Теми статей
Обрати теми

Земельний податок — 2021

Децюра Сергій, податковий експерт
На початку кожного року юрособи — власники і постійні користувачі землі беруться за декларування податкових зобов’язань із земельного податку на поточний рік. Правила справляння цього податку щорічно модернізуються й удосконалюються. Тому, щоб не виникало проблем з його розрахунком, згадаємо основні правила справляння цього податку.

Платники земподатку

Платниками земподатку є (п. 269.1 ПКУ):

— землевласники, тобто власники земельних ділянок або земельних часток (паїв);

— постійні землекористувачі, тобто особи, які мають безстрокове право володіти і користуватися земділянкою, яка перебуває в держ- або комунвласності (ч. 1 ст. 92 ЗКУ).

Обов’язок сплати земподатку виникає у власників землі та постійних землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земділянкою (п. 287.1 ПКУ).

Земля під багатоповерхівками. Декілька слів скажемо й про віднесення підприємств, які володіють нежитловою нерухомістю в багатоквартирних будинках, до платників земподатку. За спецправилом, прописаним у п. 287.8 ПКУ, власник нежитлового приміщення (його частини) в багатоквартирному житловому будинку є платником земподатку. Він повинен сплачувати податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати держреєстрації права власності на нерухоме майно.

Водночас це спецправило визначення платника земподатку суперечило загальним правилам. Оскільки визначало платником особу, на яку не оформлено ні право власності, ні право користування землею. Тому довго тривали спори з приводу того, чи є платником земподатку власник нежитлової нерухомості в багатоповерхівці.

На сьогодні і Мінфін (див. УПК № 6021), і податківці (111.01 ЗІР) наполягають, що безпосереднім платником земподатку за земельні ділянки під багатоповерховими будинками є особа, щодо якої здійснена держреєстрація прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком.

1 Узагальнююча податкова консультація, затверджена наказом Мінфіну від 06.07.2018 р. № 602. Детальніше про УПК, затверджені цим наказом, ви могли прочитати в статті «Три… в одній, або Мінфін розставив акценти з плати за землю» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 30).

Тобто установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком, або ОСББ.

І хоча такий підхід прямо суперечить п. 287.8 ПКУ, але з легкої руки Мінфіну та за роз’ясненнями податківців здається, що в цій ситуації вже все вирішено. Але досить часто фіскали на місцях ігнорують ці вимоги і нараховують земподаток власникам нежитлової нерухомості в багатоповерхівках. При цьому, що найцікавіше і, головне, малоприємне, такі висновки підтримують і суди (див. постанову ВСУ від 19.05.2020 р. у справі № 826/26308/152, постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 26.11.2020 р. у справі № 640/9185/203 тощо).

2 reyestr.court.gov.ua/Review/89352582

3 reyestr.court.gov.ua/Review/93117133

Суди вважають, що норми ПКУ мають пріоритет над нормами інших нормативних актів. А тому власник нежитлових приміщень у багатоквартирному житловому будинку повинен сплачувати до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати держреєстрації права власності на нерухомість.

Так, висновок не з приємних. Але від нього можна відбитися. Для цього слід апелювати до правил розрахунку податку. А саме визначення суми податку. Податківці зазвичай некоректно розраховують розмір податку. І якщо апелювати саме до розміру податку, то суди стверджують, що, якщо податок нарахований неправильно, податкова діє не способами, визначеними Конституцією та законами України, і необґрунтовано. А тому відмовляють у нарахуванні податку.

Див. рішення Дніпропетровського окружного адмінсуду від 13.01.2021 р. у справі № 160/11235/204, постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 26.11.2020 р. у справі № 640/9185/205 тощо).

4 reyestr.court.gov.ua/Review/94096761

5 reyestr.court.gov.ua/Review/89352582

Неоформлена земля. На сьогодні і Мінфін (див. УПК № 602), і податківці (111.01 ЗІР), як і раніше, вважають, що в юросіб, які не оформили право власності або користування землею, у тому числі якщо вони є власниками будівель (споруд) або їх частин, розташованих на таких земділянках, не виникає обов’язку з нарахування земподатку.

Аргументують вони це тим, що обов’язок щодо сплати земподатку виникає з дня виникнення права власності або права користування земділянкою (п. 287.1 ПКУ), і доки це право не буде оформлено, ділянка не повинна оподатковуватися земподатком, а особа, яка нею володіє, не є платником земподатку. Здається, все гарно й доладно. Щоправда, так буде доти, доки вашій місцевій раді не заманеться стягнути з вас через суд збитки, завдані територіальній громаді неоформленим землекористуванням, оскільки зазвичай ці неоформлені землі закріплені за місцевими громадами, або не передумають фіскали.

Крім того, нещодавно (див. постанову ВС від 03.08.2020 р. у справі № 826/13307/186) Верховний Суд вирішив, що обов’язок зі сплати земподатку виникає через фактичне користування земділянкою (у тому числі в разі користування нею в результаті набуття права власності на нерухоме майно). І абсолютно не важливо, чи був дотриманий порядок оформлення права землекористування7.

6 reyestr.court.gov.ua/Review/90804292

7 Деталі знайдете в статті «Верховний Суд про неоформлену землю: печальна постанова» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 45).

Тому невиправдано зволікати з оформленням прав на землю, якою реально користуєтеся, не варто — це може вам занадто дорого обійтися.

Звільнення від сплати земподатку

Факт віднесення особи до когорти платників земподатку ще не означає, що вона обов’язково сплачуватиме земподаток. Деякі землевласники звільнені від сплати цього податку.

Скажемо в цій статті лише про тих пільговиків, ситуація щодо яких порівняно з минулим роком змінилася8.

8 Щодо інших пільговиків див. минулорічну статтю «Плата за землю — 2020» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 5).

Єдиноподатники груп 1 — 3. Вони звільнені від сплати земподатку за землі, які використовують для провадження госпдіяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, яке знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку)) (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ). Такі правила звільнення почали діяти з 01.07.2020 р.

Отже, якщо у 2021 році платники ЄП груп 1 — 3 хочуть звільнення від земподатку, вони повинні свої землі та нерухомість, на них розташовану, використовувати самостійно і безпосередньо у своїй діяльності й не передавати їх в оренду.

Водночас у багатьох спрощенців виникає запитання: а як бути зі сплатою земподатку, якщо вони здають в оренду частину нерухомості, яка знаходиться на їх землі?

На сьогодні фіскали наполягають, що якщо єдинник-орендодавець зазначить у договорі оренди, що в користування передається не лише частина нерухомості, а й право користування частиною землі (разом з прибудинковою територією), на якій така нерухомість розташована, то йому доведеться платити податок тільки за частину переданої в оренду землі. А за іншу частину він матиме звільнення9.

9 Деталі знайдете в статті «Єдиноподатники-орендодавці із землею, поспішайте за ІПК!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 37).

Якщо ж не виділити землю, яка надається в користування разом з переданою в оренду нерухомістю, то вся земля під нерухомістю вважатиметься переданою в оренду, а тому податок доведеться платити за всю ділянку.

Крім того, у контексті цього звільнення варто пам’ятати, що на сьогодні, на думку фіскалів, платник ЄП, який тимчасово припинив діяльність, утрачає звільнення від земподатку (див. лист ДПСУ від 26.10.2020 р. № 4416/ІПК/99-00-04-03-03-06). Підхід спірний — але він є img 1.

Також слід ураховувати, що коли на земділянці, яка теоретично підпадає під звільнення, відбувається будівництво, у тому числі й виробничих об’єктів, то розраховувати на звільнення платник ЄП, на думку податківців (теж досить спірну), не може (111.01 ЗІР).

ООС-пільга. На 2021 рік звільнення від сплати земподатку за землі, розташовані в зоні ООС та/або АТО (на сьогодні діє саме ООС), поширюється тільки на земділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території (п. 38.7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). За землі на території населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення, земподаток на 2021 рік нараховується.

Звертаємо увагу: особи, які звільнені від сплати земподатку за вищезгадані землі, повинні подавати декларацію з плати за землю. Але в ній розмір податку дорівнюватиме нулю.

Щоб цього досягти, у декларації податок за такі землі слід нараховувати з нульовими значеннями розміру ставки (111.04 ЗІР).

Увага! Вимога про подання декларації з плати за землю не стосується тільки платників ЄП, які використовують землю у своїй діяльності і не здають в оренду, лізинг, позичку її або нерухомість, яка на ній розташована. Річ у тому, що такі спрощенці згідно з п. 297.1 ПКУ звільняються від обов’язку нарахування, сплати і подання звітності за такі звільнені землі. Тому платник ЄП не зобов’язаний подавати декларацію з плати за землю, якщо в нього всі землі потрапляють під звільнені, а якщо тільки частина — то повинен відображати в ній тільки оподатковувані землі. Із цим погоджуються й фіскали (111.04 ЗІР).

Порядок розрахунку

Тут лише нагадаємо важливий момент — за період з 2017 по 2023 року коефіцієнт індексації становить 1 (п. 9 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ). Тому величину НГО (якщо з початку минулого року вона не змінилася — орган місцевого самоврядування не затвердив нову НГО) можна брати з декларації за 2020 рік.

Водночас щоб бути впевненим у тому, що дані про НГО вашої землі не змінилися, радимо щорічно отримувати довідку (витяг) про розмір НГО земельної ділянки.

Таку довідку можна отримати в місцевому органі Держземкадастру. При цьому для отримання довідки можна звертатися або особисто, або використовуючи їх електронний сервіс «Публічна кадастрова карта України» (map.land.gov.ua).

Правила звітності

Вони порівняно з минулим роком не змінилися. І річну, і першу місячну декларацію за січень (якщо вирішили звітувати щомісячно) у 2020 році потрібно подати не пізніше 22.02.2021 р. Щоб відзвітувати із земподатку на 2021 рік, юрособи повинні використовувати форму декларації з плати за землю, затверджену наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560.

В одній декларації податок розраховують тільки щодо земель, які знаходяться на одній території, тобто мають один код КОАТУУ.

До відома! Нещодавно Мінрегіон наказом від 26.11.2020 р. № 290 через зміни в територіальному устрої регіонів України затвердив Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад.

Саме в ньому, а не в Класифікаторі, який затверджено наказом Держстандарту від 31.10.97 р. № 659 (у просторіччі — КОАТУУ), тепер містяться коди і назви всіх адміністративно-територіальних об’єктів України. Тому виходить, що тепер, визначаючи, які землі знаходяться на одній території і повинні потрапити до однієї звітної декларації, слід орієнтуватися на цей Класифікатор, а не на КОАТУУ.

Але це викликає проблеми із заповненням звітності. А саме відразу виникає запитання: який код брати для заповнення графи 7 шапки декларації: з КОАТУУ чи з нового Класифікатора?

Податківці із цього приводу поки що мовчать.

На наш погляд, якщо фіскали нічого не вирішать, то логічно буде зазначити в декларації саме код з КОАТУУ.

Але оскільки проблеми із заповненням рядка 7 шапки є, то радимо не поспішати подавати декларації. Можливо, фіскали таки знайдуть, що сказати із цього приводу, до граничної дати подання декларації. Тому детальніше про заповнення декларації розповімо вже в наступному номері.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі