Теми статей
Обрати теми

Чек РРО/ПРРО й алкогольна акцизна марка в ньому: гарячі запитання

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Ви вже знаєте про новий обов’язковий реквізит фіскальних касових чеків за формами ФКЧ-1 і ФКЧ-2 — цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку, яке ми іменуємо скорочено ЦЗШКМАП*. Є запитання в частині його зазначення. Зараз їх спробуємо зняти.

* Про це йшлося в замітці «Оновлені форми фіскальних касових чеків та інші зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 27).

Обов’язково чи ні?

Чи можна розуміти «у випадках, передбачених чинним законодавством» таким чином, що поки обов’язок зазначати в чеку ЦЗШКМАП не пропишуть у Законі про РРО, цей реквізит зазначати не обов’язково?

Так, таке трактування має право на життя. Хоча з погоджувальних документів (лист ДПСУ від 20.04.2021 р. № 4571/5/99-00-07-05-01-05 // drs.gov.ua/wp-content/uploads/2021/04/dokument-1986_1_2_19-21.pdf) цього не випливає.

Самі ж податківці поки не висловлювалися із цього приводу.

Простіше в цьому плані тим, хто потрапляє під дію перехідної норми: «до 1 жовтня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом».

Фактично це всі РРО, які ми бачимо в актуальному зараз Реєстрі РРО, затвердженому наказом ДПСУ від 12.03.2021 р. № 280. Тобто лихоманки у випадку з РРО немає. А ось про ПРРО не говориться…

Якщо алкоголь продається на розлив

При продажу алкоголю на розлив (у тому числі коктейлів) для споживання на місці потрібно зазначати ЦЗШКМАП?

Що важливо — зазначати у ФКЧ реквізит ЦЗШКМАП потрібно «у випадках, передбачених чинним законодавством». Відповідно якщо згідно із законом на проданому покупцю товарі, а у випадку, що нас цікавить, — алкогольному напої, не повинно бути марки акцизного податку, то й зазначати цей реквізит у чеку не потрібно. Так, у випадку із продажем алкогольних напоїв на розлив (у тому числі коктейлів) для споживання на місці маркувати останні не є можливим.

Маркування алкогольних напоїв регулюють ст. 226 ПКУ, ст. 11 Закону № 481**, Положення № 1251***. І в жодному із цих документів ви не знайдете вимог про маркування алкогольних напоїв при їх продажу на розлив для споживання на місці.

** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

*** Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затверджене постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1251.

Марки придбавають платники акцизного податку (причому не «роздрібного» акцизного податку) — виробники й імпортери. Але ніяк не роздрібні торговці.

При цьому «виготовлення» коктейлів для споживання на місці не є виробництвом алкогольних напоїв, а охоплюється терміном «роздрібна торгівля» із Закону № 481 (ср. ).

Зрозуміло, що податківці можуть стверджувати, мовляв, у такому разі потрібне зазначення в чеку ЦЗШКМАП із пляшки, з якої розливається алкоголь. Цього теж не можна виключати img 1. Але такий підхід ми вважаємо помилковим.

На підтвердження можна навести аргументи того ж Верховного Суду:

— законодавча вимога про зберігання та реалізацію алкогольних напоїв за наявності марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі поширюється не на відкупорені напої, а на продаж повної (всієї) пляшки або іншої тари з алкогольним напоєм;

— законодавством не покладено на платників податку обов’язок зберігати розірвані марки акцизного податку після відкупорювання (розкривання) товару, адже очевидно, що в силу мети маркування та технології наклеювання марок акцизного податку відкривання відповідної пляшки або іншої тари для реалізації алкогольних напоїв на розлив виключає збереження марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі.

Постанови ВС від 18.05.2018 р. у справі № 804/4921/17 (reyestr.court.gov.ua/Review/74135634) та від 18.02.2018 р. у справі № 814/3690/15 (reyestr.court.gov.ua/Review/72505981).

Які саме цифри/літери включаються до ЦЗШКМАП?

Де на марці акцизного податку зазначено й чи зазначено ЦЗШКМАП?

У марках старого зразка штрихових кодів не було в принципі. Відповідно, вважаємо, й у чеку за ними зазначати ЦЗШКМАП не потрібно.

Щодо марки нового зразка (зразки яких затверджено постановою КМУ від 12.02.2020 р. № 74) зауважимо таке.

Очевидно, що зчитуватися код повинен саме сканером штрихкодів. Це ще одне підтвердження версії про те, що поки в тому ж Законі про РРО не з’явиться обов’язок продавця сканувати акцизну марку, то й вимоги про обов’язковість ЦЗШКМАП не працюють.

Але Мінфін, коли погоджував проєкт свого документа, говорив про можливість уводити ЦЗШКМАП вручну. І ось тут виникає запитання, як це зробити.

Розпочнемо з того, що нас цікавить саме лінійний штрихкод (а не QR-код). Цифри над цим штрихкодом — це код ЄДРПОУ/ІПН одержувача марки. Він нам не потрібен. Цифри збоку — це індекс регіону, дата виробництва марки, сума акцизу. Вони нам теж не потрібні. А ось літери та цифри під штрихкодом — це серія та номер акцизної марки. При цьому, як зазначено в п. 5 Положення № 1251, штрихкод містить інформацію про серію та номер марки.

Виходить, серія та номер акцизної марки під лінійним штрихкодом (4 літери та 6 цифр) — це і є ЦЗШКМАП.

Принаймні, за відсутності інших офіційних роз’яснень, можна поки виходити саме з такого трактування.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі