавства від Держпраці» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 7).

Але тут є нюанс. У ч. 3 ст. 24 КЗпП установлені дві окремі умови, після виконання яких працівник може бути допущений до роботи.

Перша — роботодавцем виданий наказ (розпорядження) про прийняття на роботу, який фіксує факт укладення трудового договору.

Друга — направлено податківцям Повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Дотримуючись цієї логіки, доходимо висновку: неподання Повідомлення в податкову «коштує» лише 1 МЗП — 4723 грн (абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП). За умови підтвердження наявності трудових відносин із цим працівником іншими документами. Про це свідчить і судова практика (наприклад, постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019 р. у справі № 2040/5442/18).

Нагадаємо, тепер штраф у розмірі 1 МЗП застосовується не за всю сукупність «інших» порушень, які були виявлені в роботодавця, а за кожне таке порушення.

Повторне порушення інших вимог трудового законодавства призводить до штрафу в розмірі 2 МЗП за кожне таке порушення.

Крім того, пам’ятайте про адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КпАП).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі