Теми статей
Обрати теми

«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: чергові правки

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Постановою від 16.06.2021 р. № 635 Кабмін виклав у новій редакції Порядок № 306*, який визначає механізм надання «карантинної» допомоги по частковому безробіттю. Наразі цю допомогу не платять. Але, так би мовити, «чи то ще буде…». Тому пробіжимося положеннями оновленого документа.

* Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених КМУ, затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306.

Передусім Порядок № 306 привели у відповідність до чинної редакції ст. 471 Закону № 5067**. Зокрема, тепер цей Порядок не прив’язаний виключно до COVIDного карантину. Натомість йдеться, так би мовити, «взагалі» про карантин та/або надзвичайну ситуацію, встановлені КМУ***.

** Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

*** Див. також статтю «Розкоронована» допомога по частковому безробіттю: усе у владі КМУ» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 11).

Кому?

Допомога, як і раніше, надається роботовцям (юрособам і ФОП) та ФОП з числа суб’єктів малого та середнього підприємництва.

Роботодавці виплачують допомогу своїм працівникам (застрахованим особам), з якими оформлені трудові відносини і які втратили частину заробітку через скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності.

Зверніть увагу: з Порядку № 306 прибрали згадку про право на допомогу працівникам, що отримували оплату часу простою або перебували у відпустці без збереження зарплати на підставі п. 31 ч. 1 ст. 25 і ст. 26 Закону про відпустки. Але оскільки окремо як виняток такі особи не названі, вважаємо, що право на допомогу по частковому безробіттю (при дотриманні необхідних умов) у них є.

А ось ФОП-ЄП групи 1, які не сплачували ЄСВ на підставі п. 910.1 Закону про ЄСВ за грудень 2020 року, а також за січень — травень 2021 року, отримати допомогу не зможуть у силу прямої заборони.

За який період?

Допомогу виплачують працівникам і ФОП за період з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у рамках строку зупинення (скорочення) діяльності у зв’язку з карантинними (надзвичайними) заходами.

Загальний строк виплати допомоги не може перевищувати 180 календарних днів протягом року.

Звернутися за допомогою, як і раніше, можна протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності. А ось виплачувати її будуть строго за період дії карантину та/або надзвичайної ситуації.

За чий рахунок?

Раніше виплата допомоги могла фінансуватися за рахунок кошів Фонду «безробіття» та інших джерел, не заборонених законодавством. Тепер же встановлено, що допомога фінансується тільки в межах коштів Фонду.

За відгуками з місць, допомогу за фактом не платять із грудня, посилаючись на відсутність фінансування (немає грошей у Фонді). Але якщо є підстави, документи для призначення допомоги, на наш погляд, можна подати. Перелік документів не змінився. Проте будьте уважними! Додатки 1, 2, 4 і 5 до Порядку № 306 викладені в новій редакції.

І ще одна новація. Роботодавцеві/ФОП надано право подати додаткові документи (крім тих, що вимагає Порядок № 306), які підтверджують, що зупинення (скорочення) діяльності пов’язане з проведенням «карантинних» («надзвичайних») заходів.

Подати документи можна особисто або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Розмір допомоги

Його тепер визначають за кожен місяць окремо за спеціальною формулою. Розмір допомоги залежить від того, наскільки була скорочена тривалість робочого часу. Формула виглядає таким чином:

РДЧБК = СРД : НРЧ х СРЧ,

де РДЧБК — розмір допомоги по частковому безробіттю за відповідний місяць період карантину / надзвичайної ситуації;

СРД:

— для працівників — 2/3 тарифних ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду за відповідний місяць;

— для ФОП — 2/3 від середнього розміру місячної бази нарахування ЄСВ за рік, що передує року звернення, за даними ф. № Д5 (за періоди до 01.01.2021 р.) та нової (об’єднаної) ЄП-декларації / декларації про майновий стан (за періоди після 01.01.2021 р.);

— для ФОП, у яких відсутня база нарахування ЄСВ за рік, що передує року звернення, — 2/3 від середнього розміру бази нарахування ЄСВ за 6 місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, з яких ФОП сплатив ЄСВ;

— для ФОП, звільнених від сплати ЄСВ (пенсіонери, особи з інвалідністю), — 2/3 від розміру мінзарплати;

НРЧ — кількість годин нормальної тривалості робочого часу за відповідний місяць;

СРЧ — кількість годин скороченого робочого часу за відповідний місяць.

Розмір допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для працездатних осіб.

Механізм надання

Договір між центром зайнятості і роботодавцем про надання допомоги більше укладати не потрібно. В іншому все, як і раніше: кожен місяць до 10-го числа подаємо до центру зайнятості відомості про осіб, що мають право на допомогу, виплачуємо допомогу протягом 3 робочих днів і в 5-денний строк передаємо копії документів, що підтверджують факт виплати.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі