Теми статей
Обрати теми

Форма № 20-ОПП: ваші запитання — наші відповіді

Шевчук Михайло, податковий експерт
Представляємо вашій увазі декілька запитань, пов’язаних із заповненням та поданням форми № 20-ОПП, які, сподіваємося, можуть бути цікавими багатьом із вас, шановні читачі!

Орендовані парапет та рекламна конструкція на ньому

Підприємство орендує парапет будівлі для установки також орендованої металевої рекламної конструкції. Чи потрібно подавати ф. № 20-ОПП на цей об’єкт і який тип об’єкта вказати? Чи підійде варіант: металева рекламна конструкція на парапеті з типом 352 «Модуль»?

У цьому випадку маємо справу з двома окремими об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням: (1) парапетом будівлі; (2) рекламною конструкцією.

Розглянемо два варіанти відображення цих об’єктів у ф. № 20-ОПП.

Окремий облік. Раз маємо два об’єкти, то у ф. № 20-ОПП треба заповнити щодо них два окремі рядки: у першому вказати інформацію про парапет будівлі, а в другому — про рекламну конструкцію.

Але якщо з останньою усе більш-менш очевидно (вважаємо, що для неї цілком підходить такий тип об’єкта оподаткування, як 352 «Модуль»), то чи можна «Модулем» назвати парапет будівлі?

У принципі, вважаємо, це можливо. Оскільки в Довіднику типів об’єктів оподаткування1 для такого об’єкта не знайти більш відповідного коду типу об’єкта.

1 tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html

Таким чином, у ф. № 20-ОПП фігуруватимуть два «Модулі» з різними ідентифікаторами в графі 5.

Укрупнення даних. Хоча, вважаємо, в цьому випадку можливе й укрупнення інформації.

Так, згідно з п. 8.4 розд. VIII Порядку № 15882:

2 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

«Під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об’єкти оподаткування — офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин)».

Оскільки об’єкти знаходяться за однією адресою, обидва орендуються, вважаємо, їх можна укрупнити. Відповідно у ф. № 20-ОПП достатньо заповнити один рядок для відображення інформації про них із типом 352 «Модуль».

Хоча, в принципі, можна піти й шляхом укрупнення цих об’єктів в об’єкт із типом об’єкта оподаткування 669 «Комплекс».

Якщо кафетерій виявився… кав’ярнею

ФОП групи 23 орендує на ринку павільйон і готує каву на винос. У поданій раніше ф. 20-ОПП вказаний вид об’єкта «Кафетерій» (код типу об’єкта 665), але це некоректна назва об’єкта, по суті це «Кав’ярня», чи треба це виправляти у ф. № 20-ОПП? Наскільки критична ця помилка та як її виправити?

3 Коди видів діяльності 56.10 і 56.30.

Ключовим тут є той факт, що такого типу об’єкта оподаткування, як «Кав’ярня», у Довіднику типів об’єктів оподаткування немає, а «Кафетерій» — є (код типу об’єкта 665).

Самі податківці при цьому заявляють, що з цього Довідника необхідно вибрати той тип об’єкта оподаткування, який за своїм функціональним призначенням найбільш відповідає об’єкту оподаткування.

Відповідно якщо найближче до вашого об’єкта «Кафетерій», то в 20-ОПП й треба показати кафетерій.

Інше питання, що, можливо, до вашого об’єкта в Довіднику типів об’єктів оподаткування є ще ближчі об’єкти.

Визначитися з цим вам допоможуть Інструкція № 3274 і ДСТУ 4281:2004 «Заклади ресторанного господарства. Класифікація».

4 Інструкція щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 р. № 327.

Але не можна вважати це питання таким уже принциповим. Головне в цій ситуації те, що платник подав ф. № 20-ОПП з інформацією про свій об’єкт оподаткування.

Якщо все-таки виникла необхідність у зміні типу об’єкта оподаткування, треба подати ф. № 20-ОПП з уточненням даних.

У ній слід заповнити два рядки, а саме:

— у першому навести інформацію про закриття об’єкта, призначення якого змінюється (у графі 2 вказати значення «6» — закриття об’єкта оподаткування»);

— у другому — оновлену інформацію про об’єкт, який створений або відкритий на основі закритого (у графу 2 внести значення «1» — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»).

Про які об’єкти інформувати?

ФОП — єдиноподатник групи 2, торгівля, зареєстрований за місцем проживання, окремо є магазин (приміщення у власності) та склад (орендоване приміщення), використовуються 2 власні авто, комп’ютери та інші основні засоби. На які об’єкти слід подавати ф. № 20-ОПП та яка відповідальність за неподання ф. № 20-ОПП чи подання не на усі об’єкти?

У цьому випадку ф. № 20-ОПП треба подавати на такі об’єкти:

1) магазин (код треба вибрати відповідно до того, який саме це магазин). У ф. № 20-ОПП треба вказати, що він використовується (у графі 9 поставити код 2 «експлуатується») та належить платникові на праві власності (у графі 10 має бути вказано код 1 «право власності»);

2) склад (тип об’єкта, наприклад, 468 «Склад»), при цьому вказати, що він перебуває у використанні (у графі 9 — код 2) та що він орендований (у графі 10 — код 7 або 8).

Форму № 20-ОПП про техніку, що знаходиться в магазині й на складі, подавати не треба, адже при її заповненні використовується принцип укрупнення. Так от, магазин і склад укрупнюють усе обладнання, що знаходиться в них.

Не підлягає укрупненню тільки рухоме й нерухоме майно, що підлягає реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера;

Усе, що знаходиться в магазині чи на складі, окремого реєстраційного номера органів влади не містить, а тому для цього обладнання принцип укрупнення працює «на ура» img 1.

3) автомобілі. При цьому як відображати у ф. № 20-ОПП дані про ці об’єкти (для кожної окремої машини виділяти окремий рядок або показати їх в одному рядку), залежатиме від того, що це за машини.

Річ у тому, що дозволяється інформацію про однотипні (за видом, використанням, станом і видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших, ніж пасажирські та вантажні перевезення, подавати у ф. № 20-ОПП узагальнено з типом об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» (код 34) та зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування»5.

5 Деталі знайдете у статті «Форма № 20-ОПП на транспорт: важливі подробиці» (підрозділ «Укрупненням — по транспортних засобах») у журналі «Бухгалтер 911», 2020, № 39.

Що стосується квартири, де зареєстрований ФОП, то оскільки в ній не здійснюється діяльність (адже торгівля ведеться через склад і магазин), то на неї ф. № 20-ОПП подавати не слід.

Тепер що стосується батога, тобто відповідальності за можливі порушення. Якщо не подати ф. № 20-ОПП, то податківці можуть спробувати накласти штраф за п. 117.1 ПКУ. Для ФОП це штраф у розмірі 340 грн. Причому його намагатимуться нарахувати за кожен не відображений об’єкт.

Поки від цього штрафу захищає штрафний карантинний мораторій (щодо порушень, вчинених під час карантину). Але якщо до кінця карантину не виправитися, його зможуть застосувати.

Донецьке підприємство стало київським, але не подало 20-ОПП: чим це загрожує?

Підприємство було перереєстроване з донецької юридичної адреси на київську в середині 2017 року. Форму № 20-ОПП не подавали. Чим це загрожує та що тепер робити?

Податківці вважають, що за неподання ф. № 20-ОПП можуть накласти штраф за п. 117.1 ПКУ. Для юрособи розмір цього штрафу складає 1020 грн. При цьому податківці, як правило, намагаються накласти цей штраф за кожен об’єкт, на який не подана ф. № 20-ОПП.

Але, на наш погляд, цей штраф реальний тільки тоді, коли ви повинні стати на облік, наприклад, за неосновним місцем обліку, за місцезнаходженням об’єкта, але не стали.

Якщо платник переїхав в іншу податкову та став там на облік, як за основним місцем, то за неподання ф. № 20-ОПП щодо об’єктів, які знаходяться на території, підконтрольній цій податковій, його штрафувати не повинні.

Водночас податківці вважають, що можуть накладати штраф просто за сам факт неподання ф. № 20-ОПП, навіть якщо платник стоїть на податковому обліку за місцезнаходженням об’єктів.

Щоб уникнути нападок фіскалів, слід подати ф. № 20-ОПП зараз щодо наявних об’єктів оподаткування. Поки діє карантин (поки що він продовжений до 31 серпня), податківці, можливо, не застосують штраф, оскільки на штраф за неподання ф. № 20-ОПП поширюється «карантинний» штрафний мораторій. Водночас податківці можуть причепитися до того, що порушення здійснене ще до карантину (відповідно штраф можливий).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі