* Інформаційний лист ДПСУ від 08.04.2020 р. № 9 (www.tax.gov.ua/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/).
Спочатку освіжимо в пам’яті правильні ліміти доходу єдиноподатників, за які не можна виходити за підсумками 2020 року. Вони наведені в п. 291.4 ПКУ:
— група 1 — не більше 1 млн грн;
— група 2 — не більше 5 млн грн;
— група 3 (юрособи і ФОП) — не більше 7 млн грн.
А тепер «сфантазовані» податківцями ліміти доходу з «раннього» квітневого Інформаційного листа № 9:
— група 1 — не більше 824043,72 грн;
— група 2 — не більше 4 120218,58 грн;
— група 3 (юрособи і ФОП) — не більше 6497267,76 грн.
Ви запитаєте, чому «раннього» листа? Тому що є ще й «пізній». Але про це… трохи пізніше .
Так ось, що робити із цією «бідою»? Перевищення єдиноподаткового ліміту — це дуже неприємно. А якщо ще й зі скиданням з ЄП заднім числом після декількох років. Тут уже навіть «сміливий заєць» замислиться, що, може, краще все-таки зупинитися на «намальованих» податківцями підступах.
Але… давайте ознайомимося з фактами.
Факт 1
Якщо ми відкриємо зараз на сайті податківців** Інформаційний лист № 9, через який увесь цей сир-бор, то зі здивуванням виявимо, що на місці таблички з «обрізаними» лімітами доходів зараз… порожнє місце.
** www.tax.gov.ua/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/
Виходить, податківці його непомітно підправили. І зараз до нашої уваги пропонується вже «пізній» варіант цього ж листа, в якому навіть натяку на те, що підвищені ліміти застосовуються пропорційно дням, які залишилися у 2020 році, немає.
Тобто корінь проблеми «був, та загув».
Факт 2
Ще один ретранслятор перебігу думок податківців — Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс ДПСУ.
Ми його називаємо зазвичай ЗІР (zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques).
Уже в травні податківці розмістили в ньому роз’яснення, яке ми сприйняли як відмову від спірного підходу з «раннього» Інформаційного листа № 9. У ньому (роз’ясненні) абсолютно справедливо зазначено, що платники ЄП з 02.04.2020 р. дотримуються нових річних граничних обсягів доходів, які — увага! — визначаються за період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. (включно). А не пропорційно дням, які залишилися до кінця року.
Роз’яснення наведено в категорії 107.02.01 ЗІР.
Чомусь це роз’яснення потрапило до розділу для групи 4 ЄП 107.02, але в ньому йдеться саме про єдиноподатників груп 1 — 3. І такий промах не є критичним.
Факт 3
Немає жодних гарантій, що податківці самі не проігнорують роз’яснення в ЗІР. Тобто потрібно орієнтуватися передусім на «першоджерело». Так ось, у ПКУ навіть натяку на те, що ліміт доходу розподіляється пропорційно дням календарного року, немає. ПКУ говорить про те, що — протягом календарного року дохід не повинен перевищувати встановлених лімітів.
Тобто важлива точка відліку, з якої накопичується дохід. Ця точка — 1 січня року. А якщо це «новонароджений» ФОП, то дата реєстрації. Важлива техніка визначення доходу: «касовий» метод; що включаємо / що не включаємо тощо. Важлива накопичена сума такого доходу з 1 січня року (або дати держреєстрації в поточному році). І важлива гранична сума доходу з п. 291.4 ПКУ, після досягнення якої таким доходом «загоряється червона лампочка».
Усе. Жодних денних, квартальних тощо лімітів немає й ніколи в історії єдиного податку не було!
Тому вважаємо, що «обрізані» ліміти доходів (див. вище) — це випадкова вигадка податківців, не ґрунтована на вимогах ПКУ. І від цієї вигадки податківці, як ми бачимо, принаймні на центральному рівні вже відмовилися. Тому починаючи з квітня орієнтуємося на нові межі доходу з ПКУ: 1, 5 і 7 млн грн — для груп 1, 2 і 3 відповідно.
Особливо обережним за традицією можна порекомендувати отримати на свою адресу письмову індивідуальну податкову консультацію.
Ну й на завершення ще про одну сумнівну ідею податківців. Стосується вона тих ФОП, які на єдиний податок зайшли «усередині» року із загальної системи оподаткування. Раніше в податківців було цілком адекватне роз’яснення, що в такому разі дохід — для цілей порівняння з граничною величиною — потрібно розраховувати з початку року. Тобто дохід на загальній системі (приведений до єдиноподаткових правил) + власне дохід, отриманий на ЄП.
Зараз цю консультацію віднесли до нечинних. А на її місці красується нова — «ліберальна», так би мовити. Що в такому випадку для цілей порівняння з граничною величиною потрібно брати тільки отриманий на єдиному податку дохід.
107.01.03 ЗІР:
«Тобто, якщо фізична особа — підприємець здійснила перехід на спрощену систему …з 01 квітня або 01 липня, або 01 жовтня поточного року, то… з метою перебування на спрощеній системі... визначає дохід у поточному році отриманий з моменту перебування на спрощеній системі … (за повні календарні квартали)».
А дохід, отриманий у цьому році на загальній системі (до переходу на ЄП), виходить, не береться до уваги. Чому? Незрозуміло.
Ліберально — так. Але в корені неправильно. І ми настійно не рекомендуємо вестися на це роз’яснення. Дохід для порівняння з річною межею, як ми вже сказали, розраховується з початку року.
Ось так і живемо.