Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Як закрити експорт, коли покупець ліквідується?

Павленко Олексій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 12
Друк
Підприємство (продавець) у березні 2019 року експортувало товар на умовах відстрочення платежу. Покупець на зв’язок не виходив, почали його розшукувати, виявилося, що він перебуває в стадії ліквідації. Продавець подав заяву на включення його до списку кредиторів і тепер чекає на закінчення процедури. Але наприкінці березня минає строк надходження валютної виручки. Як уникнути нарахування пені за її ненадходження? Давайте думати разом.

Ситуація, безумовно, не з приємних, оскільки шансів на оплату цього боргу підприємству власне покупцем-нерезидентом мало, а вчасно — і поготів.

«Судний» шлях. Спочатку згадаємо, що згідно з ч. 7 ст. 13 Закону про валюту* перебіг 365-денного строку призупиняється, якщо: 1) суд, міжнародний комерційний арбітраж прийняв до розгляду позовну заяву резидента про стягнення з нерезидента заборгованості за експортним контрактом або 2) уповноважений орган відповідної країни прийняв до провадження документ про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку.

* Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII.

З дня прийняття до розгляду заяви (прийняття до провадження відповідного документа) перебіг строку призупиняється і пеня за порушення строку в цей період не нараховується. Проте якщо суд/міжнародний арбітраж ухвалить рішення про відмову в позові (або уповноважений орган — про відмову в стягненні) — повністю або частково, відлік строку поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожен день прострочення, включаючи період, на який цей строк був призупинений.

Отже, перше, що можна спробувати зробити, — це подати позов до суду (або міжнародного комерційного арбітражу), щоб хоча б відстрочити нарахування пені на якийсь строк, протягом якого намагатися вирішити питання або шляхом витискування коштів з «нерезу», який ліквідується, або якимось іншим шляхом (див. нижче). Позов можна подати й до вітчизняного суду, якщо умови контракту дозволяють.

Водночас варто спочатку оцінити можливість відмови в позові, а також порівняти витрати, пов’язані з таким судовим шляхом, із сумою втрат від пені та/або витрат на інші можливі варіанти вирішення цієї проблеми з боргом за експорт.

Зміна дебітора. Цей шлях передбачає заміну нерезидента-покупця на іншого боржника (теж нерезидента!), який і перерахує кошти підприємству замість покупця, що ігнорує свій розрахунковий обов’язок. Закривши таким чином борг за поставлений експорт. Замінити боржника можна різними способами. Найпростіший: шляхом оформлення переведення боргу за експортним контрактом на нового боржника (але теж нерезидента).

Безумовно, відповідний документ про переведення боргу (договір, угода тощо) має бути погоджений з підприємством-експортером. І останній повинен мати його копію (або один з примірників), щоб пояснити банку, чому кошти за експорт надійшли не від покупця, а від іншого нерезидента.

До речі, Інструкція № 7** у нормах, присвячених завершенню валютного нагляду за експортною операцією (див. п.п. 2 п. 9 розд. ІІІ), говорить про зарахування коштів на поточний рахунок резидента, що надійшли від нерезидента. Тобто важливо, щоб кошти надійшли від нерезидента. Але при цьому не важливо, буде це нерезидент-покупець чи абсолютно інший нерезидент (нехай навіть з іншої держави).

** Затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7.

А ось надходження коштів від іншого резидента тут виключається!

Зміна кредитора. Можна підійти до вирішення проблеми з іншого боку — замінити кредитора на «камікадзе». Для цього потрібно укласти договір відступлення права вимоги боргу (цесії) між експортером (первісним кредитором) і новим кредитором-резидентом.

А ось відступити право вимоги нерезиденту неприпустимо, оскільки потім первісному кредиторові доведеться всю суму боргу виплатити до бюджету у вигляді пені! І це навіть якщо йому за відступлення нерезидент — новий кредитор заплатить повну суму боргу за експортним контрактом. Оскільки така підстава для зняття заборгованості з валютного нагляду в Інструкції № 7 відсутня.

Зате п.п. 6 п. 9 розд. ІІІ Інструкції № 7 передбачає, що в разі заміни кредитора в зобов’язанні за операцією з експорту товарів валютний нагляд припиняється після зарахування на поточний рахунок резидента — нового кредитора в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента-боржника за поставлений резидентом — первісним кредитором товар, і за наявності документів про заміну кредитора в зобов’язанні за операцією з експорту товарів. А оскільки до нового кредитора переходять усі права та обов’язки первісного кредитора, то новий приймає на себе й усю відповідальність за несвоєчасне проведення розрахунків. Цей момент особливих сумнівів не викликає. Тим паче, що й дата зняття операції з нагляду вже буде прив’язана (див. вище) до надходження коштів саме на його рахунок. Проте при цьому новий кредитор, щоб не потрапити під пеню, повинен «зникнути» (або зуміти «вибити» з нерезидента борг у подвійному розмірі)…

Незначна сума і розмноження кредиторів. Нагадаємо, що згідно з п.п. 1 п. 9 розд. ІІІ Інструкції № 7 операція знімається з нагляду, якщо сума незавершених розрахунків за операції з експорту товарів не перевищує незначної суми. Така сума становить зараз еквівалент 150 тис. грн, а з 28.04.2020 р. (дати набрання чинності Законом України від 06.12.2019 р. № 361-IX) становитиме вже 400 тис. грн!

Курс НБУ для цих цілей перерахунку валюти контракту в гривню береться на дату останньої з подій (платежу/постачання).

Якщо сума боргу вписується в 150 тис. грн (що малоймовірно), то можна розслабитися, а якщо в 400 тис. грн — то з 28 квітня пеня вже нараховуватися не повинна. Можна заплатити частину боргу, залишивши боргом за контрактом суму, яка не перевищує незначну, — нагляд тоді повинні зняти.

Якщо (що ймовірніше) сума буде більшою, є ще такий ризиковий варіант: через відступлення боргу по частинах декільком резидентам роздрібнити борг на суми, кожна з яких буде менше за незначну. Відступлення частин боргу законодавчо не заборонено і згоди боржника не вимагає. Водночас такий шлях небезпечний, оскільки банк може і не зняти ці дрібні суми з валютного нагляду, мотивуючи тим, що п.п. 1 п. 9 говорить не про конкретного кредитора, а про експортну операцію. Плюс — можуть спробувати «пришити» й дроблення експортної операції (див. п.п. 5 п. 3 розд. І Інструкції № 7). Проте залежно від конкретних умов можна й не потрапити під дроблення.

Та все ж такий спосіб достатньо ненадійний і загрожує негативними наслідками.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі