Теми статей
Обрати теми

Кабміну — владу над «карантинними» обмеженнями та пільгами

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
У першу неділю жовтня набрав чинності Закон № 909*. Судячи з назви, його «наповнення» має бути пов’язане з Держбюджетом-2020. Але як виявилося, не лише з ним….

* Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»» від 17.09.2020 р. № 909-IX.

Прийнятий 17 вересня Закон № 909 був опублікований 3 жовтня і набрав чинності наступного дня після свого опублікування — 4 жовтня.

Норму, що схвилювала бухгромадськість, «імплантували» в п. 4 Прикінцевих положень цього Закону:

«У період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право КМУ скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи».

Про що йдеться? Явно не про питання держбюджету.

Фактично КМУ надали право скорочувати строки, на які законами України img 1 встановлювалися / надавалися «карантинні»: обмеження, заборони, пільги та гарантії.

При цьому суб’єктність «одержувачів» обмежень / заборон / пільг / гарантій не визначена. Відповідно виникає запитання: прав/обов’язків держорганів це теж стосується? Може, наприклад, КМУ зараз узяти й скоротити строк дії того ж перевірочного мораторію** (читай: «карантинного» обмеження на проведення документних і фактичних перевірок)? Або штрафного мораторію?

** Про ці та інші преференції, дія яких «прив’язана» до закінчення карантину, ви могли прочитати у статті «(НЕ) кінець карантину: згадуємо про головне» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25).

Не зрозуміло. Норму сформульовано не чітко. Тому «можливо все».

Доведеться відштовхуватися від практики. Благо на момент набрання чинності цим Законом КМУ ще ні до чого «не доклав свою руку». Але тепер на кожне його засідання доводиться чекати з великим трепетом img 2

Зауважимо: ідею попрощатися з тим же перевірочним мораторієм ВРУ просувала й за допомогою інших законопроєктів. Зокрема, це передбачає гучний проєкт № 4101***.

*** Детальніше з яким ми знайомили вас у статті «І знову здрастуйте», або Чергові правки із законопроєкту № 4101» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 39 (див. підрозділ 3 розділу «Адміністрування»).

Але, враховуючи те, що парламент зараз «малоактивний», на зміни із цього боку зараз чекати не доводиться.

Найближче (і єдине!) пленарне засідання ВРУ в жовтні заплановане на 20.10.2020 р.

Але, як ми вже сказали, «удар» теоретично замість законодавця тепер може завдати КМУ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі