Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Матдопомога 8000+: відомі майже всі подробиці

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2021/№ 16
В обраному У обране
Друк
Отже, для старту «другої хвилі» виплат матеріальної допомоги застрахованим особам створені всі необхідні законодавчі передумо­ви: 9 квітня набрав чинності Закон № 13581, а 10 квітня — постанови КМУ, прийняті ним на першому квітневому засіданні. Серед них і «злегка схудлий» Перелік видів економічної дія­льності, на який всі так чекали. Давайте ж розберемося з цією новою інформацією!

1 Закон України «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 30.03.2021 р. № 1358-IX.

Нормативна база. Про Закон № 1358 ви вже, мабуть, знаєте достатньо2. Він набув чинності 9 квітня.

2 Із детальним аналізом цього документа ви могли ознайомитися у статті «Карантинна» матдопомога 8000+: «друга хвиля»» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 14), коли Закон був ще тільки прийнятий ВРУ. Підсумкова його версія, до речі, повністю відповідала отриманій вами інформації.

Слідом за ним вийшли у світ і постанови КМУ, необхідні для забезпечення виплати матдопомоги. Їх виявилося дві. Однією (постановою від 07.04.2021 р. № 328) були затверджені Порядок надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та Порядок використання коштів державного бюджету для надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів. Другою (постановою від 07.04.2021 р. № 329) затвердили Перелік видів економічної діяльності, на підставі якого й визначається, хто може отримати допомогу, а кому вона не «світить».

Фактично в новій редакції був викладений старий Перелік видів економічної діяльності, затверджений «карантинною» постановою № 1236.

Цей Перелік знайдете наприкінці цієї статті. Він включає 39 позицій (кодів). Для порівняння: у старому було 49 позицій. Зникли, зокрема, такі коди:

47.62 «Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах»;

55.20 «Діяльність засобів розміщення на період відпустки та іншого тимчасового проживання»;

95.11 «Ремонт комп’ютерів і периферійного устаткування»;

95.12 «Ремонт обладнання зв’язку»;

95.21 «Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку і зображення»;

95.22 «Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання»;

95.23 «Ремонт взуття та шкіряних виробів»;

95.24 «Ремонт меблів і домашнього начиння»;

95.25 «Ремонт годинників і ювелірних виробів»;

95.29 «Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку».

Тобто якщо в кінці 2020 — початку 2021 року отримати фіндопомогу могли й ФОП або працівники тих суб’єктів господарювання, у яких перелічені коди були зазначені першими в ЄДР станом на 31.10.2020 р., то зараз претендувати на допомогу вони не зможуть.

Коли звертатися по допомогу? Здавалося б, усе готово, чекаємо тільки «сигналу» від КМУ й задіяних міністерств про старт кампанії із приймання заявок. Фактично, коли можливість подання заяв знову з’явиться в Єдиному державному вебпорталі електронних послуг «ДІЯ».

Але врахуйте таке: застрахована особа має право звернутися із заявою протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідного регіону обмежувальних протиепідемічних заходів.

Наприклад, якщо в Полтавській області3 червоний рівень запроваджений з 15 квітня, то на подання заяв ФОП і найманих працівників із цієї зони відведений час до 14 травня (включно). Але на останній день строку подання заяви краще не залишати.

3 На момент відправлення статті до друку — остання з тих, де встановлений червоний рівень епідемічної небезпеки.

А ось якщо обмежувальні заходи були запроваджені в лютому-березні 2021 року, то перебіг 30-денного строку починається через 10 днів із дня набрання чинності Законом № 1358 (тобто повинен розпочатися тільки 19 квітня img 1 й триватиме до 18 травня включно).

І навіть те, що область на той момент уже не перебуватиме в червоній зоні (як, наприклад, зараз Івано-Франківська чи Закарпатська4), тут жодної ролі не зіграє. Важливо те, що червона зона на території області була встановлена та суб’єкти господарювання вже постраждали від введених заборон та обмежень. Хоча, виходить, таким ФОП/працівникам фіндопомога виплачуватиметься вже постфактум.

4 kmu.gov.ua/news/komisiya-teb-ta-ns-chervonij-riven-epidemichnoyi-nebezpeki-z-11-kvitnya-vstanovleno-u-harkivskij-oblasti-z-10-kvitnya-skasovano-v-ivano-frankivskij-oblasti; kmu.gov.ua/news/11-kvitnya-na-teritoriyi-zakarpatskoyi-oblasti-skasovuyetsya-chervonij-riven-epidemichnoyi-nebezpeki

Як подавати? Подавати заяви можна тільки в електронній формі і тільки через «ДІЮ». Окрім заяви, жодних підтвердних документів (наприклад, про зупинення діяльності) подавати не потрібно.

Форма заяви затверджена додатком 1 до постанови № 328. Залишається дочекатися її появи в «ДІЇ».

ФОП подають заяви за себе, працівники — за себе (самостійно)!

Чи отримають допомогу? Цього разу на рівні Закону чітко прописали, що вимога про сплату за останній звітний рік ЄСВ за себе не менше ніж за 6 місяців не стосується осіб, звільнених від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 10585. Тобто питання щодо можливості одержання такими особами матдопомоги знімається: при дотриманні інших умов вони зможуть її отримати.

5 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

А ось умову про те, що держреєстрація ФОП на останній день місяця, що передує місяцю, в якому подається звернення, становить менше трьох місяців, доведеться враховувати «новоспеченим» підприємцям. Але в кожному конкретному випадку такий 3-місячний строк буде припадати на різні місяці, оскільки програма з надання допомоги розрахована на весь 2021 рік.

Можливість отримання допомоги цікавить і ФОП, які зареєстровані за місцем прописки, а фактично проживають в інших населених пунктах, де запроваджена (чи була запроваджена) червона зона.

Зауважимо, що в заяві, яка подається, застрахована особа зазначає адресу реєстрації місця проживання. Ці дані потрапляють до «ДІЇ» (а звідти — до ПФУ й до Мінцифри).

Перелік страхувальників, робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена в результаті запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, згідно із Законом № 1358 визначається за даними реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Його дані ДПСУ в межах своїх повноважень передає ПФУ.

Унаслідок цього може скластися така ситуація, коли ФОП, фактично не маючи права працювати, позбавлений можливості на отримання матдопомоги лише тому, що за даними реєстру страхувальників значиться у помаранчевій/жовтій зоні img 2.

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236

(в редакції постанови КМУ від 7 квітня 2021 р. № 329)

ПЕРЕЛІК

основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, запроваджені з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб’єктів господарювання, в яких працюють застраховані особи, та фізичних осіб — підприємців

Код

Розділ

Назва

45.32

45

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

47.19

47

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

47.41

47

Роздрібна торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах

47.43

47

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку і зображення

47.51

47

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах

47.52

47

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах

47.53

47

Роздрібна торгівля килимами, килимовими виробами, покриттям для стін і підлоги в спеціалізованих магазинах

47.54

47

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах

47.59

47

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах

47.61

47

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах

47.63

47

Роздрібна торгівля аудіо- та відеозаписами в спеціалізованих магазинах

47.64

47

Роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах

47.65

47

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах

47.71

47

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах

47.72

47

Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах

47.76

47

Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах

47.77

47

Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах

47.78

47

Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах

47.79

47

Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах

47.82

47

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям

47.89

47

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами

47.99

47

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами

56.10

56

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування

56.21

56

Постачання готових страв для подій

56.30

56

Обслуговування напоями

59.14

59

Демонстрація кінофільмів

82.30

82

Організування конгресів і торговельних виставок

90.01

90

Театральна та концертна діяльність

90.02

90

Діяльність щодо підтримки театральних і концертних заходів

90.04

90

Функціювання театральних і концертних залів

91.01

91

Функціювання бібліотек і архівів

91.02

91

Функціювання музеїв

93.11

93

Функціювання спортивних споруд

93.12

93

Діяльність спортивних клубів

93.13

93

Діяльність фітнес-центрів

93.21

93

Функціювання атракціонів і тематичних парків

93.29

93

Організування інших видів відпочинку та розваг

96.01*

96

Прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів

96.04

96

Діяльність із забезпечення фізичного комфорту

* Застосовується для виплат найманим працівникам суб’єктів господарювання у зв’язку із втратою частини заробітної плати та фізичним особам — підприємцям у зв’язку із втратою частини доходу внаслідок запроваджених у лютому — березні 2021 р. обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно