Середня зарплата згідно з Порядком №100
Положення Порядку № 100* ми використовуємо для розрахунку сум таких виплат: відпускні, компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога, середня зарплата, яка зберігається за період військової служби за контрактом, підвищення кваліфікації тощо. Спочатку розглянемо, як період простою потрібно враховувати в розрахунку середньоденної зарплати для відпускних і компенсації за невикористану відпустку.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.
У цьому випадку розрахунковий період — 12 календарних місяців, що передують місяцю відпустки або виплати компенсації за невикористану відпустку.
Абзацом шостим п. 2 Порядку № 100 визначено: час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
Нагадаємо, згідно зі ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника, у тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабміном, оплачується з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Таке формулювання «не нижче» дозволяє роботодавцям оплачувати час простою в більшому розмірі!
Таким чином, період простою може бути оплачений: у розмірі 2/3 тарифної ставки або за середньою зарплатою.
Далі. У розрахунку середньоденної зарплати за 12 календарних місяців дуже важливим є те, як саме був оплачений період простою. Якщо оплата простою проведена в розмірі 2/3 тарифної ставки (окладу) працівника, то така оплата вважається частковою. Тому цей період виключається з розрахункового періоду!
При цьому майте на увазі: тривалий період простою виключається з розрахункового періоду разом із вихідними днями, які на нього припадають.
У листі Мінекономіки від 08.02.2021 р. № 4708-06/7891-09 фахівці відомства якраз підкреслюють це.
Тому з розрахункового періоду виключайте всі календарні дні, на які припадає період простою.
Приклад. На підприємстві був введений простій на період з 18.03.2020 р. по 31.05.2020 р. Працівник збирається у відпустку з 9 березня 2021 року. Як визначити кількість календарних днів за розрахунковий період, які беруть участь у розрахунку середньоденної зарплати?
Розрахунковий період у нашому прикладі: березень 2020 року — лютий 2021 року.
Загальна кількість календарних днів за розрахунковий період — 365.
Кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період, — 11.
Кількість календарних днів, що припадають на період простою, становить:
14 + 30 + 31 - 3 = 72.
Зверніть увагу: не зробіть при розрахунку помилку і не «викиньте» двічі з розрахункового періоду святкові та неробочі дні, що припадають на період простою.
У нашому прикладі — це три дні: 19 квітня (Великдень), 1 і 9 травня.
Кількість календарних днів за розрахунковий період становить:
365 - 11 - 72 = 282.
А що робити, якщо період простою оплачений за середньою зарплатою? У цьому випадку період простою не «викидається» з розрахунку середньої зарплати для визначення відпускних і компенсації за невикористану відпустку!
Тепер перейдемо до розрахунку середньої зарплати за останні 2 календарних місяці роботи (таку середню ми розраховуємо для визначення суми вихідної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення, на соцпобут і для інших виплат).
Тут усе просто. Зарплату за відпрацьований час ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.
Період простою не є відпрацьованим періодом. А тому в розрахунку середньоденної зарплати за останні 2 календарних місяці роботи участі не бере. Причому незалежно від того, яким чином оплачений простій (2/3 від окладу чи в розмірі середньої зарплати)!
Середня зарплата згідно з Порядком № 1266
Середньоденну зарплату згідно з Порядком № 1266** ми розраховуємо для визначення суми лікарняних або допомоги по вагітності та пологах. У цьому Порядку чітко визначено, що в розрахунковому періоді не враховуються календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин:
— тимчасова непрацездатність;
— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
— відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного і шестирічного віку за медичним висновком;
— відпустка без збереження заробітної плати.
Відповідно період простою не виключається з розрахункового періоду для визначення суми лікарняних або декретних. Відповідно сума оплати періоду простою включається до розрахунку середньоденної зарплати. Причому не має значення, як був оплачений період простою. Узагальнимо все в табличці.
Включення простою до розрахунку середньої зарплати
Розрахунок середньої зарплати | Період простою оплачений у розмірі: | |
2/3 посадового окладу | середньої зарплати | |
Для відпускних або компенсації за невикористану відпустку | Не включаємо | Включаємо |
Для вихідної допомоги, матеріальної допомоги та інших виплат | Не включаємо | Не включаємо |
Для лікарняних або допомоги по вагітності та пологах | Включаємо | Включаємо |