Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Директорка», «соціологиня» тощо: нове в Класифікаторі професій

Носіков Олександр, завідувач відділу моніторингу соціальних процесів НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики і НАН України, канд. соц. наук
Бухгалтер 911 Вересень, 2020/№ 36
Друк
Якщо раніше вас трохи дивувало широке мас-медійне вживання назв посад у вигляді «директорка», «редакторка», то відтепер завдяки Зміні № 9 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010» (далі — КП) з’являється можливість використання подібних назв у кадровій документації. Зміну № 9 затверджено наказом Мінекономрозвитку від 18.08.2020 р. № 1574*. Про це і не лише про це — далі в статті.

* Знайдете його за адресою: https://buhgalter911.com/public/uploads/news/Img 2020/08 2020/24-30.08.2020/Nakaz 1574.pdf

Відразу з головного. Починаючи з 18.08.2020 р. розд. ІІІ КП дозволяє користувачам за необхідності, при внесенні запису про назву роботи до кадрової документації окремого працівника, професійні назви робіт адаптувати для визначення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи.

Проте така адаптація повинна виконуватися відповідно до п. 4 § 32 Українського правопису, схваленого постановою КМУ від 22.05.2019 р. № 437. Наприклад, «інженер» — «інженерка», «верстатник широкого профілю» — «верстатниця широкого профілю».

Отже, КП нині враховує положення українського правопису, що виглядає абсолютно логічно з урахуванням де-факто достатньо давнього застосування «жіночих» назв професій та посад. Водночас гендерний аспект відображається Зміною № 9 не лише щодо професійної сфери жінок.

Медицина. У медичній галузі всі професійні назви робіт (спеціалізації) «сестри медичної» відтепер мають і відповідну «чоловічу» редакцію. Наприклад, професійну назву роботи «Сестра медична», код КП 3231 з 18.08.2020 р. змінено на «Сестра медична (брат медичний)» із тим же кодом КП.

Окрім різних за рівнем відповідальності та спеціалізації посад «брата медичного», чоловіки можуть бути прийняті на посаду «акушера».

Крім того, Зміною № 9 легалізується низка посад медичних працівників з кодом 2221.2 (група КП «Лікарі»). А саме: «Лікар-кардіолог дитячий», «Лікар-кардіолог електрофізіолог», «Лікар-кардіолог інтервенційний», «Лікар-ревматолог дитячий».

Дві професійні назви роботи поповнили групу КП 2225.2 («Лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи»), це «Фахівець з громадського здоров’я» і «Фахівець з довкілля та здоров’я» з таким же кодом. Група КП 2229.2 «Професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства)» поповнилася посадою «Експерт з оцінки медичних технологій». Важливо зазначити, що внесено до КП посаду «Працівник з господарської діяльності закладу охорони здоров’я» (група КП 4131 «Службовці на складах»).

Професії загальногалузевого поширення. Зміною № 9 скасовано, серед інших, такі професійні назви робіт, як: «Директор філіалу (філії)» (код КП 1210.1), «Начальник філіалу (філії)» (код КП 1210.1).

Водночас, ураховуючи необхідність укрупнення цих посад для цілей кадрової діяльності, до КП внесено посаду «Директор (начальник, завідувач, інший керівник) філіалу (філії)»** з таким же кодом КП 1210.1.

** Див. також розділ «Дужки в назві професії» статті «Тет-а-тет з Класифікатором професій» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 35). — Прим. ред.

Застосування при формуванні структури підприємств в назвах підрозділів терміна «служба» враховано при внесенні до КП посади «Начальник (інший керівник) служби» (код КП 1229.7).

Розширено можливості кадровиків у питаннях формування в штатному розписі найменувань посад керівників «кабінетів», таких як: «Завідувач кабінету навчального (методичного, навчально-методичного)» (код КП 1229.4), «Начальник (завідувач) кабінету (лінгафонного, проектного та ін.)» (код КП 1229.7).

Ідучи назустріч сучасному тренду українського ринку праці вносити до штатного розпису підприємств з генеральними директорами на чолі різних «директорів» нижчої ланки (з лізингу, із зовнішньоекономічної діяльності, з логістики тощо), до КП внесено інтегровану професійну назву роботи — «Директор (за напрямом діяльності)» (код КП 1229.7).

Таким чином, «творча ініціатива» із закріплення різних напрямів діяльності фірми за директорами і керівниками служб тепер не обмежується конкретними позиціями, наявними в КП.

Внесено нову професійну назву роботи «Експерт із торговельно-економічних операцій» з кодом КП 2419.2.

І навпаки, відбулося скасування деяких спеціалізацій посади «Друкарка» (код КП 4111). Також скасовано посаду «Секретар-друкарка» (код КП 4115). Ці професійні назви робіт уніфіковані до назви роботи «Офісний службовець (друкування)» (код КП 4111).

Промисловість і транспорт. У галузях промисловості та транспорту також відбулися деякі зміни. Усунено технічну помилку в професійній назві роботи «Машиніст термоустановки» з кодом КП 8152 (раніше в назві фігурувало уточнення «(спеціальні хімічні виробництва)»).

При цьому до КП увійшли тепер і новітні посади зазначених галузей, а саме: «Аудитор безпеки автомобільних доріг» (код КП 2419.2) та «Уповноважена особа з питань відповідності (енергетика)» (код КП 2419.2).

Література і мистецтво. Праця письменника (чи споріднена з нею праця) в сучасних умовах застосовується при створенні різних мас-медійних проєктів (телешоу, серіалів, мережевих ігор тощо). При цьому найменування посад для авторів сценаріїв, діалогів, гумористичних скетчів і подібних продуктів можуть мати багато редакцій.

З розвитком інформаційних ресурсів варіанти назв для зазначених авторів тільки зростатимуть. Тому до КП Зміною № 9 внесено посаду у вигляді «Письменник (інший автор)» з кодом КП 2451.2.

Інші сфери діяльності. Внесено нову професійну назву роботи «Соціальний менеджер» (код КП 1483).

Змінив кодування «Фахівець з діяльності професійних спілок», тепер у цієї професії код КП 2490.

На завершення зауважимо, що в матеріалах Зміни № 9 відповідно до нових вимог законодавства змінено назви угрупувань і застосовано сучасні «освітні» терміни, наприклад: «заклади вищої освіти» і «заклади загальної середньої освіти».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі