Теми статей
Обрати теми

«І знову здрастуйте», або Чергові правки із законопроєкту № 4101

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Вересень, 2020/№ 39
Друк
Податкова реформа — 2020 продовжує вирувати. Кабмін вніс у ВРУ свій проєкт змін до ПКУ (законопроєкт № 41011). Незважаючи на те, що проєкт ще не був прийнятий навіть у першому читанні, ймовірність того, що він утілиться в життя, достатньо висока. Тому пропонуємо зазирнути до нього і поглянути, на які зміни варто чекати.

1 w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4 1?pf3511=69946

Які зміни пропонуються законопроєктом № 4101.

Адміністрування. 1. Стягнення податкового боргу (п. 95.5 ПКУ). Планується надати податківцям безвідносне право (зараз воно з’являється, зокрема, якщо сума боргу перевищує 5 млн грн) без рішення суду стягувати податковий борг за рахунок готівки, що належить платникові податків, та/або коштів на його банківських рахунках. Але! Це стосуватиметься тільки податкового боргу за зобов’язаннями, які платник самостійно задекларував у податкових деклараціях/уточнюючих розрахунках. Тобто щодо грошових зобов’язань, які не підлягають оскарженню.

2. Доступ до банківської таємниці. Для стягнення податкового боргу передбачається наділити податковий орган правом (п.п. 20.1.5 ПКУ) отримувати доступ до банківської таємниці «на його письмову вимогу з питань виконання рішення суду про стягнення коштів платника податків, що має податковий борг, в рахунок погашення такого податкового боргу». Тобто достатньо буде того, що в податківців є судове рішення про стягнення коштів платника в рахунок податкового боргу. І тоді вже на письмову вимогу банк повинен буде надати їм не лише інформацію про наявність у платника банківських рахунків, але й про: (1) стан рахунків боржника; (2) рух коштів та операцій на рахунках боржника за конкретний проміжок часу; (3) залишок коштів на банківському рахунку; (4) договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.

3. Карантинний мораторій на перевірки (п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Кабмін вирішив, що пора цей мораторій згортати img 1.

Хочуть прописати, що мораторій на документальні та фактичні перевірки податківців буде тривати не по останній календарний день місяця закінчення карантину, як це передбачено зараз, а по дату набрання чинності Законом (який буде прийнятий на базі обговорюваного зараз нами законопроєкту № 4101). Тобто з моменту набрання чинності Законом дія перевірочного мораторію припиниться. При цьому уточнюється, що документальні планові перевірки, проведення яких згідно з планом-графіком було заплановане на період «карантинного мораторію» (з 18 березня 2020 року по день набрання чинності Законом) і які не були розпочаті, виключаються з плану-графіка планових документальних перевірок на 2020 рік.

Аналогічно — і мораторій на перевірки ЄСВ діятиме по дату набрання чинності Законом, а не по останній календарний день місяця закінчення карантину.

Зазіхати на штрафний мораторій (за низку податкових порушень і порушення, пов’язані з несвоєчасною (неповною) сплатою ЄСВ і поданням ЄСВ-звітності) КМУ, на щастя, не став. Тобто в нього є всі шанси дожити до кінця строку дії карантину.

Знову ж таки, у нас є ще один перевірочний мораторій — у Законі № 5332. Він не стосується податківців і обмежує лише планові перевірки (за низкою винятків)3. Так ось, його КМУ теж «укорочувати» не планує img 2.

2 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX.

3 Детальніше про нього можете прочитати в статті «Карантин зразка «вересень-жовтень»: зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 36).

4. Списання штрафів і пені за податковим боргом. Планується встановити перехідну норму — якщо платник погасить податковий борг (без штрафних санкцій та пені) в повному обсязі протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом, що виник станом на 01.03.2020 р. і залишився непогашеним на 01.09.2020 р., штрафні санкції та пеня підлягають списанню.

5. Оскарження рішень про призупинення реєстрації податкових накладних, відмову в урахуванні Таблиці, включення в число ризикових платників. По-перше, прямо передбачається можливість оскаржити рішення про включення платника в число ризикових. По-друге, встановлюється строк розгляду скарг — 10 календарних днів з дня їх надходження. Без можливості продовження. Скарги розглядатимуться без участі уповноваженої особи Мінфіну.

Податок на прибуток. 1. Перенесення «старих» збитків. Хочуть ввести обмеження на перенесення «старих» збитків. Щоб їх можна було переносити не більше 5 послідовних звітних років.

Вперше ця норма буде застосовуватися за результатами декларування податку за 2021 рік з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування, яке виникло починаючи з 2016 року.

2. Відсотки за борговими зобов’язаннями за операціями з нерезидентами. Планується, що для цілей податку на прибуток такі відсотки візьмуть участь у витратах тільки в періоді їх погашення (а не нарахування — як це передбачено правилами бухобліку). У зв’язку із цим (1) у періоді нарахування відсотків (нарахування їх у бухобліку) — застосовується збільшуюча різниця на суму таких відсотків; (2) у періоді їх сплати — зменшуюча.

3. Постійні представництва нерезидентів, КІК, нерезидентські доходи із джерелом походження в Україні. Планується перенести строки введення новацій, передбачених Законом № 4664 (більш відомим як законопроєкт № 1210).

4 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків…» від 16.01.2020 р. № 466-IX.

ПДВ. 1. Дата виникнення податкових зобов’язань. У планах — підкоригувати п. 187.1 ПКУ. Таку подію, як «дата відвантаження», хочуть замінити на «дату постачання». Виходить, ПН можна складати за датою переходу до покупця ризиків та вигод, пов’язаних з товаром, а не вибуття товару зі складу постачальника. Поглянемо, чи доживе ця норма до прийняття остаточного тексту Закону.

2. Дата виникнення ПЗ, якщо платник використовує електронний документообіг. Планують законодавчо закріпити, що вважати датою оформлення електронного документа: дату його підписання чи дату складання (адже в електронному документі видно дату його підписання). Орієнтир — дата складання документа.

3. Нарахування «компенсуючих» ПЗ. Норми для сільського господарства. У разі загибелі у зв’язку з форс-мажорними обставинами сільськогосподарських рослин, насаджень, тварин — не потрібно буде донараховувати компенсуючі ПЗ, оскільки це не вважатиметься операцією постачання.

Ставки акцизного податку, екологічного податку, ренти — планується їх чергова індексація (підвищення).

Сплата ЄСВ підприємцем, який одночасно є найманим працівником. Ви вже знаєте, що з 01.01.2021 р. у ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ з’явиться пряме звільнення від ЄСВ «за себе» для: 1) ФОП-єдиноподатників; 2) ФОП-загальносистемників; 3) незалежних професіоналів (адвокатів, нотаріусів тощо), які, крім бізнесу, працюють як наймані працівники за трудовим договором!

Звільнені від сплати ЄСВ «за себе» вони будуть за ті місяці, за які роботодавець за основним місцем роботи сплатив ЄСВ за них у розмірі не менше мінімального страхового внеску (22 % від мінзарплати)!5

5 Детальніше про це ви можете прочитати в статті «Зміни щодо ЄСВ «за себе»: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 23).

Для загальносистемників відразу напрошується оптимізація. Неозброєним оком видно, що якщо обзавестися місцем роботи, можна пристойно заощадити на сплаті ЄСВ з підприємницького чистого доходу. КМУ «поспішає на допомогу»… Пенсійному фонду. «Крамничку» хочуть прикрити — для ФОП на загальній системі та незалежних професіоналів.

Планується встановити, що якщо підприємницький дохід/дохід від незалежної профдіяльності більше отримуваної зарплати за основним місцем роботи, то з «вершка» (в межах максимальної оподатковуваної ЄСВ суми) потрібно заплатити ЄСВ.

Списання ЄСВ щодо «сплячих» ФОП: «+» 60 днів. Строк подання заяви про припинення діяльності (для списання ЄСВ-боргів) хочуть продовжити на 60 днів. Її можна подавати протягом 150 днів, які відлічуються від 3 червня (зараз — 90 днів, та вони вже спливли)6.

6 Більше деталей знайдете в статті «Сплячим» ФОП продовжать строки списання ЄСВ-боргів» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 38).

Податок на нерухоме майно. Планується встановити, що звільнення від сплати не застосовується до об’єкта/об’єктів нерухомості, які здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку та за іншими цивільно-господарськими договорами.

Акцизний податок. Хочуть закріпити ті норми, які ще планувалися проєктом № 2524 (Закон № 7867), але які тоді так і не були проголосовані. Зокрема, для суб’єктів господарювання, які до 23.05.2020 р. не підпадали, а з цієї дати стали підпадати під визначення платника акцизного податку згідно з п.п. 212.1.15 ПКУ, планується встановити строк їх реєстрації платниками (до 30 листопада 2020 року); можливість безакцизного поповнення залишків об’ємів палива, а також перехідні штрафні послаблення.

7 Закон України від 14.07.2020 р. № 786-IX.

Також перехідні норми встановлено для платників, що мають залишки палива, які віднесені до підакцизних з 23.05.2020 р.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі