Головний герой нашої розповіді — Закон № 904 — 12 жовтня був підписаний Президентом, 13 жовтня офіційно опублікований (у газеті «Голос України», 2020, № 189), а 14 жовтня набрав чинності. А введений у дію він буде 14.01.2021 р. (згідно з п. 1 розд. ІІ Закону).
Цей Закон покликаний урегулювати на постійній основі питання електронної (дистанційної) роздрібної торгівлі ліками.
Нагадаємо, що зараз така торгівля дозволена як тимчасовий захід на період введеного КМУ карантину (карантин поки встановлено до кінця 2020 року) — на умовах, визначених п. 271 Ліцензійних умов № 929**.
Виходить, що з 14.01.2021 р. у цьому питанні торговцям потрібно буде переорієнтовуватися на вимоги оновленої ст. 19 Закону № 123*** (до якої і вносить зміни Закон № 904, що коментується).
*** Закон України «Про лікарські засоби» від 04.04.96 р. № 123/96-ВР.
Знову ж таки, як «не все те золото, що блищить…», так і не все те електронна торгівля, що «з використанням вебсайту». Ви можете використовувати вебсайт для надання споживачеві інформації про наявність ліків і навіть для бронювання їм ліків у конкретному пункті продажу (що не призводить до виникнення в покупця обов’язку їх прийняти й оплатити, адже правочин ніхто не вчиняв). При цьому сам правочин (купівля-продаж) здійснюватиметься в стаціонарному об’єкті торгівлі (аптеці). Це не буде електронною торгівлею, при якій правочини здійснюються в електронній формі. Це — звичайна торгівля.
Що таке електронна торгівля, електронна комерція — дивитися потрібно у Законі № 675****.
**** Закон України «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 р. № 675-VIII.
Але повернімося до електронної торгівлі ліками (виходить, реалізації лікарських засобів дистанційним способом шляхом здійснення електронних правочинів з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем).
Закон № 904 дозволить суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами:
— здійснювати електронну роздрібну торгівлю такими засобами (за винятком окремих категорій ліків);
— організовувати та здійснювати доставку ліків кінцевим споживачам, у тому числі із залученням на договірних засадах операторів поштового зв’язку, які повинні дотримуватися умов зберігання медикаментів.
Для можливості торгувати дистанційно суб’єкт господарювання повинен виконати низку вимог, наведених у новоприбулій ч. 4 ст. 19 Закону № 123 (ср. ).
Зокрема, він має бути внесений до Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
За ті 3 місяці, поки Закон перебуває в статусі «набрав чинності, але не введений у дію» МОЗ повинен буде затвердити порядок ведення Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, та опис, зображення і порядок використання логотипа для ідентифікації ліцензіатів, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками, у свою чергу, буде зобов’язана сформувати й вести такий Перелік і розміщувати його у вільному доступі на своєму офіційному вебсайті.
Доставку лікарських засобів можна буде здійснювати виключно з аптечних закладів суб’єктів господарювання, внесених до зазначеного Переліку.
Але не всі ліки можна буде продавати дистанційно. Згідно з ч. 6 ст. 19 Закону № 123 забороняється електронна роздрібна торгівля та доставка кінцевому споживачу:
1) лікарських засобів, реалізація (відпуск) яких громадянам здійснюється за рецептами лікарів (крім відпуску таких лікарських засобів за електронним рецептом у порядку, встановленому МОЗ);
2) лікарських засобів, обіг яких відповідно до закону здійснюється за наявності ліцензії на провадження діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
3) сильнодіючих, отруйних, радіоактивних та імунобіологічних лікарських засобів, перелік яких визначається МОЗ.
Суб’єкт господарювання, що має право здійснювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами, може додатково використовувати електронні медичні інформаційні системи, підключені до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я.
При використанні електронної медичної інформаційної системи, підключеної до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я, що надає змогу отримувати замовлення від користувачів такої системи, така система повинна містити:
1) посилання на офіційний сайт органу ліцензування, на якому розміщено Перелік суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами;
2) опцію надання консультації фармацевта суб’єкта господарювання, що має право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами (за потреби), під час замовлення лікарського засобу через вебсайт електронної медичної інформаційної системи.
Важливо: згідно з ч. 8 ст. 19 Закону № 123 встановлення обов’язкової мінімальної кількості лікарських засобів та розміру мінімального замовлення при здійсненні електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами забороняється.
Електронний торговець лікарськими засобами зобов’язаний забезпечувати конфіденційність персональних даних споживачів згідно з вимогами законодавства.